„Pirmas pavasarinis darbas sode – tai šilauogių genėjimas. Tą reikia atlikti iki išsprogstant žiediniams pumpurams, nes antraip galime juos pažeisti“, – aiškina profesionalas ir sako, kad vaismedžiams ir uogakrūmiams genėti tinkamas oras, kai sodininkas dar vaikšto su striuke.

Genėti būtina. Žmonės dažnai pagaili krūmo ir palieka per daug šakų. Kad normaliai derėtų, reikia tiek senų, tiek naujų šakų. Reikalinga rotacija, kai subrendusias šakas keičia pakaitinės. Užtenka 3–7 senų šakų, kurioms 5–6 metai.

Prieš griebiantis sekatoriaus svarbu pasidomėti, kokia veislė yra sode: vienos auga lėčiau, kitos greičiau.

Genint nuo žemės šalinamos ne tik seniausios, bet ir prie žemės augančios menkavertės šakos, kad būtų patogu skinti, neleidžiama krūmui išsiplėsti. Praretinę šakų skaičių turėsime 5–7 kg kokybiškų stambių uogų. Jei negenėsime, užaugs tie patys 5–7 kg, tačiau uogos – smulkios ir rūgštesnės, nes šaknų sistema bus per daug apkrauta tiekdama maistą šakoms.

Beje, yra viena specifika – jei krūmas neturi jaunų šakų, reikia pjauti be gailesčio, kad paskatintume augti jaunas šakas.

Plačiau apie tai ir kaip bei kodėl genėti sodinukus, – vaizdo reportaže. Pavyzdžiui, po pasodinimo nukerpama 50 proc. krūmo šakų, kad formuotųsi naujos šakelės. Taip paaukojamas pirmų metų derlius, tačiau augalas sustiprėja ir jo amžius būna kur kas ilgesnis nei paprastai. Be to, sodininkai mėgėjai dažnai daro klaidą – pagaili durpių, o jų reikia 200–250 litrų. Jei būna mažiau, krūmui tiesiog pritrūksta vietos šaknims ir jis pradeda skursti. Žmonės nusprendžia, kad šilauogė serga, nors iš tiesų jie patys sukūrė problemą – augalas pradėjo badauti.

Kita mūsų tema – aviečių sodinimas. Pasak G. Cijūnaičio, šiandien populiariausios remontantinės, kurios derlių duoda jau pirmais metais po pasodinimo. Šilauogės ar gervuogės sodinamos kas 1–2 metrai, o avietes sodiname tiesiog į eilę. 10 daigų – trys metrai. Šeimai užtenka iki 10 metrų. Tai uogos, kurias valgome ilgą laiką. Nuo rugsėjo iki šalnų. Į tą pačią vagą galima sodinti skirtingas – pagal derėjimo laiką. Tačiau klaida, jei kartu bus pasodintos tiek remontantinės, tiek įprastos avietės ir paskui visos nupjaunamos (remontantinės pjaunamos kiekvieną rudenį, paprastos dera ant antramečių stiebų; kai nukerpamas krūmas, jie tiesiog nedera).

Sodininkas įspėja ir apie dažną mėgėjų klaidą – vos tik daigas pasodinamas, tuoj gausiai patręšiamas. Taip nuplikomos šaknys ir krūmas po metų žūsta. Be to, aviečių šaknims nepatinka, kai jos užmirksta. Neverta sodinti į sunkią dirvą.

Kaip sodinti, – vaizdo reportaže.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją