Polinkis nuolat mąstyti neigiamai neretai tėra įprotis, sako psichologė Sigita Petrovė. Anot jos, polinkis gali būti perimtas iš artimųjų, todėl jį galima pakeisti.
negatyvumas
8 straipsnių
Kaip pusiau tuščia stiklinė virsta pusiau pilna: su kuo susijęs pozityvus ir negatyvus vertinimas (24)
Negatyvus objektų suvokimas pirmiausia susijęs su tuo, ką griauname, su kuo elgiamės agresyviai, ką spaudžiame, niekiname, naikiname, pavergiame ar bent siekiame pavergti. Tokie objektai mums atrodo bjaurūs, netinkami, atstumiantys.
Negatyvi intuicija pasireiškia nemaloniomis nuojautomis, nerimu, miglotu įvairiausių nemalonumų numatymu. Dažniausiai ji susijusi su praeities klaidų suvokimu ir gerai pažįstama visiems, kurie bijo artėjančio egzamino. Tačiau tai nėra absoliučiai bloga funkcija.
Apie tai, kas žmones motyvuoja, galima išgirsti įdomių dalykų. Pavyzdžiui, kad labiau už atlyginimo padidinimą motyvuoja... jo sumažinimas! Ar sutinkate su šiuo teiginiu?
Pozityvas prieš negatyvą: kodėl vienas džiaugiasi tiesiog stogu virš galvos, o kitam ir rūmų negana? (9)
„Jei pasieksiu užsibrėžtą tikslą, apdovanosiu save prabangiomis atostogomis“, „Jei neįvykdysiu plano, save nubausiu“, – skirtingos asmenybės skirtingai save motyvuoja. Tačiau ne tik tai. Pozityvumas ir negatyvumas persismelkęs kone kiekvienoje jų gyvenimo srityje.
Daug itin jautrių žmonių manęs klausė, kodėl jie taip dažnai užmezga ryšius su narciziškomis asmenybėmis ar kitokiais negatyviais žmonėmis, kurie jais pasinaudoja, išsunkia energiją ir nieko neduoda atgal.
Ar jums nepatogu sakyti „ne“? Daug žmonių tradiciškai auklėjami vengti atsisakymų, ypač bendraujant su autoritetingais asmenimis. Ne vienas žmogus buvo mokomas, kad nereikėtų sakyti „ne“ tėvams, mokytojams, viršininkams ir pan.
Atsikratyti nepageidaujamų minčių nėra sudėtinga – tereikia turėti šiukšlių dėžę ir gerą draugą šalia, kuris mokėtų pasidžiaugti ir laiku pagirti.