Darbuotojų kaita – ne tik iššūkis, bet ir galimybė
Darbas su jaunais žmonėmis turi labai daug privalumų, kuriuos reziumuoti galima vienu žodžiu – energija. Daug juoko, daug jaunatviško maksimalizmo, įdomių, net supurtančių klausimų, kurie padeda nesustabarėti. Patirties galima išmokyti, svarbiausia – žmogaus požiūris ir vertybės. Ir vis dėlto, kartu tai reikalauja nemažai kantrybės ir empatijos. Tokių komandų vadovai privalo suprasti, kas svarbu jauniems žmonėms, ir kurti su jais ryšį.
Specializuoto prekybos tinklo „Candy POP“ Baltijos šalių mažmeninės prekybos vadovė Neringa Vytė pripažįsta, kad mažmeninės prekybos sektoriuje darbuotojų kaita yra neišvengiama, tačiau kartais tai yra geras dalykas.
„Natūrali kaita padeda suvaldyti skirtingiems sezonams būdingus prekybos svyravimus. Visada sakau, kad mums reikia ne tik lojalių darbuotojų, kurie su mumis dirba ilgai, tačiau ir tų, kurie darbo ieško tik konkrečiam laikotarpiui, pavyzdžiui, vasarai. Svarbiausia, kad nuo pradžių atvirai kalbėtume apie lūkesčius ir nusiteikimą,“ – sako Neringa Vytė.
Ji priduria, kad norint efektyviau valdyti personalo kaitą ir išlaikyti stiprią komandą, labai praverčia lankstumas. „Kartais susiklosto ir taip, kad dėl įvairių gyvenimiškų aplinkybių išėję darbuotojai po kiek laiko vėl grįžta, kartais net ne po viena kartą. Mes tam atviri – stengiamės jauniems žmonėms netrukdyti gyventi ir ieškoti savęs,“ – papildo vadovė.
Būtina pasitikėti darbuotojais
Dažnai jauni žmonės pernelyg akcentuoja savo poreikius ir lūkesčius darbovietei, nesuprasdami, kad asmeninis įvertinimas ateina per komandines pergales. Bendro rezultato siekimas visada turi būti svarbiau už asmeninę sėkmę ar patogumą. Kai sekasi visai komandai, įmonei, tuomet natūraliai ateina įvertinimas ir kiekvienam asmeniškai. Tokia turi būti logika, o ne atvirkščiai, vertina Vytė. Tokį požiūrį geriausiai skatina pavyzdys, kai darbuotojai mato dirbančius, o ne tik vadovaujančius vadovus.
Neringa Vytė pastebi, kad šiais laikais yra per mažai puoselėjamas pasitikėjimas savo darbuotojais, vadovai pernelyg bijo prarasti kontrolę.
„Mano patirtis rodo, kad pasitikėjimas ir laisvė leidžia darbuotojams atsiskleisti geriausiomis savo savybėmis, atrakina stiprybes. Savo komandą ugdau per pasitikėjimą ir atsakomybių suteikimą. Patikėkit, toks požiūris suteikia komandoms supergalių. Žinoma, svarbu atsirinkti tinkamus ir motyvuotus žmones, kuriems tinka toks vadovavimo stilius,“ – atskleidžia pašnekovė.
Žinoma, kiekvienam vadovui kartais tenka susidurti su nusivylimais – nesėkmingais sprendimais, neišpildytais lūkesčiais ar klaidomis. Svarbiausia tokiais atvejais – neleisti, kad nusivylimo kartėlis persiduotų kitiems komandos nariams. Konstruktyvus požiūris padeda komandai neprarasti motyvacijos ir pasitikėjimo, o vadovui – išlaikyti lyderio autoritetą.