Demografijos tyrėjai Aukštaitijos sostinei siunčia įspėjimo signalą: nors tai vienas tankiausiai apgyvendintų šalies miestų, tačiau kiekvienas dešimtmetis iš Panevėžio atima maždaug po dešimtadalį gyventojų. Kokią miesto ir šalies perspektyvą mato naujausią visuotinį gyventojų surašymą analizuojanty...
Vlada Stankūnienė
14 straipsnių
Trečiąjį šių metų mėnesį Lietuvoje vėl fiksuota teigiama migracija – kovą į Lietuvą atvyko 1408 žmonėmis daugiau nei išvyko, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas.
Lietuvai prognozuoja niūrų scenarijų: jei taip ir toliau, darbo rinkoje kils milžiniškų iššūkių (811)
2–3 vaikai – šeimoms susilaukus tiek atžalų Lietuvos populiacija nustotų nykti, sako demografė Vlada Stankūnienė. Profesorė juokiasi, kad tai labiau buitinis, o ne statistinis skaičiavimas, tačiau būtent toks gimstamumas galėtų užtikrinti demografinį tvarumą šalyje.
Iki 2021-ųjų vyriausybė yra nusiteikusi stabilizuoti demografinę situaciją bei prognozuoja, kad iki 2030-ųjų vėl tapsime trijų milijonų šalimi. To ketinama pasiekti dėl didesnio gimstamumo, už emigraciją didesnės grįžtamosios migracijos bei ilgesnės gyvenimo trukmės. Tačiau migracijos ekspertas Karo...
Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva. Pernai vidutinis pirmą vaiką gimdančios moters amžius šalyje siekė 27,5 metų, o vidutiniškai vienai moteriai teko 1,63 vaiko. Nedžiuginantys su gimstamumu susiję rodikliai sunkina Lietuvos demografinę padėtį, o pakeis...
Moteris Lietuvoje vidutiniškai pagimdo 1,6 vaiko. Tam, kad šalis nenyktų, vidurkis turėtų viršyti 2, teigia VDU Demografinių tyrimų centro vadovė prof. habil. dr. Vlada Stankūnienė.
Moteris Lietuvoje vidutiniškai pagimdo 1,6 vaiko. Tam, kad šalis nenyktų, vidurkis turėtų viršyti 2, teigia VDU Demografinių tyrimų centro vadovė prof. habil. dr. Vlada Stankūnienė.
Lietuvoje gyventojų mažėja ne tik dėl emigracijos, bet ir dėl demografinės padėties – gimstamumo rodikliai mūsų šalyje yra tokie nedideli, kad tai jau gresia nauja bomba.
Lietuvio amžiaus mediana yra 43 metai ir šis rodiklis tik didėja – visuomenė mūsų šalyje vis labiau sensta.
Galime pabandyti paskatinti, sudaryti sąlygas, tačiau nepriversime žmonių gimdyti vaikus: ekonominis išsivystymas vienareikšmiškai neigiamai veikia demografiją. Taip LRT.lt sako ekonomistas prof. Raimondas Kuodis. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Demografinių tyrimų centro vadovė prof. Vlada Stan...
Politikai ypač artėjant rinkimams mėgsta ištraukti iš statistikos eilutę apie į Lietuvą sugrįžtančius emigrantus. Specialistai tokią kortą vertina itin paprastai – ši iš konteksto ištraukta statistikos pastraipa yra visiškai netiksli.
Emigracijos mastai stulbina. Kas valandą iš Lietuvos išvyksta 4–5 žmonės. Per dieną – beveik 100. Per metus šalį palieka per 35 tūkst. lietuvių.
Lietuvoje gyventojų amžiaus struktūra taip deformuota, kad 50-čiai metų į priekį turime didelį rūpestį ir iššūkį. Lietuvos ateitis – sena visuomenė, o vienintelis senėjimą stabdantis veiksnys – aukščiausias mirtingumas Bendrijoje. Kitaip tariant, daug gyventojų senatvės net nesulaukia.
Demografinis išsivaikščiojimas. Tą Lietuvoje konstatuoja demografė Vlada Stankūnienė, akcentuojanti itin liūdnus praėjusius metus. Pasak jos, situacija ypatingai bloga ir reikia kelti klausimą, ar dar iš viso įmanomas Lietuvos demografinis atgimimas.