Jameso Webbo kosminis teleskopas (JWKT) atrado keletą tikėtinų galaktikų, kurios gali būti vienos ankstyviausių kada nors egzistavusių galaktikų. Esančios už 13,6 mlrd. šviesmečių ir susiformavusios vos už 200 mln. metų po Didžiojo sprogimo, penkios kandidatės į galaktikas yra pačios ankstyviausios ...
teleskopas
68 straipsnių
Teleskopas – prietaisas dangaus kūnų ir reiškinių stebėjimui pasirinktoje spektro dalyje. Teleskopo paskirtis – surinkti kuo daugiau dangaus šviesulių šviesos, o jeigu stebima vizualiai – padidinti kampą, kuriuo matomas stebimas objektas, ir šitaip padidinti skiriamąją akies gebą.
Žiemą naktys šaltos, bet ilgos. Kai pasitaiko giedra, galime ilgai grožėtis tiek Orionu bei aplinkiniais žvaigždynais, tiek meteorologiniais reiškiniais – Saulės halais, stulpais, šuniukais ir kitais. Andromedos galaktika, Sietynas ir įvairūs kiti „giliojo dangaus“ objektai paįvairina vaizdą, o kur ...
Faktas, kad egzoplanetų paieškos ir tyrimai yra vaisinga astrofizikos sritis, daugiau nei akivaizdus. Per vos daugiau nei tris dešimtmečius nuo pirmųjų egzoplanetų atradimo, jų žinome jau virš penkių tūkstančių, ir dar bent antra tiek turime nepatvirtintų kandidačių. Žinome, kad apskritai Paukščių T...
Prieš dvejus metus Visatos gelmių nuotraukas į Žemę pradėjęs siųsti galingiausias kada nors sukurtas kosminis Jameso Webbo teleskopas pateikė dar vieną įspūdingą kadrą.
Maždaug 50 šviesmečių nuo Žemės nutolusi egzoplaneta, kodiniu pavadinimu LHS 1140 b, šiuo metu yra viena geriausių kandidačių nežemiškos gyvybės paieškoms už Saulės sistemos ribų.
Jupiterio palydovas Europa turi popaviršinį vandenyną. Nuo kosmoso ir mūsų akių jį skiria keliolikos, o gal ir keliasdešimties, kilometrų storio ledo sluoksnis, taigi bent kol kas apie vandenyno savybes galime spręsti tik iš netiesioginių įrodymų. Vienas jų – čiurkšlės, kurios kartais veržiasi pro į...
ES mokslininkai, tirdami paslaptingą energijos šaltinį, tikisi atrasti precedento neturinčių su galaktikomis susijusių įžvalgų.
Nežinau, kaip jūs, bet kai aš mokiausi mokykloje, man atrodė, kad Lietuvoje astronomų nėra, kad jie darbuojasi kažkur Amerikoje, na, geriausiu atveju Vokietijoje. Todėl, kai įstojau į Fizikos fakultetą, man tapo dideliu atradimu žinia, kad ir Lietuvoje yra atliekami astronominiai tyrimai.
Toli Saulės sistemos pakraštyje, Kuiperio žiede, skrieja nykštukinės planetos Eridė ir Makemakė. Atitinkamai 2300 ir 1430 kilometrų skersmens kūnai įprastai laikomi pasyviais sustingusiais ledo ir uolienų luitais.
2019 metais paskelbta pirmoji juodosios skylės šešėlio nuotrauka – galaktikos M87 centre esantis tamsus monstras M87* tapo pirmuoju Įvykių horizonto teleskopo (EHT) taikiniu.
Naujausiose Jameso Webbo kosminio teleskopo įamžintose nuotraukose užfiksuota net 19 į Paukščių Taką panašių tolimų spiralinių galaktikų. Tai detaliausi iki šiol užfiksuoti tolimųjų galaktikų vaizdai.
Supernovos yra žvaigždžių sprogimai, kurių metu per kelias sekundes išlaisvinama tiek energijos, kiek Saulė išspinduliuoja per visą gyvenimą. Piko metu kelias savaites supernova švyti ryškiau, nei visos galaktikos žvaigždės kartu sudėjus.
Lapkričio pradžioje du astronautai, vykdydami remonto darbus Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), atvirame kosmose netyčia pametė įrankių krepšį.
Pažvelgę pro teleskopą įsitikintumėte – mažai įspūdingesnių reginių už Saturną su jo žiedais.
Tankią Veneros atmosferą sudaro daugiausiai anglies dvideginis, taip pat šiek tiek azoto ir sieros dvideginio.
Saulė, kad ir kiek daug tyrinėjama, dar turi ne vieną paslaptį. Turbūt didžiausia iš jų yra vainiko kaitinimas: Saulės vainikas, išorinė atmosferos dalis, yra apie 200 kartų karštesnis už fotosferą – žvaigždės paviršių.
Protingos nežemiškos gyvybės paieškos yra toks astronomijos šventasis Gralis. Nuo praeito amžiaus vidurio ieškome, nieko nerandame, bet tai toli gražu nesustabdė tolesnių paieškų entuziazmo. Priešingai – paieškos vis tobulėja. Dabar paskelbta nauja radijo bangų iš beveik 12 tūkstančių žvaigždžių ana...
Nežemiškos gyvybės atradimas yra daugelio astronomų svajonė. Kol kas to padaryti nepavyko, greičiausiai bent iš dalies todėl, kad ji nėra tokia jau dažna. Dažnesnis reiškinys turėtų būti prebiotinės sistemos – sudėtingų cheminių junginių ir įvairių reakcijų tinklai, iš kurių vėliau gali užsimegzti i...
Paukščių Tako centre yra supermasyvi juodoji skylė Šaulio A*. Bet toli gražu ne tik ji ten įdomi – aplink ją sukasi įvairiausios dujų struktūros, kuriose galima rasti praeities įvykių pėdsakų.
Vos prieš metus pradėjęs veikti galingiausias pasaulyje Jameso Webbo kosminis teleskopas (JWST) užfiksavo seniausią iki šiol ankstyvosios Visatos galaktiką, esančią už 13,3 mlrd. šviesmečių.