Lietuvos nacionalinio muziejaus, Kultūros paveldo departamento ir kapinių administracijos atstovams pavyko išsiaiškinti iki tol net giminėms nežinomą žymios lietuvių egiptologės Marijos Rudzinskaitės-Arcimavičienės (1885–1941) palaidojimo vietą Vilniaus Saulės kapinėse. Paaiškėjus, jog savo gyvenimą...
senovės Egiptas
14 straipsnių
Senoji karalystė – Egipto valstybės laikotarpis nuo apie 2650 iki 2175 m. pr. m. e. Dėl savo galios vadinama „Aukso karalyste“. Apima 3−6 faraonų dinastijų valdymą. Šiuo laikotarpiu pastatytos garsiausios Egipto piramidės Gizoje ir Sakaroje (Dahšūre, Abusire).
Lapkričio 10-ąją Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro sezoną pradeda didingoji Giuseppe's Verdi opera „Aida“. Tai – naujas režisieriaus Gedimino Šeduikio vadovaujamos komandos pastatymas, kuriam scenovaizdžius sukūrė dailininkė Sigita Šimkūnaitė, o personažų kostiumus – dizainerė Sandra Str...
Kai 1922 metų lapkritį anglų archeologas ir egiptologas Howardas Carteris atrado faraono Tutanchamono kapavietę Egipte, netikėta naujiena greitai pasklido po pasaulį ir visus pribloškė.
Archeologai aptiko stulbinančio dydžio lobį Egipte – šimtai sarkofgų, kačių mumijų ir auksu dengtų dievų statulų (1)
Archeologai Egipte aptiko ir atkasė milžiniką prabangių artefaktų lobį, esantį Sakaros nekropolyje. Netoli Kairo rasta 250 puikiai išsilaikiusių mumijų, dažyto medžio sarkofaguose, taip pat daugiau nei 100 bronzinių, paauksuotų statulų, vaizduojančių senovės Egipto dievus.
Senovės egiptiečiai tikėjo, kad mūsų asmenybę ir gyvenimą lemia ženklas, po kuriuo gimėme. Egiptietiškame horoskope visas metinis ciklas padalintas į mažesnius laikotarpius. Kiekvieną iš jų valdo dievybė, kuri ne tik nulemia žmogaus gyvenimą, bet ir suteikia jam savo charakterio bruožų. Šiame horosk...
Socialiniame tinkle „Facebook“ ir vėl pasirodė pranešimų, esą PGR testo COVID-19 nustatyti metu pažeidžiamos smegenys. Tokiu pat būdu esą senovės egiptiečiai žalodavo savo vergus, tikėdamiesi pasiekti besąlygišką paklusnumą. Šie teiginiai neatitinka tikrovės.
Šalia senovės Egipto piramidės – mįslingi ir itin vertingi radiniai: rado net „Mirusiųjų knygos“ ištrauką (8)
Egipto Sakaros nekropolyje archeologai aptiko šventyklą, priklausančią karalienei Nearit. Radinys aptiktas visai šalia jos vyro faraono Teti, Egiptą valdžiusį nuo 2323 iki 2291 metų prieš Kristaus gimimą – amžinojo poilsio vietos, skelbia Egipto pareigūnai.
Kai kurių senovės egiptiečių paslapčių neįmename ir šiandien: dar kartą įrodė, kokie jie buvo genialūs (31)
Raštas žmonijai yra labai svarbus – tai yra vienas iš tų dalykų, kuris mus pavertė civilizuotais. Tačiau rašto sukūrimas nebuvo lengvas procesas. Kažkam teko išrasti popierių, rašiklius ir rašalą. Štai Egipto rašalo paslaptis mokslininkai bando įminti iki šiol. Naujas Danijos mokslininkų tyrimas rod...
Maža 2 100 metų senumo mumija iš senovės Egipto laikyta garbinto paukščio palaikais, juo labiau, kad laidojimo vieta buvo visai maža ir papuošta sakalo atvaizdo piešiniu.
Byla, kuriai išaiškinti prireikė net 2600 metų: elitui priklausiusi moteris buvo žiauriai nužudyta (19)
Šiai bylai išaiškinti prireikė net 2600 metų, tačiau egiptologai galiausiai nustatė, kaip mirė Senovės Egipte, Tėbuose, gyvenusi elitui priklausiusi moteris garbanotais plaukais.
Aptiko paslaptingą visuomenę, kuri davė pradžią senovės Egiptui: jų istoriją pasakoja griaučiai (18)
Daugeliui senovės Egiptas asocijuojasi su faraonais, piramidėmis ir dinastija, kuri prasidėjo maždaug 3100 metais prieš Kristų. Tačiau dar gerokai prieš tai – maždaug 9300-4000 metais prieš Kristų – egzistavo paslaptinga ir klestėjusi Neolito laikotarpio tauta, kurios gyvensena ir kultūros išradimai...
„Skęstantis karalius“ – tai skaitytojų pamėgto romano „Kleopatros šešėliai“ („Sofoklis“, 2016) tęsinys, kuris gali būti skaitomas ir kaip savarankiškas kūrinys. Jame senovės civilizacijas išmananti Emily Holleman, remdamasi tikrais faktais, pasakoja kitokią senovės Egipto žlugimo istoriją.
Didžiosios Britanijos mokslininkai sukūrė skenavimo techniką, kuri leidžia perskaityti užrašus ant mumijų laidojimui skirtų papirusų, informuoja BBC.
Senovės Egipto grožio istorija: prostitutės ir šokėjos jau tada depiliuodavo kojas bei intymias vietas (52)
Žvilgsnis į grožio istoriją, drabužius, kosmetiką ir stiliaus subtilybes Senovės Egipte.