Kodėl taip nutiko neaišku, greičiausiai pavasarį pritrūko šilumos. Kita šio sezono specifika – dėl karščio ir gausaus lietaus jis baigsis kur kas anksčiau nei įprasta, nes sparčiai noksta ir jau skinamos vėlyvų veislių uogos, kurios įprastai būdavo parduodamos tik liepos mėnesį.
„Braškių derlius šiemet bus gana didelis. Tie, kurie turėjo laistymo sistemas, kiekiu gali džiaugtis, tačiau uogoms trūksta skonio, jos neįprastai rūgščios. Nors saulės daug, tačiau, greičiausiai, pavasarį pritrūko šilumos“, – šio sezono rezultatus apibūdina Lietuvos verslinės sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ direktorius Darius Kviklys ir sako, kad kainos šiemet panašios kaip pernai.
Kiek ūkininkai priskins iš hektaro neaišku, nes tai priklauso nuo kvalifikacijos ir auginimo būdo bei chemikalų naudojimo. Derlius gali svyruoti nuo 3 t iš hektaro ekologiškame ūkyje ir iki 18 t intensyviame pramoniniame.
„Braškių plotai kiekvienais metais didėja, nes ši uoga viena iš pelningiausių ir reikalaujanti mažiausiai investicijų“, – pastebi D. Kviklys.
Vidas Juodsnukis, vienas garsiausių Lietuvos braškių augintojų, sako, kad šilumos trūko gegužę. Dabar šilumos ir drėgmės net per daug, nes naktys šiltos ir uogos noksta vos ne minutėmis.
„Sezonas bus kur kas trumpesnis. Paprastai liepos pradžioje pradėdavome skinti vėlyvąsias veisles, dabar jos jau baigia nokti. Kalbant apie verslą, skųstis nėra ko. Tai specifinis verslas ir reikia priprasti, kad gamta ne visada bus palanki. Kita vertus, blogai buvo ir Lenkijoje, importas sumažėjo. Rinkoje užteko lietuviškų. Tiek, kad savikaina kiek padidėjo, o kai braškės sunoko vienu metu kainos krito“, – aiškina V. Juodsnukis ir sako, kad šiuo metu uogos parduodamos po 2,5 euro už kilogramą.
Jis įvardina ir pagrindinę bėdą, trukdančią plėtrai – darbo jėga. Rinkikų reikia daug, suaugusių, norinčių dirbti, kaimuose beveik nėra. Tenka į pagalbą kviestis vaikus, kurie įsivaizduoja, kad uogų rinkimas nėra darbas, nors mokama 50 centų už kilogramą. Per trejetą valandų geriausi rinkėjai uždirba iki 30 eurų.
„Pradėjau siūlyti žmonėms braškes skinti patiems. Pas mane per dieną atvažiuoja iki 100 tokių skynėjų. Už kilogramą moka 1,5 euro. Kibirą prirenka labai greitai. Suskaičiavau, kad man taip paprasčiau ir pelningumas toks pat, nes nereikia mokėti skynėjams, vežti į turgų, samdyti pardavėjus“, – aiškina V. Juodsnuksis ir tiems, kurie derlių planuoja šaldyti pataria kilogramui pridėti bent šaukštą cukraus. Tai stiprus konservantas, kuris išsaugo skonį ir kvapą. Nedėjus cukraus uogos „surūgštės“.