Įprasta manyti, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimas – laipsniškų pokyčių seka, galiausiai neišvengiamai atvedanti prie kapo duobės. Tačiau, jeigu vieną rytą pabudę ir vonios kambaryje pasižiūrėję į veidrodį nustėrote, jog štai ėmėte ir pasenote praktiškai per naktį, galimas dalykas, jog jums tikrai nesi...
senėjimas
198 straipsnių
Senėjimas – negrįžtamas procesas, kurio metu gyvasis kūnas (organoidas, ląstelė, audinys, organas, organų sistema – visas organizmas), nuo susidėvėjimo keičia struktūrą, funkcines galimybes ir savybes. Senėjimo paskutinė stadija – mirtis. Už senėjimą atsako įvairūs iki šiol galutinai neištirti biologiniai mechanizmai.
Ilgaamžiškumo entuziastas Artūras Samulis žino, kada mirs, ir kas mūsų visų laukia, jei išgyvensime dar 10 metų (2)
Laidoje „Du šalti, vienas karštas“ apsilankęs itin aktualios šių laikų temos – ilgaamžiškumo arba longevity – entuziastas Artūras Samulis svarsto, ar iš tiesų įmanoma sustabdyti laiką ir kiek patys galime kontroliuoti savo gyvenimo trukmę.
Jaunystės eliksyras lėkštėje: 7 senėjimą stabdantys maisto produktai, kuriuos turėtumėte valgyti kasdien (1)
Jei galite sustabdyti senėjimą, kodėl tuo nepasinaudojus? O tam tereikia į savo mitybą įtraukti šiuos skanius ir naudingus produktus. Tokiame maiste yra antioksidantų, vitaminų ir polinesočiųjų riebalų, kurie užkerta kelią ankstyvam senėjimui. Papasakosime, ką turėtumėte valgyti, kad ilgai išsaugotu...
Jau trečią kartą įvykusi ilgaamžiškumo konferencija, kur šių metų dėmesys krypo į šeimos sveikatos ir ilgaamžiškumo temas.
Ar galime turėti tokį individualų rodiklį, kuris leistų įvertinti ne tik sveikatos būklę, bet ir senėjimo greitį, riziką susirgti lėtinėmis ligomis? Naujausi mokslo pasiekimai rodo, kad tereikia atlikti kraujo tyrimą – nustatyti vieno baltymo koncentraciją. Tai žada pakeisti mūsų sveikatos priežiūrą...
Testas, kuriam naudojamos iš vidinės žando pusės, t. y. iš burnos paimtos ląstelės, gali tiksliai parodyti mirties riziką per artimiausius metus, teigiama naujausiame tyrime.
Noras kuo ilgiau išlikti gražiems ir jauniems žmonėms buvo svarbus visais laikais. Žmonės kaip įmanydami kovojo su savo netobulumais ir senėjimu. Dabar, atsiradus socialiniams tinklams, grožio procedūros ypač išpopuliarėjo ir net atsirado nauji standartai, kaip reikėtų atrodyti.
Lietuvių mokslininkai pristatė metodą, padėsiantį išaiškinti vėžinių susirgimų ir senėjimo mechanizmus (1)
Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro (GMC) mokslininkų grupė vadovaujama prof. Habil. dr. Sauliaus Klimašausko drauge su VU Chemijos ir geomokslų fakulteto chemikais vad. prof. dr. Viktoro Masevičiaus sukūrė naują metodą, kuris gali padėti geriau suprasti epigenetinius pokyčius ląstelėse...
Buvimas kosmose kenkia žmonių sveikatai – tiek mikrogravitacija, tiek mažesnė (ar visai pranykusi) magnetinio lauko teikiama apsauga atsiliepia įvairiems biologiniams procesams, nuo kaulų ir raumenų iki kraujotakos.
