Mėnesio pabaigoje Žemė pasigaus antrą palydovą. Tai gali skambėti keistai ir netikėtai, bet iš tiesų tokie įvykiai nutinka ganėtinai reguliariai.
palydovas
145 straipsnių
Palydovas (angl. satellite, rus. спутник) – bet koks gamtinis objektas, tam tikra orbita skriejantis apie kitą (astronominį) objektą – mėnuliai, kometos, asteroidai, žvaigždės ar galaktikos.
Anksčiau palydovai buvo skirstomi į gamtinius ir dirbtinius:
Gamtiniai – mėnuliai, kometos, asteroidai, žvaigždė ar galaktikos,
Dirbtiniai – žmogaus į palydovo orbitą paleisti kūnai (paprastai – kosminės stotys, ryšio įrenginiai ir pan.).
Rusijos karinis palydovas „Luch-2“ priartėjo prie kito geostacionaraus palydovo, praneša palydovų judėjimą orbitoje sekanti prancūzų kompanija „Aldoria“.
Japonijos mokslininkai sukūrė pirmąjį pasaulyje medinį palydovą ir teigia, kad jų mažytį kubo formos orlaivį rugsėjo mėnesį į kosmosą nugabens „SpaceX“ raketa.
Artėja svarbi diena: pro Žemę vos 30 tūkst. km atstumu praskries milžiniškas asteroidas, jau ruošiama įranga jam pasitikti (1)
Po penkerių metų, 2029-ųjų balandį, pro Žemę praskries asteroidas 99942 Apofis. Europos kosmoso agentūros duomenimis, šio asteroido skersmuo yra maždaug 375 metrai. Mažiausias atstumas tarp jo ir Žemės paviršiaus bus vos 30 tūkstančių kilometrų – mažiau, nei geostacionarių palydovų orbitos aukštis.
Molėtų aerodrome įvyko Nacionalinis moksleivių mokomųjų palydovų konkurso „CanSat“ finalas, kuris subūrė net 16 komandų. Jos pristatė savo sukonstruotus palydovus, o pirmąją vietą ir galimybę atstovauti Lietuvą birželio mėnesį Nyderlanduose vyksiančiame tarptautiniame renginyje „Inžinierius vienai d...
Pietų Korėja iškėlė į orbitą antrąjį šalyje pagamintą stebėjimo palydovą, pirmadienį pranešė Seulo gynybos ministerija po paleidimo iš Amerikos kosminio centro.
Antradienio naktį „SpaceX“ misijos „Transporter 10“ metu į kosmosą paleisti dar keturi bendrovės „NanoAvionics“ pagaminti palydovai. Jie prisijungia prie palydovų spiečių, kurie tieks daiktų interneto ryšį, padės stebėti miestus ir vandenis bei seks šiltnamio efektą sukeliančias dujas ir jų šaltiniu...
Ketvirtadienį Iranas pranešė apie nuotolinio stebėjimo ir vaizdo palydovo paleidimą į orbitą iš Rusijos, tai paskelbė valstybinė žiniasklaida.
Beveik 30 metų erdvėje praleidęs Europos stebėjimų palydovas šiuo metu skrieja į Žemę ir jos atmosferą turėtų pasiekti trečiadienį. Žemės atmosferoje palydovas „ERS-2“ subyrės į šipulius, o dauguma jų sudegs, pranešė Europos kosmoso agentūra (ESA).
Japonija iškėlė į kosmosą žvalgybinį palydovą, kuris stebės galimus raketų paleidimus Šiaurės Korėjos kariniuose kompleksuose.
Jameso Webbo kosminis teleskopas pirmą kartą užfiksavo iki šiol neregėto detalumo Urano, septintosios Saulės sistemos planetos, vaizdą.
Paukščių Taką supa kelios dešimtys palydovinių nykštukinių galaktikų. Įprastai jų kilmė ir istorija nusakoma taip: dauguma jų suka jau ne pirmą ratą aplink mūsų Galaktiką ir praleido čia apie dešimt milijardų metų; didžiąją jų masės dalį sudaro tamsioji materija, kurios egzistavimas paaiškina plačia...
Iš kosmoso užfiksuoti dramatiški procesai Vakarų Antarktidoje: po beveik 40 metų vandenyno link pajudėjo didžiausias pasaulyje ledkalnis (6)
Beveik 4 000 kvadratinių kilometrų ploto ir 400 metrų storio ledkalnis, kodiniu pavadinimu „A23a“ daugiau nei tris dešimtmečius buvo įstrigęs prie Antarktidos krantų. Tačiau naujausios palydovinės nuotraukos parodė – šiuo metu didžiausias ledkalnis pasaulyje ėmė judėti pietinės Atlanto vandenyno dal...
Šiaurės Korėja trečiadienį pareiškė, kad po dviejų nepavykusių bandymų sėkmingai iškėlė į orbitą karinį žvalgybinį palydovą.
Savaitgalį iš Vandenbergo kosminių pajėgų bazės (Kalifornija, JAV) su „SpaceX“ misija „Transporter 9“ į kosmosą pakilo dar trys kompanijos „NanoAvionics“ sukurti palydovai. Jie atliks skirtingas funkcijas – tyrinės paslaptinguosius kosmoso objektus – juodąsias skyles, neutronines žvaigždes, pulsarus...
Praėjusios savaitės pabaigoje Kinija paleido eksperimentinį ryšio technologijų palydovą. Lapkričio 3 dieną raketa „Long March 7A“ pakilo iš Venčango kosmoso centro ir iškėlė į orbitą eksperimentinį palydovą TJS-10.
Kuiperio žiedo paslaptys ėmė lįsti viena po kitos – štai kodėl Plutonas buvo pašalintas iš Saulės sistemos planetų sąrašo (1)
1930 metais amerikietis astronomas Clyde`as Tombaugh atrado naują kūną Saulės sistemos pakraštyje. Netrukus šis kūnas pavadintas Plutonu ir įvardintas devintąja sistemos planeta. Daugiau nei pusšimtį metų atrodė, kad su Plutonu Saulės sistema ir baigiasi; 1978-aisiais atrastas jo palydovas Charonas,...
Mokslininkai po Rytų Antarktidos ledo skydu aptiko senovinės upės sistemą, dienos šviesos nemačiusią mažiausiai 14 mln. metų.
Gausėjant kosminių skrydžių, orbitoje aplink Žemę kaupiasi vis daugiau šiukšlių. Tai įvairios nuolaužos, raketų dalys ir nebeveikiantis kosminiai aparatai; NASA šiuo metu seka daugiau nei 27 tūkstančius objektų, o mikroskopinių jų yra milijonai. Šiukšlės kelia pavojų kitiems erdvėlaiviams, taigi vis...
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas apsilankė pirmojo šalyje žvalgybinio palydovo surinkimo įmonėje, o tai rodo, kad valstybė gali greitu metu paleisti savo pirmąją kosminę raketą per maždaug septynerius metus.