Iki Seimo rinkimų pirmojo turo liko du mėnesiai ir kelios dienos. Programas yra paskelbusios vos viena kita iš konkurencingų partijų. Kol kas – labai panašiai, kaip ir prieš ketverius metus – sunku suprasti, apie ką yra šie rinkimai.
Rolandas Tučas
21 straipsnių
Lietuvai siūloma dar aštuoneriais metais – iki 72–ejų – vėlinti pensinį amžių. Tokią išeitį dėl spartaus mūsų šalies senėjimo siūlo Europos Komisija, remdamasi matematiniais skaičiavimais. Ekonomistai nesistebi – esą pensinio amžiaus vėlinimas – neišvengiamas ir tam ruoštis reikėtų jau dabar. Kai ku...
Eurostatas prognozuoja, kad po septynerių metų Lietuvoje gyventojų skaičius nesieks nei 2,5 mln., o 2045-aisiais jau bus tik 2 mln., praneša „LNK Žinios“.
Likus nedaug laiko iki Seimo rinkimų paprastai kyla diskusijos dėl rinkimų tvarkos tobulinimo. Šias diskusijas dažnokai inicijuoja politikai, manantys, kad vienoks ar kitoks rinkimų tvarkos pakeitimas pagerins esamą situaciją bei bus teisingas demokratijos požiūriu. Tačiau Seimo rinkimų išvakarės nė...
Kitiems Seimo rinkimams siūloma Vilniuje steigti naują Pašilaičių apygardą, o dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus būtų panaikinta po apygardą Dzūkijoje ir Žemaitijoje.
Ekspertai įvardijo didžiausią grėsmę Lietuvai – jei valdžia nesiims veiksmų, tai gali būti pražūtinga (657)
Jungtinės Tautos prognozuoja, kad Lietuvoje dvidešimt pirmojo amžiaus pabaigoje gyvens kone perpus mažiau žmonių, tačiau ekspertai tvirtina, kad šios prognozės nėra tikslios ir tvirtina, kad Lietuva per pastaruosius dešimtmečius turi pasirengti labai rimtam iššūkiui.
Vaiko priežiūros išmokos padidinimas, kuris yra numatytas naujos valdančiosios koalicijos sutartyje, nebūtinai paskatins gimstamumą, sako Vilniaus universiteto (VU) geomokslų instituto docentas Rolandas Tučas.
Dėl demografinių pokyčių nustatyto dydžio nebeatitinka 18 rinkimų apygardų: dešimt yra per didelės ir aštuonios – per mažos, sako Vilniaus universiteto (VU) docentas Rolandas Tučas.
Emigracijos patirtis yra labai sveika ir gyventojų išvykimas kartais gal per daug dramatizuojamas, LRT RAIDJUI sako ūkio ministras Virginijus Sinkevičius. Anot jo, situacija Lietuvoje vis gerėja – vis daugėja atvykstančių žmonių, nors išvykstančiųjų dar tebėra daugiau. Paklaustas, kaip vertina progn...
Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva. Pernai vidutinis pirmą vaiką gimdančios moters amžius šalyje siekė 27,5 metų, o vidutiniškai vienai moteriai teko 1,63 vaiko. Nedžiuginantys su gimstamumu susiję rodikliai sunkina Lietuvos demografinę padėtį, o pakeis...
Gyvenimas Lietuvoje, atrodo, gerėja, tačiau vaikų šalyje katastrofiškai mažėja. Jau šiemet, prognozuojama, bus fiksuotas mažiausias gimusių kūdikių skaičius per pastaruosius 60 metų.
Artimiausius penkerius metus Vilniaus miesto gyventojų skaičius augs, į sostinę ir toliau kelsis ne tik jauni, bet ir vidutinio amžiaus bei pagyvenę žmonės. Pasak Lietuvos gyventojų amžiaus demografinės struktūros kaitos prognozę parengusio Rolando Tučo, visa tai užtikrina, kad nekilnojamasis turtas...
Diskusijų dėl dvigubos pilietybės įteisinimo fone išryškėjo įdomus mūsų šalies paradoksas – emigrantams plūstant iš šalies rinkimų Lietuvoje aktyvumas reikšmingai nesikeitė. Tai leidžia įtarti, kad tie kurie lieka gyventi čia, pradeda balsuoti santykinai aktyviau, tik to nesimato galutiniuose procen...
Valstybė laikosi ant trijų „banginių“ – teritorijos, kalbos ir ta kalba kalbančių žmonių. Neabejotinai svarbiausia dabartinė Lietuvos valstybės problema – jos gyventojų skaičiaus mažėjimas. Ypač nepalankus valstybės ekonominei raidai yra darbingo amžiaus žmonių (15–64 m.) mažėjimas.
Kalbant apie emigraciją svarbu suprasti, kad išvykstantys iš Lietuvos svetur ne tik dirba, bet ir gimdo vaikus. Žvelgiant į naujausius duomenis, norisi skambinti pavojaus varpais – panašu, kad nykstame iš pagrindų. Tiesa, kai kurie regionai stebina teigiamomis tendencijomis.
Didžiausią įtaką gyventojų emigracijai turi ekonominiai motyvai ir socialinio nesaugumo jausmas, tuo tarpu Rusijos grėsmė turėjo įtakos tik pavieniams asmenims.
Emigracija smogė visai Lietuvai, tačiau tam tikriems regionams artimoje ateityje tai atsilieps itin skaudžiai.
Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų?
Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl emigracijos ir demografijos po 5 metų mūsų šalyje ims dramatiškai trūkti 17-24 m. amžiaus jaunimo.
Lietuvai gresia nauja demografinė krizė – jau kitąmet bus fiksuotas mažiausias gimusių kūdikių skaičius per pastaruosius 60 metų, o per artimiausius penkerius metus darbingo amžiaus žmonių sumažės net 95 proc. savivaldybių.