Internautai visoje Lietuvoje ėmė dalintis nuostabiomis Šiaurės pašvaistės nuotraukomis. Teigiama, kad ji yra matoma net ir įvairių miestų centrinėse gatvėse. Pasigrožėkite, kokią Šiaurės pašvaistę užfiksavo „Delfi“ fotografas ir „Delfi“ skaitytojai!
Šiaurės pašvaistė
93 straipsnių
Šiaurės pašvaistė yra viršutinių atmosferos sluoksnių (jonosferos) švytėjimas daugiau kaip 80 km aukštyje dėl oro molekulių jonizacijos
Nors Šiaurės pašvaistės dažniausiai matomos poliarinėse platumose, netoli magnetinių ašigalių, Lietuvoje šis reginys yra itin retas. Vis dėlto, vidutinės ar stiprios geomagnetinės audros metu tokį grožį atmosferoje galima pamatyti ir mūsų šalyje.
Šiaurės pašvaistė – arba aurora borealis – nakties danguje pasirodo kaip ryškios virpančios šviesų uždangos, kurių spalvos varijuoja nuo žalios iki rausvos ir raudonos. Ją sukelia Saulės įkrautos dalelės, atsitrenkusios į Žemės atmosferos dujas. Spalvos atsiranda dėl skirtingų Žemės atmosferos dujų, kurias įkrautos dalelės įelektrina. Dvi labiausiai paplitusios Žemės atmosferos dujos yra azotas ir deguonis. Deguonies atomai švyti žaliai – tokia spalva dažniausiai matoma Šiaurės pašvaistėje, o azoto atomai skleidžia violetinę, mėlyną ir rausvą spalvą. Įspūdingiausios auroros kyla, kai Saulė išmeta tikrai didelius dalelių debesis.
Naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvoje buvo galima išvysti įspūdingą reiškinį – Šiaurės pašvaistę. Gyventojai nuo pat ankstaus ryto dalijasi nuostabiais vaizdais, kuriuos pavyko užfiksuoti – pasigrožėkite! Pirmasis skaitytojas vaizdus užfiksavo Romainiuose, Kaune, kitas skaitytojas juos užfiksa...
Šiemet jau ne pirmą kartą Lietuvos gyventojai vėl turės galimybę išvysti Šiaurės pašvaistę. Prognozuojama, kad ji bus matoma naktį iš pirmadienio į antradienį.
Dvejus metus Islandijoje gyvenusi lietuvė Rasa Petrauskaitė pripažįsta, kad saloje vis tiek liko neaplankytų objektų. „Juk vien krioklių Islandijoje yra apie 10 tūkstančių. O kur dar įspūdingi maršrutai kanjonuose ar ledynų vaizdai!“ – teigia moteris. Ji įsitikinusi, jog šiuo metu galimas tiesiogini...
Rugpjūčio 11-13 dienomis vyksta kasmetinis perseidų meteorų lietus, dar vadinamas „žvaigždžių lietumi“. Jo metu galima užfiksuoti ne tik krentančius meteorus, bet ir Šiaurės pašvaistę.
Naktį iš sekmadienio į pirmadienį danguje buvo galima stebėti Perseidų meteorų lietaus piką. Liaudiškai tariant – žvaigždžių lietų, kuris kasmet visu gražumu danguje sužiba būtent rugpjūčio mėnesį. „Delfi“ skaitytojui Vilniaus apylinkėse pavyko užfiksuoti ne tik krentančius meteorus, bet ir Šiaurės ...
Rugpjūčio 5 dieną, pirmadienį, į Žemę atsuktame Saulės diske užfiksuoti du vienas po kito įvykę itin stiprūs žybsniai. Remiantis JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) duomenimis, žybsniai susiformavo maždaug dviejų valandų skirtumu – 13:40 GMT (16:40 val. Lietuvos laiku) ir...
Tie, kas naktį iš sekmadienio į pirmadienį nemiegojo ilgiau, galimai matė išties pribloškiantį reginį. Jo vaizdais su „Delfii“ dalinasi fotografas.
