Postimperinė trauma yra įvardijama kaip pagrindinė tikroji Rusijos agresijos priežastis (mes nesvarstome formalių jų tipų, tokių kaip Ukrainos „nacifikacija“ ar NATO plėtra). Jei sutiktume su šia hipoteze, kiltų klausimas: kodėl, pavyzdžiui, Europos imperijos, praradusios kadaise joms priklausiusias...
Zbigniewas Brzezinskis
62 straipsnių
Rusų istorikas Plochijus: šiandien gana pažvelgti į žemėlapį, kad suprastume, kas vyksta, – tai Solženicyno įtaka (3)
Apie ypatingą Ukrainos vaidmenį sovietinėje ir posovietinėje istorijoje Katherine Younger kalbasi su istoriku Serhijum Plochijum.
Ką reiškia nauji Putino išvedžiojimai apie karą: šie ženklai rodo, kad jis ketina eiti iki galo (21)
„Mums taip pat tenka atsakomybė susigrąžinti ir sustiprinti“, – taip ketvirtadienį viename renginyje kalbėjęs Vladimiras Putinas eilinį sykį leidosi į istorines interpretacijas ir nuo Petro I užkariavimų laikų peršoko prie Ukrainos. Esą jei pirmasis Rusijos imperatorius „susigrąžino“ teritorijas, ta...
Jau visi prisišnekėjo, kad 2020 metai buvo kažkokie ne tokie. Prisišnekėjo, kad ir visa mūsų epocha – kažkoks nesusipratimas. Juk ne šito norėjome, juk ne taip svajojome, juk...
Siaučiant epidemijai, Čekijos premjeras Andrejus Babišas išreiškė lyg ir nekvailą mintį, kad „Europa dabar turėtų pamiršti Žaliąjį susitarimą ir sutelkti dėmesį ne į jį, o koronavirusą“.
Sunkiai įsivaizduotume nacių nusikaltimų, tarp jų – Holokausto, nepripažįstančios Vokietijos narystę NATO. Tačiau turime NATO sąjungininkę Turkiją, kuri nė nesiruošia pripažinti vykdžiusi krikščionių tautų – armėnų, asirų ir graikų – genocidą.
Kai prieš daugiau nei trejus metus mane pasikvietė pokalbio tuometis Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje Philippe’as Jeantaud, nuėjau nesitikėdamas nieko blogo.
Rusijoje galimos tik dvi santvarkos: oligarchija ir tironija. Arba koks nors jų rytietiškas derinys. Pagal Aristotelio ir Platono klasifikacijas ir aprašymus bei žvelgiant į istorijos šimtmečius.
Eilinė kova dėl mokesčių ir ateinančių metų biudžeto eilinį kartą sukėlė viešas diskusijas apie vadinamąjį sisteminį požiūrį į reformas, per mažą perskirstymo procentą nuo BVP, viešojo sektoriaus finansavimo prioritetus ir įvairių nacionalinių susitarimų galimybes.
Šiuolaikinės demokratijos modelį, įsigalėjusį po Antrojo pasaulinio karo ir iš esmės tarnavusį gerovės valstybės tikslams, praėjusio amžiaus paskutiniame ketvirtyje ėmė keisti neoliberalizmas.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) kitų metų rugsėjį duris atvers prof. Zbigniewo Brzezinskio vardu pavadinta naujai rekonstruota auditorija. Šioje auditorijoje įsikurs specialiai surinkta biblioteka ir archyvas, skirti prof. Z.Brzezinskiui. Taip ruo...
Mėgstame minėti sukaktis, o ypač vadinamąsias apvaliąsias. Šiemet sukanka 70 metų nuo to laiko, kai paskelbta Trumano doktrina, kai JAV pagaliau apsisprendė, ką daryti su Antrąjį pasaulinį karą laimėjusia savo sąjungininke TSRS, vis labiau demonstruojančia savo jėgą ir atvirai ketinančia pertvarkyti...
Eidamas 89 gyvenimo metus mirė buvęs JAV prezidento Jimmy Carterio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Zbigniewas Brzezinskis.
Turkijoje verslu užsiimantis buvęs JAV diplomatas Matthew Bryza pasakoja regintis gana sėkmingas Rusijos pastangas atitolinti Turkiją nuo NATO. Tai vyksta subtiliai ir lėtai, tačiau JAV kelio tam neužkerta.
Buvęs JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Zbigniewas Brzezinskis paragino kadenciją baigiančią Baracko Obamos administraciją perspėti Rusiją, kad įsiveržimas į Baltijos šalis Maskvai reikštų karą.
Politikai, istorikai ir šiaip politikuojantieji mėgsta analogijas. Įvykius Paryžiuje vieni ėmė komentuoti kaip prancūzišką išpuolio prieš bokštus dvynius versiją ar prancūziškąjį Pearl Harborą, po kurio Prancūzija tiesiog nebeturi jokios moralinės teisės nestoti į karą prieš Islamo valstybę.
Barackas Obama patiria rimtas užsienio politikos nesėkmes, o savo administracijoje neturi gerų šios srities patarėjų. „Savo strategijoje prezidentas sėja vėją, o jo įpėdinis pjaus audrą“, – straipsnyje, publikuotame „The Wall Street Journal“, „Tikroji Obamos doktrina“ rašo Stanfordo universiteto Hoo...
Jei nesugebate valdyti geležinkelių ar naftos kompanijos, nenusiminkite – jūsų sukeltus nuostolius apmokės valstybė. Bet jei sukuriate pelną, galite pasilikti sau, pasidalydamas tik su valdančiąja klase. Tai – kleptokratijos apibrėžimas, kurį „Savaitei“ pateikė Majamio universiteto profesorė Karen D...
Pasauliui globalėjant bei stiprėjant konkurencinei kovai, kas geriau prisitaikys kintančiomis sąlygomis, vienas klausimas Lietuvoje yra tabu: ar tikrai verta investuoti į lietuvių kalbos ir literatūros mokymą, jei tikėtina, kad po kelių šimtų metų ši kalba galbūt vegetuos – gal verčiau jau dabar per...
Paskaitęs popiežiaus Pranciškaus encikliką „Laudato Si“, skirtą rūpesčiui dėl mūsų vadinamųjų Bendrų Namų, kažkodėl prisiminiau per vieną sovietinę chorų šventę studentams prievarta įbruktą dainą, kurios tekstas bravūriškai skelbė: „Kai būrin jaunystė sueina, tai ir upės keičia vagas…“.