Lygiai prieš metus Japonijoje pradėtas vandens iš Fukušimos atominės elektrinės reaktoriaus išleidimas į Ramųjį vandenyną vis dar kursto socialinių tinklų vartotojų aistras. Internete piktinamasi, kad tai padarys negrįžtamą žalą aplinkai ir žmonėms. „Melo detektorius“ paaiškina, kodėl nereikėtų neri...
radioaktyvumas
20 straipsnių
Radioaktyvumas arba radioaktyvusis skilimas – spontaniškas nestabilių kurio nors cheminio elemento izotopų virsmas kito elemento izotopais, išspinduliuojant elementarias daleles arba branduolius.
Astrofizikus nustebino asteroidas 33 Polyhymnia – jame slypi egzotiška medžiaga, kuri net neįtraukta į periodinę lentelę? (2)
Asteroidas 33 Polyhymnia yra toks tankus, kad, fizikų teigimu, jame gali būti mokslui dar neregėtų elementų.
JT tikrintojai ketvirtadieni ėmė mėginius žuvų turguje, esančiame netoli Fukušimos branduolinės jėgainės, iš kurios rugpjūtį buvo išleistos nuotekos.
Žodis „radiacija“ daugeliui žmonių kelia baimę. Nenuostabu, nes vaidybiniuose filmuose galima pamatyti, kaip radiacija paverčia žmones tokiais mutantais kaip Halkas. Tačiau iš tiesų radiacija yra visur aplink mus, net ir bananuose, vežamuose į Lietuvą iš kitų šalių. Taigi kodėl bananai yra laikomi r...
Įsivaizduojant ežerą žmonių visiškai neapgyvendintoje vietovėje būtų galima tikėtis įspūdingo kraštovaizdžio, didingų kalnų, švaraus paplūdimio, o paties ežero – ramaus ir viliojančio jame išsimaudyti. Tačiau viešnagė prie Rusijoje esančio Karačiajaus ežero dar 1991 metais būtų pasibaigusi ne kuo ki...
Antropocenas – tai terminas, kuriuo kai kurie mokslininkai įvardija dabartinę geologinę epochą, prasidėjusią tada, kai žmogaus veikla pradėjo daryti akivaizdžią įtaką Žemės geologijai ir ekosistemoms, besireiškiančią kad ir per klimato kaitą.
Po penktadienį vykusio Zaporožės atominės elektrinės Ukrainoje apšaudymo, lietuviai suskubo ne tik ieškoti kalio jodido tablečių, tačiau ir jas gerti. Medikai pabrėžia, kad šių vaistų vartojimas yra aiškiai apibrėžtas, todėl juos gerti be priežasties – neprotinga ir nereikalinga.
Japonijos vyriausybė patvirtino, kad galų gale Fukušimos atominės elektrinės vietoje sukauptą radioaktyvų vandenį išleis atgal į jūrą.
Jeigu kas nors paprašytų jūsų įvardinti bent vieną pasaulyje garsią moterį mokslininkę, kokia pavardė jums pirmiausia šautų į galvą? Tikėtina, kad pirmiausia pagalvotumėte apie radioaktyvumo tyrinėtoją ir dviejų Nobelio premijų laureatę Mariją Kiuri. Nieko nuostabaus – neįtikėtini atkakli moteris įv...
Baltijos jūra yra viena labiausiai užterštų įvairiausiais teršalais jūrų pasaulyje. Didžiausia ekologinė problema yra cheminiai ginklai, palaidoti Baltijos jūroje po antrojo pasaulinio karo, kurie nėra izoliuoti ir dėl kurių korozijos kyla grėsmė, kad dar daugiau cheminių medžiagų pateks į aplinką.
Pastaruoju metu patalpoms šildyti Lietuvoje vis plačiau naudojamas medienos kuras. Jį naudoja tiek didžiosios miestų ar rajonų šiluminės katilinės, tiek privačių namų gyventojai, o medienos kuro pelenai, susidarę šilumos gamybos metu, gali būti naudojami žemės ūkyje kaip trąša.
Vagys centrinėje Meksikoje ketvirtadienį pavogė pikapą su pavojinga radioaktyvia medžiaga, pranešė pareigūnai.
Prie pat Valdovų rūmų stovintis Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklas kelia įvairių diskusijų. Vieniems kliūva pati skuptūra, kitiems jos vieta. Žmonės pašnibždomis kalba ir apie keistą reiškinį, kad postamentas, ant kurio užkelta skulptūra, spinduliuoja radiaciją.
Mokslininkas apie Astravo AE: paniškai bijoti nereikia, bet Vilniaus evakuacijos planas nepakenktų (100)
Lietuva jau spėjo padaryti išvadas apie Baltarusijos atsiųstą į lietuvių kalbą išverstą Astravo atominės elektrinės (AE) tarpvalstybinį poveikio aplinkai vertinimą. Valstybinėms institucijoms dokumentas sukėlė nemažai abejonių. Manoma, kad jis išverstas tiesiog kompiuteriu. Tačiau mokslininkai sako...
Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) kasmet sulaukia gyventojų klausimų apie Lietuvos miškuose augančių grybų radioaktyvumą. Gyventojai teiraujasi, koks yra valgomų grybų užterštumas radioaktyviomis medžiagomis, kuriuose miškuose ir kokiose grybų rūšyse jis yra didesnis.
14 ar 15 – tiek kartų esu kirtęs saugomą evakuotos Černobylio zonos ribą. Pirmąjį kartą atvykau su turistų grupe ir užmezgiau ryšius su vietos ekologais. Netrukus gavau leidimą apsistoti perimetre septynias dienas ir atlikti vabalų monitoringą radioaktyvioje zonoje. Ten praleista savaitė leido pažve...
Daugumai mūsų į galvą pirmiausia ateina tokie „tradiciniai įtariamieji“ kaip Černobylis ar Fukušima, tačiau pasaulyje yra daugybė radioaktyvių vietų, kurios pagal žmonių sveikatai ir gyvybei keliamą pavojų nenusileidžia liūdnai pagarsėjusioms atominėms elektrinėms.
Šiandien kiekvienas žino, kad radis – sveikatai itin kenksmingas cheminis elementas. Tačiau mažiau nei prieš šimtą metų žmonės jį laikė ne tik kad nekenksmingu, bet netgi naudingu ir naudojo daugelio kasdieninio vartojimo prekių gamybai. Radžio dantų pasta, radžio žaislų rinkinys, radžio duona ir ne...
Vienas geidžiamiausių ir labiausiai norimų aplankyti objektų visoje Černobylio zonoje - DUGA antenos. Atsimenu, kai privažiavimas iki jų buvo toks pat paprastas, kaip iki Pripetės.