Pradėkime nuo populiariausių šiltnamio daržovių – pomidorų. Esmė ta, kad jie yra ne tik populiariausi, bet ir reikliausi genėjimui.
Pomidorų genėjimas ir formavimas
Pomidorai būna įvairūs. Juokaujame! Jūs tikriausiai tai jau žinote ir sąmoningai pasirinkote norimas veisles: šiltnamyje auga aukštaūgiai, indeterminantiniai, o lauke – žemaūgiai, determinantiniai pomidorai.
Nežinote, ką turite? Pirkote pomidorus iš močiutės pakeliui į sodą? Nieko baisaus. Gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje paaiškėja, kas yra kas.
Jei jūsų pomidorai atkakliai stiebiasi aukštyn, vadinasi, auginate aukštas, indeterminantines veisles arba hibridus – juos reikia genėti radikaliau ir dažniau. Jei jūsų pomidorai yra drūti, žemi ir leidžia nedaug pažastinių ūglių, vadinasi, turite determinantines, žemaūges pomidorų veisles arba hibridus. Juos reikia genėti daug rečiau. Stebėkite augalus ir jie jums pakuždės, ką reikia su jais daryti.
3 pomidorų genėjimo taisyklės
Štai trys pagrindinės taisyklės, kaip genėti bet kokius pomidorus ar pomidorų krūmus:
1 taisyklė: pomidorų žiedai negenimi (tiksliau tariant, jie genimi, bet tik rugsėjo – spalio mėnesiais, kai jau nebespės užmegzti ir subrandinti vaisių).
2 taisyklė: pomidorai yra labai plastiški ir genėjimą atlaiko lengviau negu kiti augalai. Taigi genėti nebijokite, bet augalus vis tiek tausokite.
3 taisyklė. Kuo tankiau pomidorus pasodinsite, tuo smarkiau reikės genėti. Pomidorų miškas yra gražu, bet neproduktyvu.
Kiek pomidorams formuoti stiebų?
Dažniausiai augintojai formuoja du pomidorų stiebus ir taip nutinka dėl vienos paprastos priežasties: atsipalaidavę po sėjos darbų, jie pražiopso pirmųjų pažastinių ūglių pasirodymą. Viskas gerai, pomidorai gali turėti du stiebus, tačiau leisti formuotis trečiajam vienareikšmiškai nevertėtų. Šiltnamyje auginamiems pomidorams, vis dėlto, reikėtų formuoti vieną stiebą. Pasistenkite nepražiopsoti genėjimo momento – tai reikėtų daryti jau gegužės pabaigoje.
Pomidorų lapų ir pažastinių ūglių genėjimas
Visiems pomidorams (išskyrus vazonines veisles ir hibridus) nupjaukite perteklinius lapus ir pažastinius ūglius. Pastaruosius nugnybkite taip, kad liktų bent vieno centimetro ilgio kelmelis. Tai reiškia, kad jei pradėsite gnybti pažastinį ūglį pumpurų brinkimo etapu, jis toje pačioje vietoje vėl ataugs, o jei pražiopsosite genėjimo laiką, jis atims iš krūmo daug energijos.
Kada reikėtų genėti pomidorus?
Pomidorai iš esmės pradedami genėti praėjus savaitei ar dviem nuo tada, kai pasodinami į gruntą, ir genimi visą vasarą. Geriausia tai daryti palaipsniui: jei sode pasirodote kartą per savaitę, tuomet pomidorus genėkite kiekvieną savaitgalį. Vos dvi savaitės be genėjimo jau gali būti kritinės – tiek laiko pakanka, kad šiltnamyje subujotų tikros pomidorų džiunglės.
Kai kurie sodininkai pomidorus pataria genėti tik rytais arba vakarais ir vienu kartu nupjauti ne daugiau kaip 3 lapus. Taip elgtis iš esmės yra teisinga. Tačiau dažnai taip nebūna. Jei sode būnate ne kiekvieną dieną, genėkite maksimaliai – tausojantis genėjimas yra gerai, bet dažnai tam nepakanka laiko. Tačiau negenėti pomidorų vidurdienį – puikus patarimas. Vidurdienį šiltnamyje galite lengvai gauti šilumos smūgį, todėl geriau palaukite vakaro.
Kokie pavojai tyko pomidorų džiunglėse?
Visų pirma, nesulauksite gero derliaus. Susodinti pernelyg tankiai, pomidorai augins lapus, bet ne vaisius. Be to, dėl užsistovėjusios oro drėgmės šiltnamyje greitai išplis ligos ir kenkėjai. Taigi pasistenkite palikti pomidorams pakankamai erdvės.
Paprikų genėjimas ir formavimas
Paprikos auga gerokai lėčiau, negu pomidorai. Genėti ir formuoti jas taip pat reikia kur kas mažiau.
Paprikoms nupjaunami:
Vainikiniai žiedeliai (pats pirmasis žiedas, kuris susiformuoja pirmajame stiebo išsišakojime – jis turi būti švelniai nugnybtas);
Labai tankūs lapai, kurie užstoja žiedams ir vaisiams šviesą;
Pertekliniai ūgliai – juos reikia nugenėti labai anksti. Šiltnamyje paprikoms paprastai leidžiama formuoti du stiebus (V formos). Lauke auginamoms paprikoms leidžiama turėti ir tris ar net keturis stiebus.
Baklažanų genėjimas ir formavimas
Baklažanus reikia genėti dar rečiau negu paprikas. Dauguma šiuolaikinių baklažanų veislių puikiai auga ir be genėjimo. Tačiau jiems vis tiek reikia šiek tiek dėmesio. Baklažanai taip pat auga lėtai, kaip ir paprikos.
Trys baklažanų formavimo taisyklės:
1. Baklažanams leidžiama formuoti 2 – 3 stiebus, silpnesniems augalams – vieną stiebą.
2. Nuo baklažanų pašalinami pageltę ir sausi lapai.
3. Nupjaunami vaisiai su defektais.