Ar vaikystėje kavos skonis atrodė pasibjaurėtinas, o tada vieną paauglystės dieną atėjo suvokimas, kokia visgi skani kava su pienu? O galbūt negalėjome pakęsti žemėmis atsiduodančio grybų skonio, o dabar ant sviesto kepti baravykai ar trinta pievagrybių sriuba jūsų mėgstamiausi valgiai?
skonio receptoriai
8 straipsnių
Skonio receptoriai – vieni iš cheminių receptorių, kurie jautrūs tam tikroms maiste ir skysčiuose esančioms cheminėms medžiagoms. Žmogaus ir žinduolių cheminiai receptoriai yra burnoje. Juos sudaro ant liežuvio išsidėstę svogūnėliai, kurių daug yra liežuvio speneliuose, šiek tiek kietajame gomuryje, ryklėje ir antgerklyje. Skonio svogūnėlį sudaro kelios pailgos skonio jutimo ir atraminės ląstelės bei plaukelių šluotelės.
Antradienio vakarą žinomi šalies žmonės rinkosi į naują intriguojančią patirtį – gurmanišką sūrių ir vyno degustaciją aklinoje tamsoje „Wine in the Dark“. Renginyje dalyvavo gurmaniškai nusiteikę svečiai: Vaida Skaisgirė, Simona Albavičiūtė-Bandita, Dmitrijus Jaruševičius, Liucina Rimgailė, Eglė Jur...
Ieškantys išskirtinių skonio pojūčių jau antrą sezoną kviečiami į Vilniuje rengiamas aklas vakarienes „Dine in the Dark“. Šią pramogą kartu su žymiais Lietuvos žmonėmis išbandžiau ir aš. Žinojau, kad lauks įdomi patirtis, kitaip pažvelgsiu į patį valgymo procesą ir į savo skonio receptorius, bet kai...
Jei nejaustume skonio, pasaulis būtų daug nykesnis, bet mokslininkai mano, kad skonio receptoriai reikalingi dar ir tam, kad apsaugotų mus nuo ligų. Jų funkcija ne tik ta, kad jie įspėja mus apie sugedusį ar kitokį netinkamą maistą.
Dalinamės mūsų jau išbandytu receptu. Labai purūs, lengvi ir ypač gardūs blynai, kuriems neatsispirs ir suaugę, ir vaikai.
Prieskoniai ir žolelės nuo seno yra naudojami medicininiais tikslais, pavyzdžiui, siekiant pagerinti virškinimą ir išspręsti kitas virškinimo problemas. Nors mokslas nėra tikras dėl tiesioginės tam tikrų žolelių ir prieskonių naudos saugantis ir kovojant su vėžiu, lengviau pripažįstamas yra netiesio...
Kas nors turėtų paduoti į teismą maisto policininkes. Jos dedasi į lėkštę tik salotas ir būna piktos kaip žiemą pažadintos lokės, jei tu įsirideni ten kotletą.
Pripažinkime – kelionių lėktuvu metu siūlomo maisto itin gardžiu nepavadinsi. Vis dėlto kaltinti vien oro linijų maisto tiekėjų negalima – egzistuoja mokslinis paaiškinimas, kodėl maistas 9 km aukštyje stokoja skonio.