Šį penktadienį, gegužės 21 dieną, Verkių regioniniame parke gamtosaugininkai planuoja išleisti šioje vietovėje anksčiau gyvenusius, o dabar išnykusius retus vabalus – niūriaspalvius auksavabalius, teigiama Lietuvos gamtos fondo pranešime spaudai.
niūriaspalvis auksavabalis
6 straipsnių
Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistai jau antrus metus dirba ieškodami niūriaspalvio auksavabalio (visoje Europoje griežtai saugomos rūšies) pėdsakų, mėgindami šiuos vabalus apsaugoti ir kurti senų medžių (dažniausiai, ąžuolų) tinklą, kad šie vabalai galėtų daugintis, o jų populiacija gausė...
Paprastasis auksavabalis, dar vadinamas bronzinuku, tokį pavadinimą gavo dėl savo žalio ir bronzinio atspalvio. Iš tikrųjų šis vabzdys yra juodas, tiesiog jis taip atspindi šviesą, kad žmogaus akis jį priima kaip žalią.
Patikrinus Kauno ąžuolyne ir kituose miesto parkuose augančius senus drevėtus medžius, paaiškėjo, kad 398 iš jų gyvena arba galėtų gyventi niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma eremita). Šio visoje Europoje reto vabalo namai bus išsaugoti – tvarkant želdynus šie medžiai nebus kertami.
Dūkštų ąžuolynas yra unikali vieta – tai vienas iš didžiausių ir seniausių natūralių iki šių dienų Lietuvoje išlikusių ąžuolynų. Jis užima net 300 ha plotą. Didžiosios dalies jame augančių ąžuolų amžius – virš 200 metų.
Gegužės 17 dieną gamtos mylėtojai galės savo akimis išvysti vieną įspūdingiausių ir rečiausių Europos vabalų – niūriaspalvį auksavabalį. Lietuvos Gamtos Fondas organizuoja išvyką į Dūkštų ąžuolyną, kur yra viena iš nedaugelio šio vabalo buveinių Lietuvoje.