„Prieš karantiną pradėjau galvoti, ką reikėtų veikti. Mūsų butas mažas, dviejų kambarių, ir supratau, kad išprotėsiu, tačiau pradėjome važinėti pas mano tėvus ir ryžomės gyventi. Tik reikėjo iš kažko gyventi, o daigų auginimu užsiėmė visa mūsų šeima. Taip gruodį pradėjau statyti šiltnamį“, – pasakoja E. Debesiūnas.
Išsirinko vietą – šiltnamiui reikia elektros, vandens, gero privažiavimo. Patogus darbui plotis 6 metrai. Pats šiltnamis kainavo apie 1500 eurų, darbas savo.
Augino agurkus, pomidorus, kurių planavo išauginti apie 20 tūkst. Be to, sodino prieskonines daržoves, kopūstus, šiek tiek gėlių. Pomidorų 38, agurkų 14 veislių, 3 rūšių pipirai, kelios gėlių veislės.
„Šiltnamis statytas pagal ilgametę šeimos patirtį. Pavyzdžiui, stelažai tokie, kad tilptų trys dėžės ir su jomis būtų patogu dirbti. Jei būtų keturios eilės, mano žmona paskutinės jau nepasiektų ir ji liktų mažiau prižiūrima, mažiau palaistyta“, – aiškina E. Debesiūnas ir sako, kad daigų būna tiek, jog būna sudėtinga net praeiti. Auginant 20 tūkst. daigų vietos buvo tiek, kad praeiti nebuvo kur. Be to, reikia nuolat dėlioti augalus taip, kad visi jie gautų pakankamai saulės.
„Šiemet statysiu dar vieną tokio pat dydžio šiltnamį. Nors daigų daugiau neauginsiu, tačiau bus kur kas patogiau dirbti, nes dabar laikas nuo laiko dalį daigų reikėdavo pernešti. Mes dirbame trise – aš, žmona ir mano mama. Kai bus dar vienas toks pat šiltnamis bus lengviau, nes patogi darbo vieta ir įrankiai būtini,“, – aiškina E. Debesiūnas.
Pavyzdžiui, krosnis įkasta į žemę. Tai senųjų daigų augintojų patirtis. Žiemą šaltis ateina per žemę ir reikia šildyti ne orą, bet žemę ir taip šiltnamyje palaikyti temperatūrą kur kas lengviau. Pats šeimininkas juokiasi, kad šiltnamyje nenakvojo. Norėjo, tačiau žmona neleido. Nors naktį ir anksti ryte tenka keltis ir įmesti malkų.
20 tūkst. daigų supikiuoti darbo daug, tačiau visi trys spėjo.
Kalbant apie pardavimus, daigų pardavimas prasideda gegužės dieną ir važiuoja į turgų kiekvieną dieną, išskyrus pirmadienį, kai prekyvietė nedirba. Kelias penktą, važiuoja į Vilnių ir namo grįžta 4-5 valandą. Tada darbas šiltnamyje ir pasiruošimas naujai prekybos dienai. Daigus reikia atrinkti, nes dėžutėje 24 agurkai, tačiau mažesnius reikia išrinkti, vietoj jų sudėti didesnius. Atsigula 12 ir 5 vėl keltis. Taip visą mėnesį.
„Sezonas baigėsi ir tikrai nenuvylė. Plėstis nesiplėsime, tik auginsime daugiau gėlių. Mums visiems verslas patiko, „kapeiką“ uždirbome ir plėsimės ne daigų kiekiu, o efektyvumu“, – prisipažįsta E. Debesiūnas.
Daigų sezonui pasibaigus derliui agurkų ar pomidorų neaugins, nes konkuruoti su vakariečiais nepavyks. Imsis kelių rūšių moliūgų ir mėgins juos parduoti. Šia kultūra apsėta 5 ha šios kultūros.
Kalbant apie perspektyvą, Eligijus sako, kad su žmona nusipirko žemę su 2 ha sklypu ir nori statyti modernių polikarbonatinį šiltnamį, kuriame būtų patogu dirbti. Daugiau plėstis neplanuoja – nors kaime nedarbas didelis, tačiau pasamdyti dirbantį žmogų neįmanoma.