silpnaprotystė

28 straipsnių

Silpnaprotystė (protinis atsilikimas) - protinė negalia pagal kilmę vadinama oligofrenija arba demencija, ir klasifikuojama į tris pagrindines rūšis pagal sunkumą - debilumas, imbecilumas, idiotija.

Judita Gaižiuvienė

Kiekviena šeima svajoja apie sveiką ir laimingą vaikelį, o jo atėjimas į šį pasaulį gali padovanoti tokį džiaugsmą, kurį apibūdinti žodžiais kažin ar pavyktų. Deja, kartais taip jau nutinka, kad begalinę laimę lydi gyvenimo, o gal ir paties likimo, krečiamos pačios nemaloniausios staigmenos.

Šiandien visas pasaulis kraustosi iš proto dėl vadinamųjų gadžetų: išmaniųjų telefonų, planšečių ir kitos panašios technikos. Drauge su tuo pasaulyje plinta skaitmeninės silpnaprotystės virusas.

Apie 7,7 mln. žmonių kiekvienais metais pasaulyje suserga demencija (silpnaprotyste). Manoma, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) kelių metų laikotarpyje žmonių, sergančių demencija, skaičius išaugs milijonu.

Deimantė Zailskaitė

„Dalis žmonių įsitikinę, kad atminties ir kiti sutrikimai, taip pat silpnaprotystė yra natūralus senėjimo procesas. Bet taip nėra. Tai ligos, kurias reikia gydyti“, - sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro vadovas profesorius Gintaras Kaubrys (51 m.).

Aukštiems žmonėms kyla praktinių problemų, pavyzdžiui, lėktuve trūksta vietos ištiesti kojas, bet ūgis turi ir privalumų. Praeitą mėnesį tyrėjai iš Ohajo valstijos universiteto pareiškė, kad aukšti žmonės statistiškai yra protingesni už žemesnio ūgio žmones, be to, jie pasižymi geresniais socialinia...