Naktį iš pirmadienio į antradienį 03:27 Lietuvos laiku (00:27 UTC) Žemės magnetinį lauką pasiekė vainikinės Saulės masės išsiveržimas.
Prieš kelias dienas tolimojoje (iš Žemės nematomoje) Saulės pusėje užfiksuotas didžiausias 25-ojo Saulės aktyvumo ciklo žybsnis. Kosminio zondo „Solar Orbiter“ rentgeno spindulių detektoriai užfiksavo, jog blyksnis buvo X14 kategorijos.
Norvegijos vaikai buvo vieningi: Malin Falch grafinis romanas „Šiaurės pašvaistė. Kelionė į Trolių slėnį“ yra geriausia 2018 metų knyga. Nuo vaikystės komiksus pamėgusios Malin debiutas buvo nepaprastai sėkmingas. Bestseleriu Norvegijoje tapo ir antroji jos grafinė knyga „Šiaurės pašvaistė. Vikingai...
Po galingo Saulės plazmos išsiveržimo savaitgalį Žemę drebins geomagnetinė audra, laukiama šiaurės pašvaisčių (1)
Penktadienį, gegužės 31 dieną, Žemę gali pasiekti G2 kategorijos geomagnetinė audra, praneša NOAA.
Paskaitė diskusijas dėl Šiaurės pašvaisčių: negi visai susisuko proteliai nuo tų sąmokslo teorijų? (3)
Praėjusį savaitgalį turėjome ne tik „Euroviziją“ ir rinkimus, bet ir dar daugiau įdomybių. Pati įspūdingiausia iš jų – pačios gamtos mums parodytas šviesų šou, spalvingų šiaurės pašvaisčių pavidalu. Gražu. Atrodo, kai pati gamta mus nori taip pradžiuginti, kas gi belieka – stebėti ir grožėtis.
Kol vieni žmonės džiaugėsi Lietuvoje ryškiai matoma Šiaurės pašvaiste, socialiniuose tinkluose pasklido ir melagingi įrašai, jog tai buvo karinės technologijos, kurių tikslas – paveikti gegužės 12 dieną vykusius Lietuvos prezidento rinkimų rezultatus.
Šeštadienio dieną sinoptikai paskelbė, kad naktį iš šeštadienio į sekmadienį yra vilties ir vėl pamatyti šiaurės pašvaistes. Jų, kaip buvo skelbiama, reikia ieškoti tarp 23 val. ir 3 val. 30 min.
Šeštadienį sinoptikai pasidalino maloniomis žiniomis tiems, kam praėjusią naktį nepavyko savo akimis pamatyti šiaurės pašvaistes – naktį iš šeštadienio į sekmadienį yra vilties ir vėl ją pamatyti. Jų reikėtų ieškoti tarp 23 val. ir 3 val. 30 min. „Dar viena proga stebėti pašvaistę bus naktį iš šešta...
Vėlyvą penktadienio vakarą dangus sužibo netikėtomis spalvomis. Kaip skelbia feisbuko grupė „Orai ir klimatas Lietuvoje“, tai įelektrintų dalelių pliūpsnis, palankus ryškiai pašvaistei.
Lietuvos danguje gyventojai naktį galėjo išvysti Šiaurės pašvaistę, vaizdais žmonės dalijasi ir kitose šalyse. Spalvos danguje buvo matomos po esktremalaus lygio geomagnetinės audros. Jungtinių Valstijų Nacionalinė vandenynų ir atmosferos tyrimų administracija (NOAA) paskelbė, kad tokia stipri geoma...
Vėlyvą penktadienio vakarą dangus sužibo netikėtomis spalvomis. Kaip skelbia feisbuko grupė „Orai ir klimatas Lietuvoje“, tai įelektrintų dalelių pliūpsnis, palankus ryškiai pašvaistei.
Neskubėjusiems sekmadienio vakarą į lovą šįkart labai pasisekė. Panevėžio naktinę padangę nušvietė įspūdinga Šiaurės pašvaistė.