Frazę „Let Them“ išpopuliarino knygų autorė, tinklalaidės vedėja ir buvusi teisininkė Mel Robbins. Ji žada, kad ši plačiai per pasaulį nuvilnijusi teorija „išlaisvins jus iš varginančio gyvenimo, kai bandote suvaldyti visus aplinkui“. Verta paminėti, kad lietuvių kalba ši knyga kol kas nėra išleista.
M. Robbins, knygoje užsimenanti, kad pirmą kartą apie „Let Them“ teoriją išgirdo iš savo dukters, 2023 m. gegužę šia koncepcija pasidalijo su savo socialinių tinklų sekėjais. Instagramo vaizdo įraše, kuris dabar turi beveik 1,5 mln. „patinka“ paspaudimų, ji pasakojo: „Jei jūsų draugai šį savaitgalį nekviečia jūsų vėlyvųjų pusryčių, tegul. Jei asmuo, kuris jus iš tiesų traukia, nenori įsipareigoti, leiskite jam taip elgtis. Jei jūsų vaikai nenori keltis ar eiti su jumis kažkur, leiskite jiems tai daryti“.
„Tiek daug laiko ir energijos eikvojame tam, kad priverstume kitus žmones atitikti mūsų lūkesčius, – tęsė Robbins. – Leiskite jiems būti savimi – tokiu būdu jie jums atsiskleis tokie, kokie iš tiesų yra.“
Pati Robbins iš šios teorijos gavo nemažai tiesioginės naudos – išleido itin perkamą knygą – ši frazė vis dažniau skamba ir socialinės žiniasklaidos vandenyse. Dar 2022 m. rašytojos Cassie Phillips eilėraštis „Let Them“ tapo virusiniu socialinėje erdvėje, jame nurodoma daug punktų, kuriais dalijosi ir Robbins.
Žmonės dalijasi savo patirtimi
Nors ši sąvoka nėra nauja, šiandien ji įgavo didžiulę reikšmę – daugelis žmonių teigia, kad atsiskyrimas nuo kitų žmonių lūkesčių padėjo jiems tapti laimingesniems ir įžvalgesniems. 2024 m. Oprah Winfrey svečias, aktorius Tyleris Perry sakė, kad jo „gyvenimas tapo daug geresnis“, kai jis „leido žmonėms būti tokiems, kokie jie yra“ ir „nustojo tikėtis, kad jie bus tokie, kaip nori jis“.

Savo ruožtu aktorė Shay Mitchell vienoje tinklalaidėje dalijosi panašiomis mintimis apie tai ir užsiminė, kad nebesistengia kontroliuoti žmonių savo gyvenime.
„Praleidau tiek daug bemiegių naktų galvodama apie kitų žmonių elgesį – ir dėl ko visa tai? Ar mano nemiga pakeitė jų elgesį? Tikrai ne“, – sakė ji, pažymėdama, kad žmonės darys tai, ką nori, nesvarbu, ar tu dėl to jaudinsiesi, ar ne.
Kodėl žmonės žavisi ir pasitiki šia teorija?
Socialiniame tinkle „TikTok“ vartotojai nevengia dalintis, kaip „Let Them“ teorija padarė didelę įtaką jų gyvenimui ir santykiams.
„Užuot eikvojusi energiją dalykams, kurių negaliu kontroliuoti, radau ramybę leisdama jiems eiti savo keliu. Jei kas nors nenori įsipareigoti arba nutolsta nuo jūsų, tiesiog leiskite jiems tai daryti. Šis mąstysenos pokytis atnešė emocinę laisvę ir padėjo man susitelkti į tuos, kurie mane tikrai vertina“, – rašo vienas jų.
Kūrėja Rachel D’Aguanno šią koncepciją pritaikė eidama į pasimatymus, sakydama savo sekėjams, kad geriau leisti savo antrosioms pusėms sukčiauti, išeiti ar „parašyti žinutę kitai merginai“, nei „vesti save iš proto bandant kontroliuoti situaciją“.

