Kaip skelbia Baltieji rūmai, JAV ir Rusija susitarė užtikrinti saugią laivybą ir nenaudoti jėgos Juodojoje jūroje. Dėl to paties JAV esą susitarė ir su Ukraina. Be to, JAV ir Ukraina sutarė neleisti Juodojoje jūroje naudoti komercinių laivų kariniais tikslais.
Skelbiama, kad JAV pažadėjo padėti, kad Rusija grįžtų atgal į pasaulinę žemės ūkio produktų ir trąšų eksporto rinką.
Be to, JAV rengia priemones, kurios užkirstų kelią smūgiams į Rusijos ir Ukrainos energetikos objektus. Su tuo, pasak Baltųjų rūmų, sutiko tiek Rusija, tiek Ukraina.
JAV ir Ukraina susitarė, kad Jungtinės Valstijos toliau teiks pagalbą keičiantis karo belaisviais, paleidžiant sulaikytus civilius gyventojus ir grąžinant priverstinai perkeltus Ukrainos vaikus. JAV ir Ukraina taip pat palankiai vertina trečiųjų šalių tarpininkavimą įgyvendinant energetikos bei jūrinius susitarimus, skelbia JAV.
Antradienį Ukrainos ir JAV pareigūnai surengė dar vieną derybų ratą Rijade, pranešė šaltinis iš Ukrainos kitą dieną po ilgo JAV ir Rusijos delegacijų susitikimo dėl dalinių paliaubų Ukrainoje.
„Mes vis dar dirbame su amerikiečiais“, – nedidelei žiniasklaidos grupei, įskaitant naujienų agentūrą AFP, sakė vienas Ukrainos delegacijos narys.
Pirmadienį Saudo Arabijos sostinėje Rijade vyko JAV ir Rusijos derybos, trukusios daugiau kaip 12 valandų. Ukrainos derybų delegacija su JAV atstovais buvo susitikusi sekmadienį.
Šios „švytuoklinės diplomatijos“ tikslas yra suartinti kariaujančių kaimyninių šalių pozicijas, kad būtų sustabdytas karas Ukrainoje, prieš pokalbius sakė JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai Keithas Kelloggas.
Ukraina jau pritarė JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlymui dėl pirmiausia 30 dienų ribotų paliaubų, tačiau Rusijos vadovas Vladimiras Putinas kelia sąlygas.
Ypatingasis JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinys Steve‘as Witkoffas savo naujausią susitikimą su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu pavadino „nepaprastai įdomiu“, pareikšdamas, kad jame buvo kalbama apie paliaubas Ukrainoje ir naujas verslo galimybes.
Ukrainos delegacija pateikė JAV savo pasiūlymus dėl naudingųjų iškasenų sutarties ir tikisi tęsti derybas, kad būtų pasiektas susitarimas.
Rusijos pajėgos nuo šio mėnesio pradžios į Ukrainą paleido beveik 2 800 aviacinių bombų, daugiau kaip 1 400 puolamųjų dronų, kurių didžioji dauguma buvo „Shahed“, bei 60 įvairių raketų, įskaitant balistines. Tai feisbuke pranešė prezidentas Volodymyras Zelenskis. „Rusų teroras tęsiasi kiekvieną dieną ir naktį“, – pažymėjo jis.
Kremlius pirmadienį pasidžiaugė praėjusią savaitę vykusiais Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinio Steve‘o Witkoffo pokalbiais apie karą Ukrainoje.
Rusija, pasak Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo, skųsis Jungtinėms Valstijoms dėl tariamai Ukrainos vykdomų „energetinių“ paliaubų pažeidimų. 30 dienų atakų prieš energetikos objektus moratoriumas baigiasi trečiadienį, balandžio 16 d., Maskvoje sakė D. Peskovas, kuriuo remiasi rusų naujienų agentūra TASS. Ukraina, anot jo, vienareikšmiškai pažeidė moratoriumą.
Jis taip pat patikino, kad įvyks V. Putino susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Vis dėlto po daug metų trukusio santykių griovimo greitų rezultatų esą nereikia tikėtis, viską reikia atkurti iš karto.
„Yra pernelyg daug rimtų problemų“, – pabrėžė D. Peskovas.
