Tradiciniame istoriniame pasakojime įsitvirtinęs 1941 m. birželio trėmimų Lietuvoje vaizdinys, kurio epicentre – lietuvių tautos aukso žiedas: inteligentai, Smetonos režimo politiniai veikėjai, valdininkai ir kiti šviesuliai. Žinoma, šių kategorijų tremtiniai sudarė ženklią tuomet tremiamųjų dalį, t...
trėmimai
16 straipsnių
Birželio 16 d. Kauno IX forto muziejuje atidaryta paroda „Sudygsniuota“, kurią inspiravo į Sibirą išvežtų moterų politinių kalinių tremtyje siuvinėti darbai.
Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena – bei birželio 15-oji – Okupacijos ir genocido diena – tai tragizmo spalva pažymėtos datos, kurių mūsų Lietuvos kelyje į Nepriklausomybę, deja, daug.
Pirmą kartą istorijoje Europos Parlamentas (EP) birželio 14 d., trečiadienį, Strasbūre oficialiai minės masinius sovietų vykdytus trėmimus iš Vidurio ir Rytų Europos, renginio metu bus skaitomos ištremtųjų pavardės bei pagerbtas jų atminimas.
Lygiai prieš 75 metus, gegužės 22 d., įvyko didžiausi masiniai trėmimai Lietuvos istorijoje. Buvo tremiama iš visų apskričių ir respublikinio pavaldumo miestų. Tą kartą labiausiai nukentėjo ne partizanų ir jų rėmėjų šeimos, bet platesnis piliečių ratas, daugelis jų ūkininkai, nepritariantys numatoma...
Manoma, kad Rusija į savo šalį ištrėmė jau apie 1 mln. ukrainiečių, tarp kurių – ir našlaičiai vaikai. Panašu, kad Dūmoje bus sprendžiama dėl galimybės rusams įsivaikinti ukrainiečių vaikus be jų tėvų sutikimo. Seimo narės Paulės Kuzmickienės teigimu, tai yra veikla, prieštaraujanti žmoniškumui, o š...
Birželio 15 d. pirmą kartą istorijoje minint 80-ąsias tremčių iš Baltijos valstybių metines prie Europos Parlamento (EP) buvo skaitomos ištremtųjų iš Centrinės ir Rytų Europos – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Ukrainos, Moldovos bei Baltarusijos – pavardės. Šį minėjimą ir pavardžių skaitymą i...
Skiriu tiems, kurių vardus žinau: Sibiro darbo suluošintai Izabelei, Ignui bei jų negimusiems ateities vaikams, anūkams ir proanūkiams, ir daugeliui kitų kurie niekada nebepamatė lietuviškos vasaros.
Lietuviai įveikė negyvenamus slėnius Rusijoje: varginanti 50 dienų ekspedicija davė neįtikėtinų rezultatų (13)
Antradienio rytą traukiniu iš Minsko į Lietuvą grįžta ekstremalią ir varginančią ekspediciją į pirmųjų trėmimo aukų kraštus vykdę keliautojai iš Lietuvos.
Sukanka 69 metai nuo didžiausio trėmimo Lietuvos istorijoje. 1948-ųjų gegužės 22–23 dienomis, per operaciją „Vesna“, sovietų okupantai prievarta išvežė 40 tūkstančių žmonių. Daugiau nei pusė jų buvo moterys ir vaikai.
Už civilių asmenų trėmimą pokariu dviejose bylose nuteistas sovietų Valstybės saugumo ministerijos (MGB) tardytojas Aleksanderis Kardanovskis teigia, kad dirbdamas represinėse struktūrose nežinojo, jog Lietuva yra okupuota sovietų sąjungos.
Panevėžio apygardos teismas 88 metų kėdainietį Joną Gailiūną pripažino kaltu dėl civilių trėmimo ir skyrė jam 5 metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau dėl prastos sveikatos jis nuo bausmės atleistas.
Antradienį Lietuvoje vyks Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų renginiai, kuriais bus minimos 1941 metais pradėtos Lietuvos gyventojų pirmosios masinės tremtys ir žudynės.
Prabėgus 75-iems metams po masinių Lietuvos piliečių trėmimų pradžios, projekto „Misija Sibiras“ organizatoriai kviečia ištarti vardą, išgirsti likimą ir išsaugoti istoriją tremtinių atminimo išsaugojimo akcijoje, kurioje per visą naktį bus skaitomi tremtinių vardai, pavardės bei likimai.
„Lietuvai masiniai trėmimai įspaudė amžiną kančios ženklą. Tai – negyjanti žaizda, kurią tebeskauda“, – šeštadienį dalyvaudama Rumšiškių liaudies buities muziejuje surengtame Didžiųjų netekčių minėjimo renginyje – tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ susitikime, skirtame 75-osioms Lietuvos gyventojų ma...
Dvi šeimas į Sibirą ištrėmęs dabar jau 83 metų Širvintų rajono gyventojas Stanislovas Ramanauskas pripažintas kaltu, bet lieka laisvėje. Vilniaus apygardos teismas pirmadienį paskelbė, kad buvusiam milicininkui S. Ramanauskui skiria 2 metų laisvės apribojimo bausmę – jos metu nuteistasis privalės bū...