Tas matyti ir stebint prie sulčių spaudyklų jau besidriekiančias eiles. Bedžiūvančiuose soduose ir obuolių spaudyklose lankėsi Ingrida Nagrockienė.
Naktimis nebedirba
Dembavos medelyne per patį obuoliavimo įkarštį ėmė džiūti dešimtys obelų. Tokio akibrokšto sulaukė ir daugiau sodininkų. Manoma, kad nagus į tam tikrų veislių medžius suleido nebeprognozuojamas lietuviškas klimatas.
Visgi obuolių augintojai tvirtina, jog šiųmetis sezonas nėra pats prasčiausias. Tas matyti ir stebint eiles prie sulčių spaudyklų.
Pirmieji obuoliai turgavietėse ir parduotuvėse ant prekystalių pasirodė jau rugpjūčio pradžioje, o prasidėjus rugsėjui jų jau noksta beveik kiekviename sode.
Kas šiemet sulaukė gausesnio obuolių derliaus, jau mina kelius į sulčių spaudyklas. Jose jau prasideda darbymetis.
„Mėnesio pradžioje pradėjome darbą ir jau įsivažiavome. Sekasi gana neblogai, kai geresni orai papuola, sulaukiame tikrai nemažai žmonių“, – sako įmonės „Obuolių namai“ Panevėžyje atstovas Vitalijus Pranskūnas.
Dar prieš trejus metus ši spaudykla sezono metu dirbdavo net naktimis – nusidriekdavo tokios eilės klientų. Dabar tokio krūvio nebebūna, bet šiemet, pasak V. Pranskūno, darbo šiek tiek daugiau nei pernai.
Trumpas sezonas
„Girdime, kad šie metai – ne obuolių. Bet sulčių spaudimo paslaugų prašoma daugiau nei pernai. Žmonės obuolių atneša įvairiai: vieni ir 15 maišų, kiti – tik 2“, – sako V. Pranskūnas.
Iš maišo obuolių, anot jo, galima išspausti apie 20 litrų sulčių. Kai kas jas mielai maišo su morkomis, apelsinais.
V. Pranskūnas džiaugiasi, kad klientai tampa supratingesni ir jau nebeneša purvinų obuolių, nors dar pernai sulaukė vaisių, supiltų į maišą nuo trąšų.
„Panevėžyje dirbame septintus metus, dažniausiai atvažiuoja kasmet tie patys klientai. Jie kartais gauna pastabų ir pasitaiso“, – teigia pašnekovas.
Sulčių spaudimo kainos, anot jo, nuo praėjusių metų nepasikeitė ir visam mieste yra panašios.
Penkių litrų maišeliai sulčių kainuoja 2,5 euro, trijų litrų – 2,3 euro.
„Konkurencijos Panevėžyje mūsų verslui nestinga, bet kai obuolių daug, visiems darbo užtenka. Obuolių šiemet kol kas dar daug, bet matome, jog spaudimo sezonas ilgai nesitęs – iki rugsėjo pabaigos. Anksčiau būdavo iki spalio 15 d.“, – svarsto Vitalijus ir spėja, kad obuoliai šį sezoną galėjo nukristi vienu metu.
Pats darbymetis
Maišais jau nukrautas ir sulčių spaudyklos kiemas Staniūnuose. Čia veikiančios įmonės „Savos sultys“ darbuotoja Kamilė pasakojo, kad dienos darbą sutrukdė netikėti vandentiekio gedimai.
Sulčiaspaudžiai patys nuplauna atvežtus obuolius karštu vandeniu.
„Dirbame nuo rugpjūčio pabaigos, bet gausiau vežti obuolius pradėjo tik šią savaitę“, – pasakojo darbuotoja.
Daugiausia, anot jos, sulaukiama klientų iš miesto. Obuolius po kelis maišus į Staniūnus žmonės veža iš savo sodų, juos spaudžiant maišo su moliūgais, uogomis. Vienas klientas pageidavo obuolių, maišytų su burokėliais.
Penkių litrų maišeliai sulčių čia kainuoja 3 eurus, trijų litrų – 2,3 euro. 30 ct kainuoja 1 litras sulčių į savo tarą.
Ilgai eilėse šios spaudyklos klientams kol kas nereikia laukti.
„Bet jei bus daugiau obuolių, gali tekti ir kitą dieną atvykti atsiimti“, – teigia darbuotoja ir priduria, jog vasarinių obuolių derlių žmonės giria, o štai apie vėlyvesnes veisles kalba atsargiau.
Neištvėrė žiemos
Tris dešimtmečius gyvuojančio Dembavos medelyno direktorius Gytis Kuliešius obuolių derliumi šiemet nesiskundžia. Dabar šioje įmonėje pats darbymetis.
Tačiau vienas didelio sodo plotas augintojus nustebino. Kelios dešimtys obelų su visais obuoliais ant šakų tiesiog akyse ėmė džiūti.
„Toks reiškinys šiemet gali būti masinis ir ne tik pas mus“, – mano G. Kuliešius.
Į Dembavos medelyną patarimų kreipėsi ir daugiau sodininkų, susidūrusių su panašia problema. Anot medelyno vadovo, lietuviškų orų kaitos neatlaikė kai kurios obelų veislės.
„Dešimt metų Lietuvoje nebuvo mums įprastų šaltų žiemų, o šiemet kai paspaudė, tas jautresnes vaismedžių rūšis ir pražudė“, – aiškino G. Kuliešius.
Dembavos medelyne taip nušalo net 18 metų augusios obelys. Medžiai pavasarį sužaliavo, žydėjo, užmezgė vaisius ir nudžiūvo.
Tačiau 20–30 metų skaičiuojantys įmonės vaismedžiai puikiai ištvėrė orų permainas.
„Žiema palietė daugiau jaunesnes iš Vakarų Europos atvežtas veisles, kurios gal ir derlingesnės, bet nemačiusios stiprių šalčių“, – sako direktorius.
Kitų Panevėžio ir Anykščių rajonų medelynų savininkai obuolių sezonu labai nesidžiaugė. Daugelis sodininkų tvirtina, kad sodai šiemet vidutiniškai užderėjo – net labiau nuvylė, nei pakėlė nuotaiką.