Dvi kultūros paveldo vertybės – Vilniaus Didžiosios sinagogos ir mikvių (ritualinių baseinų) pastato liekanų kompleksas bei namų kompleksas J. Basanavičiaus gatvėje (16, 16A), kur buvo įsteigta pirmoji Vilniaus lietuviška gimnazija, kultūros ministro įsakymais paskelbti valstybės saugomais nacionali...
Mykolas Biržiška
21 straipsnių
1919-ųjų kronika. Sudie, Vilniau: dėl politikų kaltės Lietuvos kariuomenei teko apmaudžiai trauktis (1)
Kaip minėta pirmoje istorijos dalyje, lenkų idilė Vilniuje baigiasi penktadienį, 1919-ųjų sausio trečiąją, kai prieš porą dienų Raudonosios armijos pasitikti pasiųsti legionieriai susiduria su ja prie Naujosios Vilnios. Viltį sulaukti pagalbos iš Lenkijos galutinai sužlugdo sausio 4 d. Varšuvoje ply...
1918-ųjų pabaigoje į lietuvių mokytojų konferenciją besirinkę dalyviai iškart pajuto įtampą sostinėje. Ypač susirūpinę atrodė vokiečiai, gatvėmis slankiojo dar ne visiškai uniformuoti lenkų legionieriai. Namai bolavo nuo plakatų: Lietuvos vyriausybė šaukė savanorius, lenkai kvietė į savo legionus, d...
Iš buvusio ministro Biržiškio lūpų: apie vodką rusų kareiviams, iškirstas duris Saboniui ir paskutinį pokalbį su Lubiu (132)
Kalbėtis su pirmosios Vyriausybės susisiekimo ministru Jonu Biržiškiu vienas malonumas. 88-erių turtingos biografijos vyriškis tiesiog trykšta optimizmu ir gera nuotaika. Nuo jo taiklių užuominų, pastebėjimų apie valdžios vyrus ir jo gyvenime nutikusias istorijas negali liautis kvatotis.
Šiemet Vilniuje, Rasų kapinėse, planuojama pastatyti antkapinį paminklą čia palaidotiems Biržiškoms.
Šiauliai turi kuo didžiuotis ir nustebinti. Ne, čia nerasite pilių (na, tik tas laukinio kapitalizmo laikų), sraunių upių ar aukščiausių pastatų. Šiauliuose rasite senas tradicijas, raudonus padus ir žmones, kuriais galima didžiuotis, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Spalio 5 dieną, šeštadienį, prasidėjus vienam didžiausiu JAV lietuvių bendruomenės renginių – jau 33-ią kartą vykstančioms Los Andželo Lietuvių dienoms, atidengta menininkės Jolitos Vaitkutės kurta instaliacija. Šįkart portretų meistrė Los Andžele įamžino Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, šv...
Paslaptingų masonų įtaka – ne iš piršto laužta: jų pėdsakus aptinka didžiausių lūžių momentais (352)
Masonai – iki šiol pasaulyje viena labiausiai mistifikuojamų draugijų. Dar ir dabar įvairiose interneto svetainėse bei forumuose galima rasti nemažai sąmokslo teorijų, teigiančių, kad tai – sekta, jos nariai neva siekia užvaldyti pasaulį, rezga sąmokslus, net atstovauja šėtonui, nes vienas masonų si...
Lietuvos Vyriausybių 1918–1920 metų posėdžių protokolai: kaip nuotykių romanas apie valstybės sukūrimą nuo nulio (24)
Dokumentų rinkinyje publikuojami pirmųjų Lietuvos vyriausybių protokolai – tai Lietuvos valstybės realaus atstatymo ir kūrimo istorija.
Rasų kapinėse Vilniuje trečiadienį perlaidoti iš Jungtinių Valstijų pargabenti Vasario 16-osios Akto signataro Mykolo Biržiškos ir jo šeimos narių palaikai.
Šį pirmadienį į Lietuvą iš JAV pargabenti signataro Mykolo Biržiškos palaikai, kurie bus perlaidojami Rasų kapinėse Vilniuje. Kuo Lietuvai nusipelnęs šis žmogus ir ką įdomaus mes apie jį žinome?
Šiomis dienomis, kai Mykolo Biržiškos palaikai liks atiduoti Vilniaus žemei, verta atversti tuos puslapius, kurie paaiškina jo ryšį su Vilniumi.
Vasario 16-osios Akto signataro Mykolo Biržiškos palaikai pirmadienį iš Jungtinių Valstijų atgabenti į Lietuvą, kur bus perlaidoti Rasų kapinėse Vilniuje.
Į Lietuvą pirmadienio vakarą pargabenami Biržiškų palaikai – Vasario 16-osios signataro Mykolo Biržiškos šeima bus perlaidota Rasų kapinėse.
Vasario 16-osios Akto Signataro Mykolo Biržiškos, jo žmonos Bronislavos Biržiškienės ir visuomenės veikėjų profesorių Vaclovo bei Viktoro Biržiškų palaikų valstybinė perlaidojimo ceremonija vyks šių metų liepos 11 dieną Vilniuje, senųjų Rasų kapinėse.
1918 m. sausį, kai Steigiamasis susirinkimas nepritarė tarybų valdžios įvedimui Rusijoje, bolševikai sutrikdė jo darbą ir išvaikė bei gatvėse sušaudė jo šalininkus, o po tokių veiksmų ėmėsi teroro, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Nepriklausomybės dienoraštis“. „Po Peterburgą važinėja raudongvardiečia...
1917 m. gruodžio 11 d. deklaracija formaliai tarptautinės teisės lygmeniu atkuria nepriklausomą Lietuvos valstybę, likviduoja carinės imperijos neutralitetą, nubraukia Lietuvos ir Lenkijos bendro valstybingumo tradiciją ir skelbia atkurianti Lietuvos valstybę, o po dviejų mėnesių atsiranda Vasario 1...
Šiandien yra labai sunku patikėti, kad dabartinės Europos Sąjungos partnerės - Lietuva ir Lenkija - XX a. pradžioje oficialiai nesikalbėjo beveik 20 metų. Lenkijai užėmus Vilnių, tarp abiejų valstybių buvo nutraukti diplomatiniai ryšiai, o pačioje sostinėje nebuvo nė vieno Lietuvos žurnalisto. Jokie...
1918 m. vasario 16 dieną dvidešimt tuometinės Lietuvos šviesuolių po 123 metų pertraukos paskelbė apie Lietuvos valstybės atkūrimą. Tai buvo labai skirtingi žmonės, sugebėję susivienyti dėl bendro, beveik neįmanomo, tikslo.
Šialiuose platinamos dvi peticijos, kuriomis siūloma keisti Juliaus Janonio gimnazijos vardą, skelbia „Lietuvos žinios“.