Kiekvienam, užsukusiam į kaišiadoriečio Rimvydo namus, iš nuostabos tiesiog atvimpa žandikaulis. Mat čia, namo katilinėje, it kokia plantacija veši jau gerokai ūgtelėję pomidorų daigai. Juos vyras išaugino nuo pat sėklyčių, o šiandien su Delfi Būstas dalinasi savo sėkmės paslaptimi.
Pomidorų daigai
26 straipsnių
Pomidoras (lot. Solanum lycopersicum) – notreliažiedžių (Lamiidae) poklasio bulvinių (Solanaceae) šeimos augalų rūšis.
Sėjos sezonas jau prasidėjo, o Lietuvos ūkininkai jau renka pirmąsias uogas ir daržoves. O Naujamiesčio rajone kažkas nusprendė išgelbėti tuos gyventojus, kurie šiemet pamiršo savo sodą. Gyventojas nemokamai vaišina kitus pomidorų sodinukais.
Drėgnos dirvos kvapas, padvelkiantis nuo daiginamų augalų vazonų, nuteikia artėjančiam sodininkavimo sezonui. Deja, dar gali prisieiti kiek palaukti, kol oras tiek įšils, kad daigus bus saugu perkelti į daržo žemę. Taigi, teks pasirūpinti, kad iki tol kultūros puikiai jaustųsi patalpoje: kad tik tvi...
Su Eligijumi Debesiūnu, „Dzūkų ūkio“, auginančio daigus, savininku, kalbamės apie tai, kaip teisingai į šiltnamį pasodinti pomidoro daigą, nes kai kurios klaidos gali būti lemtingos augalui.
Feisbuko sodininkų ir daržininkų grupėse kilo nerimo banga – kada bus laikas pomidorus perkelti iš nuo saugių palangių į ne tokį jaukų šiltnamį.
Visi žinome, kad norint sulaukti gausaus pomidorų derliaus, reikia gerų ir stiprių daigų. Norint užsiauginti sveikus daigus, reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių, tačiau daug kas priklauso nuo tinkamo dirvožemio mišinio.
Žiemos pabaiga sodininkams turėtų sutapti ne su vasario, o su sausio pabaiga, kadangi jau vasarį tenka sėti pomidorus, iš kurių išauga į šiltnamį vėliau perkeliami daigai. Esminis klausimas – kada sėti pomidorų sėklas, norint nepasiankstinti arba nepavėluoti?
Ne veltui sakoma, kad Panevėžio rajono stiprybė – derlingos žemės. Ir šiemet rajono sodininkai bei daržininkai turi kuo pasidžiaugti – vieni užaugina milžiniškus arbūzus, kiti – keistų formų daržoves, o štai ramygaliečiai džiaugiasi užderėjusiais pomidorais milžinais.
Dviejų vaikų mamą miežiškėnę Vilmą Burneikienę drąsiai galima vadinti pomidorų vizioniere.
„Delfi agro“. Kritinės klaidos į šiltnamį persodinant pomidoro daigus ir ko negalima dėti į kompostą
Su Eligijumi Debesiūnu, „Dzūkų ūkio“, auginančio daigus, savininku, kalbamės apie tai, kaip teisingai į šiltnamį pasodinti pomidoro daigą, nes kai kurios klaidos gali būti lemtingos augalui.
Norinti patiems užsiauginti pomidorų daigų, nebūtina paversti palangių džiunglėmis, galimi ir kiti būdai, pvz., daigų įskiepijimas.
Su Vilija Juškevičiene, žinoma pomidorų augintoja bei kolekcininke, auginančia virš 100 šių augalų veislių, kalbamės, kaip teisingai užauginti pomidorą. Laidoje visas kelias nuo sėjos.
Pomidoras lietuviui ne tik augalas, bet ir savotiška aistra. Šis augalas sutinkamas daugelio sodybų šiltnamiuose.
Skirtinguose regionuose galioja skirtingi pomidorų sėjimo daigams terminai, kuriuos iš esmės lemia konkrečioms vietoms būdingos oro sąlygos. Kadangi daržovių derlingumas labai priklauso nuo temperatūros režimo, į rekomenduojamus terminus būtina atsižvelgti.
Jei gelsta pomidorų ar kitokių augalų lapai, daržininkams tai kelia paniką. Ekspertai aiškina, dėl kokių priežasčių gelsta pomidorų lapai, ir pataria, kaip pagelbėti augalams.
Iš pirmo žvilgsnio viskas paprasta – paėmei laistytuvėlį ir pripylei vandens. Galima elgtis ir taip, tačiau tikri profesionalai žino, kad kuo daugiau meilės ir darbo įdėsi puoselėdamas daigus, tuo didesnis ir skalsesnis derlius guls ant šeimos stalo.
Kai pomidorų daigai prasikala į paviršių, viskas pasikeičia. Pomidorams reikalinga ryški šviesa, nuosaiki šiluma, pakankamas laistymas, oro cirkuliacija ir maistinės medžiagos. Sužinokime, kaip teisingai reikėtų tręšti pomidorų daigus, kad jie augtų sveiki ir stiprūs.
Pomidorų fanatikės išpažintis, arba kodėl indelį nuo vištos ketvirčio reikia išmesti, o nenaudoti daigams (48)
Pomidorų augintojai skirstomi į fanatus, kurie kolekcionuoja sėklas, domisi auginimo technologijoms. Kita kategorija – tie, kurie sėklų krautuvėje prašo, cituoju: „Ankstyvų, raudonų, geltonų ir vėlyvų“.
Tikriems daržininkams žiema baigiasi ne vasarį, o sausį, kadangi vasario mėnesį – metas sėti pomidorų sėklas daigams.
Pomidorai auginami šiltnamiuose, atvirose lysvėse, tai – populiari, daugelio mėgstama kultūra.