„Žinau, kad lengviau pasakyti, nei padaryti, bet skatinu remtis šia teorija, – teigia ji. – Tą akimirką, kai sugebėsite pritaikyti „leiskite jiems“ teoriją savo mąstysenoje ir patikėsite visata bei žinosite, kad Dievas visada yra jūsų pusėje ir visada dirba jūsų labui, nuo jūsų pečių tiesiogine prasme nukris svoris.“
Savo ruožtu influencerė Holly Brooks Robbinson teoriją pavadino „lemiamu momentu“ savo sveikimo kelionėje.
„Manau, kad tai susiję su supratimu, jog iš tikrųjų negalime kontroliuoti nieko, kas nepriklauso nuo mūsų pačių, – aiškina ji vaizdo įraše. – Iš tikrųjų, leisdami šiems žmonėms mus nuliūdinti, darydami dalykus, kuriuos jie tikriausiai vis tiek padarys, mes tik be reikalo kenčiame. Be to, leisdami žmonėms tiesiog daryti tai, ką jie nori, galime pamatyti tikrąjį jų veidą.“
Ką ekspertai sako apie garsiąją teoriją?
Porų psichologė Kayla Knopp „Yahoo Life“ sako, kad teorija „leiskite jiems“ reiškia susitaikymą su dalykais, kurie nuo jūsų nepriklauso. Ji tikina, kad ši teorija yra „gudrus ribų sąvokos pakeitimas“. Ribos – tai gairės, kurias nustatome kitiems žmonėms ir kurios padeda mums apsaugoti savo energiją ir emocinę gerovę santykiuose, taip pat sutaupyti laiko.
Nors galime leisti žmonėms savo gyvenime elgtis taip, kaip jie nori elgtis, galime nustatyti ribas, kokį elgesį priimsime, o kokio ne, sako Knopp. Taigi, jei asmuo, su kuriuo susitikinėjate arba kartais susitinkate, nevykdo tam tikrų įsipareigojimų, nereikia nuolat su juo ginčytis ar reikalauti, kad jis pakeistų savo elgesį. Vietoj to galite „leisti“ jam daryti tai, ką jis nori, ir nuspręsti, kiek energijos norite skirti santykiams. Tai gali reikšti, kad teks pasukti skirtingais keliais ir surasti tuos, kurie tenkintų ne tik savo, bet ir jūsų poreikius.
Savo ruožtu psichologė Caitlin Slavens portalui „Yahoo Life“ sako, kad teorija „leiskite jiems“ nereiškia, jog reikia būti durų kilimėliu ar susitaikyti su nepagarba. Turite leisti jiems daryti tai, ko jie nori, ir kartu gerbti save.
„Jei kas nors peržengia ribas ar blogai su jumis elgiasi, „leisti jiems“ gali reikšti, kad tai, ką jie daro, yra jų, o ne jūsų, atspindys. Nuo to priklauso ir tolimesnis elgesys, abipusio bendravimo aplinkybės“, – sako ji.
Pasak Slavens, teorija „leiskite jiems“ gali būti veiksminga net auklėjant vaikus.
„Pavyzdžiui, jei vaikas nuolat nepaiso jūsų sukurtų buities taisyklių, „leiskite jiems“ nereiškia, kad reikia ignoruoti tokį elgesį. Tai reiškia, kad reikia leisti jam patirti natūralias savo elgesio pasekmes, pavyzdžiui, prarasti tam tikras privilegijas“, – pabrėžia specialistė.

Savo ruožtu Knopp sako, kad „leiskite jiems“ teorija gali būti ypač naudinga žmonėms, kurie jaučia didelę atsakomybę valdyti ir saugoti žmonių jausmus ir elgesį, pavyzdžiui, tai gali būti aktualu mėgstantiems pataikauti, perfekcionistams, tiems, kuriems būdingas nerimastingas prisirišimas.
„Jei esate žmogus, kuris sunkiai brėžia ribas, baiminasi, kad tai gali pakenkti kito žmogaus jausmams, arba žmogus, kuris negali susitaikyti su mintimi, kad kažkas kitas gali išsisukti nuo atsakomybės, kai padaro kažką blogo, teorija „leiskite jiems“ skirta jums, – sako psichologė. – Teorija yra apie gebėjimą sutelkti energiją į tai, ką iš tikrųjų galime kontroliuoti – savo jausmus, elgesį ir pasirinkimus, o ne kitus žmones.“
Be to, pasak Knopp, jūsų santykiai gali pagerėti, jei vadovausitės patarimu leisti žmonėms būti tokiems, kokie jie yra.
„Niekam nepatinka jaustis kontroliuojamam ar valdomam, – sako ji. – Leisti kitam žmogui būti tuo, kas jis yra, ir patirti natūralias savo sprendimų pasekmes iš tikrųjų yra pagarbos ženklas ir tai gali padėti kurti stipresnius santykius, pagrįstus abipuse pagarba, pasitikėjimu ir sveika tarpusavio priklausomybe.“