T. Gurskas kalba, kad pernai ruduo buvo puikus, o šiemet – išvis įspūdingas, tad sode darbuotis tikras malonumas.
„Ką pirmiausiai pastebiu – yra sausa. Šiandien paleidau laistymą augalams. Jeigu augalai yra neseniai sodinti, jų šaknys yra negiliai, trūksta drėgmės. Labai neįprasta, kad spalio pabaigoje būtų toks sausas dirvožemis.
Žmonės turėtų atkreipti dėmesį į augalus, vaismedžius, vaiskrūmius, šilauoges. Jei jie auga sausoje vietoje, ant kalniuko, saulė spigina, reikia palaistyti. Augalai ruošiasi rudeniui, žiemoti. Nesakau, kad reikia permerkti, bet drėgmė būtina“, – tikina pašnekovas, paklaustas, kokie darbai sode laukia šiuo metu.
Anot jo, dabar geras laikas susirinkti nukritusius vaisius, susigrėbti lapus: „Lapus galite panaudoti kaip mulčią gėlyne. Tinka kai paskleidžiami sugrėbti lapai, o ant jų užpilamas koks pušies žievės mulčias. Augalams labai patinka, nes sudaromas organikos sluoksnis ir jie puikiai dera.“
Agronomas taip pat pataria nusikarpyti augalus, kurie augo, žydėjo anksti pavasarį, pavyzdžiui, irisus, melsves.
„Lapai dideli, gelsta, bliūkšta, jų palikti negalima, nes jie ims pūti. Jie nusirenka lengvai – patrauki ir nulūžta. Tikrai nepalikite. Jau tai galima pradėti daryti.
Bijūnų lapus galima nukirpti, jie jau nurudę. Kai kuriems reikia nukirpti žiedynus, pavyzdžiui, astilbėms. Nebent žmonėms patinka apšerkšnijusios, bet paprastai sniegas jas labai greitai išlaužo.
Jeigu gėlyne prisodinta daug svogūnėlių: krokų, hiacintų, scylių, tulpių, narcizų, rudenį reikia nukirpti augalus ir būtinai pamulčiuoti. Tam, kad nereikėtų pavasarį lipti ant naujų išdygusių svogūnėlių ir juos laužyt“, – priduria ekspertas.
Ruduo – itin geras laikas įsirengti gėlyną.
„Tie, kurie galvojo įsirengti gėlyną, turėtų tai padaryti rudenį. Tam yra daug priežasčių. Viena jų – augalai rudenį medelynuose yra pigesni, būna akcijos, galima nusipirkti už labai gerą kainą. Kitas dalykas, daugiametės gėlės per vasarą medelynuose puikiai užpildė vazoną, jų daug priaugo ir galima išskaidyti. Vieną vazoną, vieną pirkinį galite išskaidyti į 3, 4 dalis ir turėsite ne vieną augalą. Siūlyčiau susiplanuoti ir lėkti į medelyną, labai džiaugsitės“, – pataria T. Gurskas.
Anot jo, rudenį pasodinti augalai puikiai auga:
„Labai gerai sukrenta žemė, susiguli ir pavasarį auga. Mes jau tada džiaugiamės ir papildome, kai kažko reikia. Šis ruduo fantastiškas ir siūlau sodinti ir medžius, ir krūmus, ir dekoratyvius augalus, vaismedžius. Sodinti galima kol nėra įšalo, o jis pas mus būna paprastai tik gruodžio viduryje.“
Pašnekovas pridūrė, kad šalčiui jautresnius augalus, jurginus, kanas ir kt., jau reikia iškasti ir atidėti žiemai.