Greitas būdas pašildyti maistą, reikalaujantis vos kelių minučių, – mikrobangų krosnelė. Ją kone kiekvienas turime namuose, o jei ne čia – tai bent darbovietėse. Natūralu, kad skubančiame pasaulyje ieškome būdų, palengvinančių mums buitį. Tad mikrobangų krosnelė tampa puikiu išsigelbėjimu tada, kai ...
plastikas
469 straipsnių
Plastikas plačiai vartojamas dėl žaliavos pigumo, gerų savybių ir ypač dėl paprasto gaminių formavimo. Be to, perdirbimą lengva visiškai automatizuoti. Plastiko išvaizda, savybės ir perdirbimo ypatumai leidžia kurti įvairios formos ir apdailos gaminius. Akytieji plastikai gerai izoliuoja šilumą ir garsą. Iš kai kurių plastikų gaminami organų protezai, chirurginiai siūlai ir klijai. Plastikai tūkstančius metų nesuyra. Kaupimas sąvartynuose, ir netgi plastiko deginimas retai atliekamas saugiai. Irdamas plastikas išskleidžia kenksmingas aplinkai medžiagas.
1965 m. prie Airijos krantų pirmą kartą užfiksuotas plastikinis maišelis. Manoma, kad tai buvo pirmosios plastiko šiukšlės rastos vandenyne. Šiandien žymiausia plastiko atliekų sankaupa yra Ramiajame vandenyne tarp Havajų ir Kalifornijos. Ji yra didesnė nei Prancūzija, Ispanija ir Vokietija kartu su...
XX a. žmogus sukūrė dirbtinę medžiagą, kurioje nebuvo gamtoje randamų molekulių. Taip atsirado plastikas. Tai buvo tikra revoliucija. Plastikas masiškai keitė medieną, stiklą, popierių ir buvo pristatomas kaip tūkstančio panaudojimų medžiaga. Šiandien mikroplastikas randamas sniege prie Everesto ir ...
30 metų sėkmingą verslą valdantis Juozas Maksvytis – apie didžiulį projektą, atlyginimus ir jaunimo nenorą keltis į regionus (5)
Kretingoje tris dešimtmečius veikianti bendrovė „Terekas“ jau seniai žinoma ir pasaulyje, nes yra pirmoji, kuri gamina ir PET tarą, ir jos formavimo įrangą. Šio verslo įkūrėjas Juozas Maksvytis interviu „Delfi“ teigė, kad inžinierių Lietuvoje galėtų būti daugiau, o artimiausias svarbus bendrovės pro...
Iš Afrikos kilusių, bet dabar visoje planetoje paplitusių Alphitobius genties vabalų lervos gali vartoti ir skaidyti plastiką, nustatė mokslininkai. Taigi, gali būti, kad kovoje su plastiko atliekomis ateityje teks pasitelkti malūninį juodvabalį (Alphitobius diaperinus).
„Mūsų Baltija yra labai išskirtinė jūra, aplink kurią gyvena 84 mln. žmonių. Jos uždarumas ir nedidelė vandens kaita lemia ypač didelį jūros jautrumą. Į ją atiteka labai daug gėlų upių, todėl jos druskingumas mažas, o tai prisideda prie to, kad jūra yra labai jautri teršalams. Skaičiuojama, kad visa...
Plastiko dalelių randama visame žmogaus kūne: mokslininkai išsiaiškino – jis sukelia negrįžtamus pažeidimus (2)
Jau seniai kalbama apie plastiko žalą planetai, tačiau neseniai prabilta ir apie tai, kad mikroplastiko randama mūsų organizme. Dabar mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką jis gali daryti mūsų sveikatai.
Lietuviški verslai neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų ir stengiasi tapti draugiškesni gamtai kuo įvairesniuose sektoriuose. Tvarumo inovacijos – nepigi investicija bet kuriai įmonei, tačiau maisto ir gėrimų pramonės atstovai sako, kad daugelis gali pradėti nuo tokių naujovių, kurios tiesiogiai pr...
