Gaisrai, pastaruoju metu įsiplieskę įvairiuose valstybės sektoriuose – švietimo, sveikatos apsaugos, susisiekimo ir kt. – pademonstravo Ingridos Šimonytės vadovaujamo ministrų kabineto neveiksnumą.
Valentinas Beržiūnas
26 straipsnių
Pastaruoju metu Lietuvos viešąją erdvę okupavusi vadinamoji „čekių“ istorija įgavo pagreitį. Didžiausios valdančiosios Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis siūlo Seimui, buitiškai tariant, pasileisti arba, jei to nebus, grasina Vyriausy...
Lietuvos viešojoje erdvėje ir vėl užvirė diskusijos dėl užsienio politikos. Šįsyk jų epicentre atsidūrė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, po vizito Kinijoje pareiškęs, kad, trumpai tariant, Europai atėjo metas rūpintis savimi, o ne sekti paskui kitų valstybių, įskaitant JAV interesus. „Bū...
Neseniai įvykęs pirmasis savivaldybių tarybų ir merų rinkimų turas išryškino tam tikras mūsų šalies visuomenei būdingas mąstymo klišes. Norint jas atskleisti, ypatingo dėmesio nusipelno rinkimai Vilniuje, nors ne tik.
Rusijos nacionalistinių pažiūrų filosofo Aleksandro Dugino dukters Darjos žūtis Pamaskvėje sukėlė diskusijų audrą. Kas įvykdė šią žmogžudystę? Kodėl ir kaip tai susiję su besitęsiančiu karu Ukrainoje bei procesais Rusijos viduje?
Nors iš visų pusių skamba įspėjimai, jog trečiadienį, kai Ukraina švenčia savo Nepriklausomybės dieną ir sukanka lygiai pusmetis nuo didžiosios Rusijos invazijos į savo kaimynę pradžios, agresorė gali surengti dar nematytų provokacijų, išpuolių, pateikiamos ir kitos versijos. Ekspertai svarstė, jog ...
Blaškymosi dėl Kaliningrado pasekmės: Rusija piktdžiugiškai naudojosi iš Lietuvos sklidusiomis žinutėmis (5)
Europos Komisija (EK) trečiadienį paskelbė gaires, kuriose sakoma, kad Europos Sąjungos sankcijos neturėtų būti taikomos per Lietuvą geležinkeliu gabenamoms prekėms tarp Kaliningrado ir likusios Rusijos. Reakcijų į šį sprendimą – daug ir įvairių. Opozicija kelia užsienio reikalų ministro Gabrieliaus...
Rusijos karinė invazija į Ukrainą tęsiasi jau beveik du mėnesius. Didvyriškų pastangų dėka Ukrainos kariams ir savanoriams pavyko sustabdyti Rusijos puolimą ir sugriauti „žaibiško karo“ planą. Vis dėlto, kaip bebūtų gaila, kiekviena klampaus karo diena tik prailgina Ukrainos gyventojų kančias.
Nors panašu, kad vienintelė racionali išeitis santykiuose su Kinija yra „taivaniečių“ atstovybės pavadinimo keitimas, valdantieji ir toliau skambiai kalba apie „vertybinę“ užsienio politiką lyg nuosekli demokratijos politika Lietuvai nebuvo būdinga anksčiau. Tačiau siekdami sumenkinti ilgalaikes ir ...
Šių dienų įvykiai taip jau lėmė, kad pastaruoju metu itin daug dėmesio sulaukė vadinamoji „vertybinė“ užsienio politika. Kol jos šalininkai savo sprendimus, veikimą ar neveikimą grindžia „vertybinės“ užsienio politikos linija, kritikai pabrėžia, kad ši politika „bankrutavo“, „patyrė fiasko“, „žlugo“...
Pastaruoju metu Lenkija vis atsiduria dėmesio centre. Tęsiantis teisės viršenybės ginčui su Briuseliu, Varšuva sulaukė „dovanėlės“ iš Rytų: šalies pasienyje su Baltarusija susitelkė tūkstančiai migrantų, siekiančių prasibrauti į šalį.
Covidas yra „pseudo-virusas“. Covidą išgydo „švęstas vanduo“. Skiepai – „marmalas“, kurį žmonėms siekia įbrukti gobšūs farmacininkai, susitarę su pasaulio šalių vyriausybėmis. Skiepais siekiama „sučipuoti“ žmones. Ir taip toliau, ir panašiai.
JAV sprendimas atšaukti sankcijas dujotiekiui „Nord Stream 2“ – reikšmingų pokyčių tarptautinėje sistemoje atspindys, rodantis, kad ekonominė konkurencija tarp JAV ir Kinijos veikia Vašingtono–Maskvos santykius. Mąžtant Rusijos santykinei ekonominei galiai tarptautinėje ekonominėje sistemoje (pasaul...
Nuo kadencijos pradžios Prezidentas Gitanas Nausėda sulaukia kritikos, kad neturi idėjų ir stokoja vizijos. Vis tik su tuo sutikti galima tik iš dalies. Prezidento tikslai, prioritetai ir vertybės vis labiau ir labiau ryškėja. Maža to, valstybės vadovo pozicija rezonuoja su visuomenės nuomone.
Po priverstinio keleivinio lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, nutupdymo Minske, Europoje vis drąsiau ir dažniau kalbama apie ekonomines sankcijas Baltarusijai. Nors sankcijos – teisingas sprendimas, vien tik šios priemonės veikiausiai nepakaks.
Pastaruoju metu Lietuvoje galima pastebėti įdomią tendenciją – populiarėja judėjimai, kvestionuojantys valdžios planuojamus arba jau priimtus sprendimus. Tai verčia iš naujo pažvelgti į demokratijos veikimo mechanizmus.
2020-aisiais Rusijos valdantiesiems netrūko iššūkių: protestai Chabarovske ir kituose regionuose, politinė suirutė Baltarusijoje, šlubuojanti ekonomika ir COVID-19 pandemija, pagaliau, Aleksėjus Navalnas ir didėjančios jo gerbėjų gretos. Ramesni nebus ir 2021-ieji. Rudenį Rusijos gyventojai rinks Va...
Netyla kalbos apie Europos Sąjungos (ES) sankcijas Rusijai. Keliems aukštiems Rusijos režimo pareigūnams, susijusiems su opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno įkalinimu, uždrausta keliauti į ES. Be to, įšaldytas ir pastarųjų turtas.
„Chaosas Vašingtone“, „Įtūžusi minia šturmavo JAV Kongresą“, – sausio pradžioje skelbė žiniasklaidos antraštės. Tarsi kokioje Vidurio Azijos ar Rytų Europos valstybėje, įsiutę protestuotojai įsiveržė į JAV parlamentą ir jį nusiaubė.
Valentinas Beržiūnas. Vidurio, o ne Šiaurės Europa – svarbiausias Lietuvos užsienio politikos orientyras (150)
Pastaruoju metu pasigirsta raginimų diversifikuoti Lietuvos užsienio politiką. Esą ši pernelyg sutelkta į Lenkiją. Viena siūlomų alternatyvų – Šiaurės šalys.