Karas Ukrainoje

14930 straipsnių

2022 metų vasario 24 d. ankstų rytą pasirodė vaizdo įrašas, kuriame Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakėsi esą neturintis kitos išeities – paskelbė karą Ukrainai. Karas Ukrainoje pareikalavo daug aukų. Nukentėjo ir buvo nuniokoti miestai, karinė agresija kursto nesaugumą ir baimę globaliu mastu. Ukrainą kovoje remia Vakarų valstybės, tiekdamos tiek ginkluotę, tiek humanitarinę pagalbą, remdamos Ukrainos infrastruktūros, ūkio, kitus atkūrimo projektus, priimdamos pabėgėlius.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis 2022 metų vasario 28 d. pasirašė paraišką dėl Ukrainos įstojimo į Europos Sąjungą. Šalis taip pat siekia narystės NATO, 2023 metų viršūnių susitikimo Vilniuje metu numatyta, kad ateityje Ukraina galės tapti nare. Greičiausiai tai įvyks pasibaigus karui. 

2023 metų vasarą Ukraina pradėjo kontrpuolimą, jai pavyko pasistūmėti ir atkovoti nemažai teritorijų, tačiau kontrpuolimas užtruko ilgiau nei tikėtasi, daugiausia dėl to, kad teritorijos yra gausiai užminuotos.

Garsiai anonsuotas 2023 metų kontrpuolimas neatnešė trokštamos sėkmės. Vėliau po kruvinų kovų teko susitaikyti su svarbių gynybos punktų Donbase – Bachmuto ir Avdijivkos – praradimu.

2024 metų rugpjūtį ukrainiečių kariai pradėjo karinę operaciją Kursko srityje: peržengė V. Putinui šventą raudonąją liniją – valstybinę Rusijos Federacijos sieną.

Visgi 2024 metų spalio ir lapkričio mėnesiais Rusijos pajėgos ypač sėkmingai okupavo pietinius ir rytinius Ukrainos regionus.

Tų pačių metų lapkritį Rusija sudavė smūgį Dnipro miestui paleisdama raketą „Orešnik“, turėjusią pademonstruoti Rusijos raketų arsenalo pranašumą.

JAV prezidentu išrinktas Donaldas Trumpas skelbia, kad karas netrukus bus užbaigtas. Pranešama, kad D. Trumpas leido suprasti, jog nuolaidų reikalaus tiek iš Ukrainos, tiek iš Rusijos.

Emilija Ferdmanaitė, Rasa Strimaitytė, Viljama Sudikienė

Antradienį minios žmonių gėrėsis fejerverkais ir kels šampano taures, pasitikdami 2025-uosius ir atsisveikindami su metais, kurie atnešė olimpinę šlovę, dramatišką Donaldo Trumpo sugrįžimą ir neramumus Artimuosiuose Rytuose bei Ukrainoje.

Linas Kojala

Baigiasi dar vieni geopolitinės įtampos metai. Netrūksta pagrįstų nuogąstavimų apie Rusijos karo Ukrainoje tendencijas, Vakarų šalių negebėjimą priimti ryžtingų sprendimų, augantį hibridinių išpuolių skaičių, konfliktų židinius Vidurio Rytuose, įtampą dėl Taivano.