Į Mėlynosios skylės dugną nusileidę mokslininkai aptiko irstančius žmonių kūnus: ten pat – ir nemalonūs objektai (2)
Karibų jūroje esanti Didžioji Mėlynoji (Žydroji) skylė (angl. The Big Blue Hole) nuo seno vilioja smalsuolius savo paslaptingumu – mokslininkams, narams, nuotykių ieškotojams įdomu ištyrinėti, kas gi tūno šios skylės dugne?
Socialinių tinklų vartotojų nerimą kelia melagingos žinutės apie sveikatą.
Socialiniuose tinkluose dalijamasi naujo tyrimo išvadomis, kad žmonių smegenyse 0,5 proc., jų svorio sudaro plastikas. Tačiau šio tyrimo išvados dar nėra peržiūrėtos ekspertų ir galutinai patvirtintos.
Plastiko yra visur – mūsų drabužiuose, automobiliuose, mobiliuosiuose telefonuose, vandens buteliukuose ir maisto pakuotėse.
Šeštadienį minima Baltijos jūros diena. Tai – puiki proga prisidėti prie jos krantų švarinimo. Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslo darbuotojas Arūnas Balčiūnas pasakoja, kodėl rasti laiko jūros krantų švarinimui – itin svarbi pareiga kiekvienam.
Prof. Andrejus Spiridonovas. Plastiko jūra – žmonijos prakeiksmas ir palaiminimas: kas mūsų laukia, kai jis suirs? (13)
Vienas iš esminių evoliucijos bruožų yra nuolatinė naujų bruožų inovacija. Mes dažnai galvojame, kad kūrybingi tik žmonės, tačiau kūrybinga yra visa gyvybė. Pradžioje net nebuvo ląstelės, bet laikui bėgant atsirado viskas – inovacija po inovacijos, funkcijų tikrinimas konkurencijos būdu, ir mes turi...
Ar žinote, kodėl šie agurkai parduotuvėse parduodami aptraukti plastiku: mokslas paaiškino, kam to reikia (4)
Ko gero esate pastebėję, kad prekybos centruose parduodami ilgavaisiai agurkai dažniausiai parduodami aptraukti gerai prigludusia plėvele arba celofaniniame įpakavime.
Mokslininkai rado paprastą būdą, kaip iš geriamojo vandens pašalinti pavojingus teršalus: veiksmingumas – beveik 100 proc. (3)
Mokslininkai jau ne pirmą kartą įspėja, kad geriamajame vandenyje, o ypač – supilstytame plastikiniuose buteliuose, yra aptinkami dideli kiekiai mikroskopinių plastiko dalelių – nanoplastiko. Šios plastiko dalelės yra potencialiai pavojingos žmonių, gyvūnų organizmams ir visai aplinkai.
Baltijos jūros gerovė – ne tik pajūrio gyventojų rūpestis: prie prastos situacijos prisideda ir vilniečiai (1)
100 vienetų – tokį mikroplastiko dalelių kiekį 1 kubiniame Baltijos jūros vandens metre suskaičiuoja Klaipėdos universiteto mokslininkai. Jau dešimtmetį jūros būklę stebintis Jūros tyrimų instituto specialistas Arūnas Balčiūnas teigia, kad didžiausia problema yra pačioje jūroje esančios plastiko atl...
Produktų pakuotės parduotuvėse keisis iš esmės: švedų pavyzdys jau veikia, netrukus šis išradimas paplis visoje Europoje (3)
Belgijos, Prancūzijos ir Liuksemburgo prekybos centrų parduotuvėse pradedamas bandymas, kuriuo siekiama sumažinti maisto produktų plastikinių pakuočių atliekų kiekį.
Seimas nusprendė nuo kitų metų gegužės pradžios uždrausti viešojo maitinimo vietose, masiniuose renginiuose ir paplūdimiuose neatlygintinai dalinti vienkartinę pakuotę, sudėtyje turinčią plastiko.
Internete plinta juokeliai dėl naujų plastiko buteliukų: ar lietuviams tai irgi pasirodė problema (7)
Šitaip nepatogu gerti! Kas čia per nesąmonė? Tie aplinkosaugininkai tikrai neturi ką veikti. Koks čia tvarumas, jei papildomai plastiko reikia gaminti tam privirtinimui. Reikia stipriai truktelti ir nusiplešia tas kamštelis. Tegul Afrikoj, Indijoj ir Azijoj kamštelius tvirtina, iš ten visos šiukšlės...