Prieš 75 metus, 1949-aisiais, komunistinė Kinijos Liaudies Respublika pradėjo Tibeto okupaciją ir per trumpą laiką pavergė visą kraštą, kuris garsėjo taikingumu ir unikaliu religiniu paveldu. Nuo pat pirmos okupacijos dienos įsibrovėliai pradėjo niokoti Tibetą, stengėsi įvesti ateistinį režimą, perė...
sukilimas
23 straipsnių
2023 m. spalio 9 d. LR Seimas, įvertindamas, kad 2029 metais bus minimos Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos metinės, nusprendė patvirtinti XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programą (projektas Nr. XIVP-2756(3)).
Prezidentas siūlo sausio 22-ąją paskelbti 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena (2)
Prezidentas Gitanas Nausėda teikia Lietuvos Respublikos Seimui Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo sausio 22-ąją siūlo paskelbti 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena, praneša Prezidentūra.
Sekmadienį 1863–1864 metų sukilimo 160-ųjų metinių minėjime dalyvavęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad lietuviams visais laikais buvo būdingas laisvės troškimas. Nepaisant visų tragiškų Lietuvos istorijos puslapiuose nugulusių įvykių, šiandien mūsų valstybė yra nepriklausoma, o kiekvienas ša...
Dalgiais ir ietimis – prieš rusų kulkas: kaip būtų pasisukusi Europos istorija, jei 1831 ir 1863 m. sukilimuose ginklų būtume gavę laiku? (4)
Su liūdesiu ir išdidumu prisimename 1831-ųjų ir 1863-ųjų Lietuvos ir Lenkijos sukilimus Rusijos imperijoje, kai dalies, o gal net visos Europos istorija galėjo pasisukti visiškai kita vaga, tačiau abu jie buvo pralaimėti. Esama įvairiausių aiškinimų, kodėl taip nutiko, ir visi jie galimai teisingi. ...
Minint 1863–1864 metų sukilimo pradžią, šeštadienio vakarą Vilniuje ir Varšuvoje specialios vaizdo projekcijos nušvietė abiejų valstybių prezidentūras ir Lietuvos sostinės rotušę.
Po suklastotų prezidento rinkimų Aliaksandras Lukašenka pasirinko antilietuvišką ir antilenkišką retoriką – esą Lietuva ir Lenkija Baltarusijai kelia grėsmę. Dabar žibalo į ugnį šliūkštelėjo ir jį remiantis Kremlius, tačiau viena Rusijos ambasados žinutė sulaukė baltarusių atmetimo reakcijos.
Miestelis, turėjęs vieną ilgiausių gatvių Lietuvoje, ir nusigyvenęs didikas, padėjęs statyti šventovę (11)
Pirmoje Lietuvos respublikoje vietiniai gyventojai savo miestelį vadino Širvintais. Aplinkiniai tardavo „eisime į Širvintus, buvome Širvintuose“. Lietuvos savanoriai pasakojo: „kovėmės ties Širvintais“. O miestelyje buvusiame paminkle iškalti žodžiai liudijo – „Žuvusiems ties Širvintais“. Tačiau vie...
Penktadienį Vilniuje vyksta 1863–1864 m. sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko bei dar 18-os sukilimo dalyvių, kurių palaikai rasti Gedimino kalne, valstybinių laidotuvių ceremonija.
Aliaksandras Lukašenka prieš kelias dienas pareiškė, kad Kostas Kalinauskas – „saviškis, Baltarusijos valstybės atstovas ir pilietis“. Tačiau jis paragino neliesti palaikų, istorikus nepolitizuoti ir prisipažino, kad jis pats kaip istorikas baiminasi plačiau nagrinėti šį klausimą.
Visoje Europoje prieš Rusijos sąjungininkus kovoję lietuviai kūrė Belgijos kariuomenę ir karalystę (331)
Neseniai Belgijos Karališkajame karinių pajėgų ir karo istorijos muziejuje bei jo archyvuose lankėsi Lietuvos karo istorikai, ėmęsi tyrinėti 1831 m. sukilimo Lietuvoje prieš Rusiją dalyvių veiklą po sukilimo numalšinimo. Šių žmonių žygiai ir likimai įspūdingi. Mūsų sukilėliai, pasklidę po Europą, ko...
Tamsų antradienio vakarą Klaipėdos gatves užtvindė deglais nešina minia, traukusi nuo Teatro aikštės Skulptūrų parko link. Sausio 15-ąją paminėti skirtoje eisenoje - patriotiškumo pliūpsnis: joje žygiavo daugybė jaunuolių, kurie pasiekę Sausio 15-osios paminklą žuvusiesiems atminti dalijosi savo min...
Šiandien, sausio 15 d., uostamiestyje šventė. Prieš 96 metus – 1923-iais sukilėliai užėmė Prancūzijos laikinai administruojamą Klaipėdą ir miestas atsidūrė Lietuvos sudėtyje.
1924 metų liepos 31 dieną Klaipėdos komisaras Valteris Varšukas užsuko į valstybinės policijos vado Neringo namus ir papasakojo pritrenkiančią naujieną – po kelių dienų Klaipėdoje įvyks perversmas. Kraštas vėl bus atplėštas nuo Lietuvos. Reikėjo imtis skubių veiksmų…
Šiandien sunku įsivaizduoti, kokius sunkumus turėjo įveikti mūsų protėviai, kūrę prieš šimtą metų nepriklausomą valstybę. Dažnai manoma, kad vyravo bendras sutarimas, aiškus tikslas ir atsidavimas savo Tėvynei. Iš dalies taip ir buvo, tačiau tik iš dalies. Jaunoje valstybėje buvo pilna karštų galvų,...
1863 metų sukilimo vadas Zigmantas Sierakauskas gebėjo burti bendraminčius, priimti strateginius sprendimus ir megzti diplomatinius ryšius, tačiau jam nepavyko numatyti išdavystės, kuri šią nepaprastą istorinę asmenybę ir pražudė. Paslaptis gaubia ir aplinkybes, kuriomis jo kaip ir kitų Lukiškių aik...
Daugelis žmonių apie Čiapasą girdėjo tik Zapatista sukilimo kontekste, tačiau vis daugiau žmonių sužino, kad ši piečiausia Meksikos valstija yra žavingas ir stebinantis kelionių tikslas.
1863 metų sukilimą menanti pušis Mikierių girininkijoje, ant kurios šakų, pasak pasakojimų, buvo kariami sukilėliai, neatlaikė rudeninių vėjų. Simboliška, kad tai įvyko minint 150- ąsias sukilimo metines.
1941 m. birželio sukilimas buvo savotiška reabilitacija už gėdingą pasidavimą sovietams 1940-aisiais. Taip iki šiol prieštaringai vertinamą sukilimą komentuoja istorikas dr. Arūnas Bubnys.
Po 1863-iųjų sukilimo ne tik griebtasi brutalių represinių priemonių prieš sukilime dalyvavusius ir jį rėmusius žmones, bet ir imtasi radikalių visuomenės pertvarkymų. Taip teigia istorikas dr. Darius Staliūnas, paklaustas apie sukilimo reikšmę bei įtaką to meto visuomenei.