Tiesą sakant, vienintelė rožių auginimo žiemą paslaptis yra jų ramybės periodas. Nepamirškite, kad rožės labai neblogai žiemoja po sniegu. Vis dėlto tai yra pietinių kraštų augalai, tačiau viską, kas auga Viduržemio jūros regione, galima auginti ir pas mus. Beveik viską.
Pirmiausia pradėkime nuo pirktinių rožių. Tuose vazonėliuose, kuriuose jos parduodamos, rožės tikrai neaugs. Na, nebent pažydės pora savaičių. Būtent tada, kai jos nužydės, jas reikėtų persodinti. Nepavėluokite!
Dviejų savaičių žydėjimui ir adaptacijai naujuose namuose visiškai pakanka. Vėliau rožės pradės žūti. Šios gėlės parduodamos transportiniuose vazonėliuose su laikinu gruntu. Jei norite rožytes išsaugoti, jas būtina persodinti. Kodėl apie tai kalbame? Paprastai viename vazonėlyje būna susodinti trys ir daugiau rožių krūmelių. Juos reikia atskirti ir persodinti į atskirus vazonėlius. Kad tai padarytumėte, miniatiūrinį rožyną atsargiai išdalykite į atskirus krūmelius.
Apkarpykite du trečdalius ūglių, apvalykite nuo sudžiūvusių lapelių ir nesigailėkite. Jau pavasarį šios rožės apdovanos jus naujais žiedais. Tačiau turėkite galvoje, kad jos nebeatrodys taip, kaip atrodė pirkimo metu. Krūmas bus kur kas labiau ištįsęs, o žydėjimas nebus gausus. Tokių preparatų, kuriais apdorojamos rožės pardavimui, jūs niekur nesurasite. Be to, reikia mokėti teisingai jais naudotis. Atvirai kalbant, tie preparatai augalams yra gana žalingi – štai kodėl daug rožyčių po žydėjimo taip greitai žūsta ir neprigyja naujoje vietoje.
Rožėms persodinti tiks įprasti vazonai. Tegu jie būna vidutinio dydžio – rinktis pernelyg talpius vazonus neverta. Ant vazono dugno paberkite keramzito, tuomet pripilkite derlingos žemės, sumaišytos su vermikulitu ir mineralinėmis trąšomis (jei rožes persodinsite žiemą, trąšų nepadauginkite, jei pavasarį arba vasarą – trąšų kiekį galite padidinti).
Perkelkite rožę į naują vazoną, užberkite žemių likučiais, šiek tiek suspauskite žemes, palaistykite.
Persodinę rožes, kelias dienas palaikykite jas lengvoje prietemoje, o tuomet perkelkite į šviesią, bet vėsią vietą.
Žiemą rožės atrodo gana nepatraukliai, tačiau čia nieko nepadarysime. Svarbiausia neleisti atsirasti kenkėjams – jie yra patys pavojingiausi. Rožes laistykite retai, leiskite vazonėlio žemėms išdžiūti (bet ne perdžiūti!).
Rožėms pavojingiausios yra voratinklinės erkutės. Jos atsiranda tuomet, kai kambaryje palaikoma pernelyg aukšta temperatūra ir tvyro sausas oras.
Sausio – vasario mėnesiais rožėms reikėtų įrengti papildomą apšvietimą. Idealios žiemos sąlygos rožėms: vėsi temperatūra, neišsausėjęs oras (purkšti rožių vandeniu žiemos metu nereikia, galite naudoti oro drėkintuvą ar tiesiog šlapią rankšluostį, užmestą ant radiatoriaus), retas laistymas ir saikingas apšvietimas (žiemą šviesos būna gana mažai, todėl pageidautina įrengti papildomą apšvietimą).
Vasario mėnesį rožes reikėtų patręšti, ypač jei trąšų nedėjote į žemes, kai jas persodinote. Į rožių vazonus galite įsmeigti prailginto veikimo trąšų pagaliukus ar sukišti trąšų tabletes. Jų rasite parduotuvių augalų skyriuose.
Balandžio mėnesį jūsų rožės jau gali vėl žydėti.
Vasarą rožes vazonėliuose pageidautina išnešti į balkoną ar sodą. Kai kurie gėlininkai tokias rožes net įsigudrina persodinti į lauko gėlynus, bet papildomi persodinimai šiems augalams nėra naudingi. Perkelti rožes į lauko gėlynus galite su visu vazonu, o rudenį išaugusį krūmą kartu su senomis žemėmis persodinkite į platesnį vazoną. Toks persodinimo metodas labiausiai tausoja šiuos augalus ir yra jiems tinkamiausias.