Apie tai, ką dar bus galima rasti miškuose šį savaitgalį pakalbėjome su Valstybinės miškų urėdijos darbuotojais ir užkietėjusiais grybautojais.
„Nepalijo tik keletą dienų, o šiliniai dzūkai jau pastebi, kad miške sausa beveik kaip vidurvasarį. Lyg ir stiprių šalnų dar nebūta, o miškai vis tiek atrodo kaip vėlyvą rudenį: tarp nukritusių beržų lapų kur ne kur tįso peraugusių ir šliužų apgraužtų šilbaravykių liekanos, prieš savaitę nurinktų voveraičių vietoje nesikala naujos, o paskutiniai baravykai sulindo į jaunuolynus“, – įspūdžiais iš girios dalinasi Romas Sadauskas-Kvietkevičius.
Užkietėjęs grybautojas sako, jog vos ne nuo rugsėjo vidurio šiemet pradėję dygti žaliuokės dabar jau visos sukirmiję – pavargsi pjaustyti, kol pavyks bent vieną sveiką atrasti. Nepasiduota tik raudonikiai – sveiki ištveria iki pat senatvės, kai jau kotas nebenulaiko kepurės.
Lazdijų rajono Kapčiamiesčio miestelio grybų supirkėjai pastebi, kad grybautojai iš girios grįžta apytuščiais krepšiais. Prieš savaitę, kai lietus nesiliovė kelias dienas iš eilės, voveraičių kainas jie buvo sumažinę iki 2,70 – 2,50 euro už kilogramą, o dabar jos vėl kyla ir perkopė 3 eurus. Taip ir kankinasi dzūkeliai: kai yra grybų, tai už juos moka centus, o kai kainos pakyla, tada girioje nieko nerasi.
Valstybinė miškų urėdija, apklaususi darbuotojus skirtingose Lietuvos vietose, taip pat neturi džiugių žinių. Pavyzdžiui, pajūryje kaip iššluota – nėra grybų. Vakar šio poskyrio darbuotojai miške rado tik vieną balsevičiuką.
Varėnos regioninis padalinys:
· Grybautojai dar randa vieną kitą žaliuokę, šiek tiek voveraičių surenka ir pardavimui;
· Grybai nebeauga dėl šalnų;
· Varėnoje metai nebuvo ypač grybingi – buvo šiek tiek šilbaravykių, tačiau dauguma jų – sukirmiję;
Švenčionėlių regioninis padalinys:
· Taip pat randa šiek tiek žaliuokių, voveraičių;
· Jei dar labiau pašals, žaliuokės pradės augti intensyviau;
„Šilinis dzūkas, jei kalbama apie grybus, tai jais vadina tik baravykus. Aš pats buvau miškuose ir matau, kad voveraičių dar galima surasti. Jos auga neblogai. Kitų grybų praktiškai nėra. Ne todėl, kad prasidėjo šalnos. Miške savas mikroklimatas ir tarp medžių šalnos nebūna pražūtingos“, – aiškina gamtininkas Selemonas Paltanavičius.
Ekspertas sako, kad sausa ir daugelis grybų jau pajuodę ir susmukę. Be to, spalio pradžia nėra pats grybingiausias laikas.
Tiesa, dauguma jau taikosi į žaliuokes, kurios auga ne visoje Lietuvoje.
„Žinau, kad pirmąsias žaliuokes žmonės jau renka ir jos bus iki pat sniego. Taip pat ilgai bus ir voveraitės. Vakar aš net nerinkdamas jų, tiesiog bevaikščiodmas mišku radau kelias rieškutes. Įdėjau į sriubą ir jos tikrai pagerino skonį. Žmonės dar kalba, kad pelkėse renka raudonikius, tačiau tai daugiau atsitiktiniai radiniai“, – pasakoja S. Paltanavičius ir tikina, kad šiemet kas norėjo, tas tikrai rado grybų ir turėjo ką pasiruošti žiemai. Jis sako, kad dabar madinga laimikį šaldyti, tačiau šiuo metodu jis pats nesusižavėjo, nes atšildytų skonis nebuvo toks, kaip tikėtasi.
Tačiau gamtininkas įspėja nerinkti visko iš eilės ir kad ruošdami grybus ilgam laikymui būtų atidūs. Kaimuose, pavyzdžiui, grybus dėdavo į statinaites, sūdydavo ir slėgdavo. Tačiau būtinai reikėjo, kad neliktų jokių oro tarpų, nes tada gali atsirasti botulizmą sukeliančių bakterijų. Skanėstai tampa mirtinai pavojingais.
Šiandien madinga pirma rinktis grybus, paskui feisbuke klausti ar jie valgomi.
„Man buvo atvejis, kai atsiuntė grybo, panašaus į baravyką nuotrauką ir paklausė, ar tai nenuodingas augalas, nors juos jau prieš tris dienas išvirė ir suvalgė. Grybai buvo nevalgomi“, – dėlioja S. Paltanavičius ir įspėja, kad dabar gerai auga žalsvosios ir pilkosios musmirės, kurias nepatyręs žmogus gali sumaišyti su ūmėdėmis. Nereikia imti to, ko nepažįsti. Šių grybų nuodai veikia greitai ir agresyviai. Nelaimėlį išgelbėti pavyksta ne visada.