Žmogaus epigenetinį amžių gali lemti ir paros laikas: profesorius pasakė, kada jis padidėja 5 metais
Kodėl ligos dažniausiai užklumpa vyresniame amžiuje? Kodėl ligas sukeliantys rizikos genai gali visiškai neparodyti jokių patologinių požymių ilgus dešimtmečius? Šiuos ir panašius klausimus nagrinėja Vilniaus universiteto (VU) ir Toronto universiteto profesorius Artūras Petronis, jau ne vienerius me...
Identiškus dvynius ir jų mitybą ištyrę mokslininkai padarė išvadą, kodėl vienas iš jų sensta greičiau? (2)
Naujausio tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad, norint sulėtinti biologinio amžėjimo spartą, pakanka iš savo mitybos raciono laikinai pašalinti tam tikrus maisto produktus. Pažymima, kad toks pokytis labai naudingas širdžiai, kepenims, hormonų ir uždegimų slopinimo sistemoms.
Kalifornijos universiteto San Franciske (UCSF) mokslininkai teigia, kad net jei maitinamės sveikai, kiekvienas pridėtinio cukraus gramas sendina mūsų ląsteles, rašo „New York Post“.
Mokslininkams pavyko pristabdyti senėjimą – gyvenimo trukmę prailgino net ketvirtadaliu: kaip tai pavyko? (3)
Eksperimento su pelėmis metu mokslininkai nustatė, kad senėjimo procesą pakursto baltymas interleukinas 11 (IL-11). Neutralizavus jo efektą, pelės gyvena ketvirtadaliu ilgiau, naujausio tyrimo išvadose teigia mokslininkai.
Ultravioletinė (UV) spinduliuotė yra nematoma elektromagnetinės spinduliuotės rūšis, kurią skleidžia saulė, UV lempos ir dirbtinės saulės šviesos lempos soliariumuose. Pagal bangos ilgį UV spinduliuotė yra skirstoma į tris pagrindinius tipus: UVA, UVB ir UVC spinduliuotes.
5 patarimai, kaip senti: kuo ypatingi 60-ieji gyvenimo metai ir kur Lietuvos senjorai vis dar atsilieka (4)
Senėjimą tyrinėjantis Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentas Antanas Kairys teigia nenorintis sutikti, kad „senatvė yra kažkas, ko bet kokia kaina reikėtų išvengti.“ Mokslininkas šypsosi sakydamas, kad pasenti yra visai neblogai. Neseniai vykusios LOGIN konferencijos metu jis įvardij...
34 metų vyras atrodo it dešimtmetis, o 41-erių britė painiojama su sūnaus mergina: mokslininkai mano radę atsakymą, kaip sustabdyti senatvę (1)
Kai kurie žmonės, siekdami amžinos jaunystės, yra pasirengę bet kokiems eksperimentams. Tačiau mažai kas žino, kad pasaulyje yra žmonių, kurie, nepaisant jų brandaus amžiaus, atrodo labai jauni.
Keliaudama po Italiją ten pastebiu labai daug vaikų su intelektinėmis negaliomis. Atrodytų – tai gal ten tokių vaikų daugiau? Ne, tiesiog jų niekas neslepia už uždarytų žaliuzių ir užtrauktų užuolaidų.
Kas yra chronologinis amžius? Žmogaus chronologinis amžius – laikas, praėjęs nuo gimimo iki tam tikros datos, amžius metais, mėnesiais ir dienomis. Trumpai tariat, tokiu būdu žmonės apibrėžia savo amžių. Be to, tyrėjų teigimu, chronologinis amžius – dar ir pagrindinis lėtinių ligų, mirtingumo ir be...
Psichologas Kairys ragina teigiamai priimti senėjimą: ir 80-metis gali studijuoti, o 65-metis – pradėti naują karjerą (3)
Gegužės 30–31 d., vykstant didžiausiai inovacijų ir progreso konferencijai Baltijos šalyse „Login 2024“ organizuojama ir „Longevity“ – ilgaamžiškumo konferencija, kurioje pranešėjai bandys įminti ilgaamžiškumo mįsles.