Ukrainos ir Rusijos atstovai surengs derybas Turkijoje
Rusijos ir Ukrainos pareigūnų derybos įvyks Turkijoje.
Rusijos ir Ukrainos delegacijų susitikimas numatytas balandžio 15 – 16 dienomis ir įvyks Karinių jūrų pajėgų vadavietėje Ankaroje, remdamasi šaltiniais Gynybos ministerijoje praneša „CNN Turk“.
Pažymima, kad šių derybų metu daugiausia dėmesio bus skiriama saugumui Juodojoje jūroje.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas nuo 2021 m. pratęsė J. Bideno įvestas sankcijas Rusijos Federacijai.
Tai nurodyta JAV federalinio registro dokumente, skelbia „Ukrainska pravda“.
D. Trumpas vieneriems metams pratęsė J. Bideno dekretų, kuriais buvo įvesta nepaprastoji padėtis santykiuose su Rusija ir leista taikyti sankcijas Rusijos Federacijai, galiojimą.
„Žalinga Rusijos Federacijos vyriausybės užsienio veikla ... ir toliau kelia nepaprastą grėsmę Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui, užsienio politikai ir ekonomikai. Dėl šios priežasties nepaprastoji padėtis turėtų būti tęsiama ir po 2025 m. balandžio 15 d.“, – rašoma pranešime.
Ataskaitoje taip pat minima, kad Rusija ir toliau kelia grėsmę laisviems rinkimams ir demokratinėms institucijoms JAV ir kitose šalyse.
Taip pat minimas dalyvavimas kibernetinėse atakose prieš JAV; tarpvalstybinės korupcijos palengvinimas ir naudojimasis ja siekiant daryti įtaką užsienio vyriausybėms; veikla prieš disidentus ar žurnalistus; saugumo silpninimas JAV nacionaliniam saugumui svarbiose šalyse ir regionuose; nustatytų tarptautinės teisės principų, įskaitant pagarbą valstybių teritoriniam vientisumui, pažeidimas.
2021 m. balandžio 15 d. vykdomuoju įsakymu Nr. 14024 J. Bidenas paskelbė nepaprastąją padėtį, siekdamas pašalinti Rusijos vyriausybės žalingos veiklos keliamą grėsmę.
2022 m. kovo 8 d. J. Bidenas išleido vykdomąjį įsakymą Nr. 14066, kuriuo išplėtė nepaprastosios padėties taikymo sritį, o po to išleido dar kelis vykdomuosius įsakymus, kuriais išplėtė sankcijų Rusijai taikymą.
Atnaujintoje susitarimo dėl naudingųjų iškasenų versijoje JAV planuoja perimti kontrolę dujotiekio, kuris per Ukrainą jungia Rusiją su Europa.
Apie tai praneša „Reuters“ naujienų agentūra, remdamasi savo šaltiniais.
Šaltinis teigė, kad dokumente yra „JAV reikalavimas JAV vyriausybei priklausančiai Tarptautinei vystymo finansų korporacijai perimti kontrolę Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ dujotiekio, einančio per Ukrainą į Europą“.
Naujienų agentūra nenurodo, apie kurį būtent dujotiekį kalbama. Rusijos „Gazprom“ neturi nė vieno vamzdyno, esančio Ukrainoje, kuris būtų jos nuosavybė.
Per Ukrainą eina keli dujų maršrutai iš Rusijos į ES („Sojuz“, „Progress“, „Urengojus–Pomarai–Užhorodas“ ir kt.), tačiau visi jie priklauso Ukrainos valstybei ir yra valdomi bendrovės „Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatorius“.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir JAV specialiojo pasiuntinio Steve’o Witkoffo susitikimas baigėsi. „Reuters“, remdamasis Rusijos žiniasklaidos pranešimais, skelbia, kad susitikimas, skirtas Rusijos pradėto karo Ukrainoje sureguliavimui, truko daugiau nei 4 valandas.
JAV naujienų portalas „Axios“ praneša, kad JAV prezidento atstovas Steve’as Witkoffas penktadienį, balandžio 11-ąją, išvyko į Maskvą ir planuoja susitikti su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu.
„Axios“ remiasi savo šaltiniais ir lėktuvų skrydžių stebėjimo portalo „Flight Radar“ duomenimis.
Oficialiai informacija apie S. Witkoffo vizitą kol kas nepatvirtinta.