Yra žmonių, teigiančių, kad išgėrus vieną taurę vairuoti galima. Tą parodo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Respondentai paklausti apie argumentus, pateisinančius vairavimą išgėrus, dažniau nurodo teiginius, susijusius su leistinu alkoholio kiekiu vairuojant: „Iki 0,4 galima“ (12 proc.) ir „Vieną bokalą/taurę galima“ (11 proc.).

„Net 65 proc. lietuvių nurodo, kad jaučiasi pakankamai blaivūs ir kontroliuojantys situaciją, kai sėda prie vairo išgėrę. Be to, nuomonė, kad vieną taurę išgerti prieš vairuojant galima, yra gaji ir taip mano ne tik patys vairuotojai, bet dažnai ir aplinkiniai. Dar blogiau – jie ne tik nestabdo net ir sąlyginai nedidelį kiekį išgėrusių vairuotojų, o kartais net paragina“, – problemą akcentuoja LTSA direktorius Genius Lukošius, kalbėdamas apie kampaniją „Nebūk bendrininkas“, kurios metu skatinamas ne tik atsakingas vairuotojų, bet ir pabrėžiamas aplinkinių elgesys.

Ar galima vairuoti išgėrus karšto vyno puodelį?

Paveikia ir viena taurė

Visgi, alkoholis yra slopinanti medžiaga, kuri veikia nepaisant to, koks kiekis yra suvartotas, sako medikė. Anot jos, išgėrus net ir taurę žmogus gali nieko nejausti, tačiau jo smegenyse vyksta tam tikri pokyčiai.

„Pirminis požymis, kad alkoholis pradėjo daryti įtaką – šiluma. Pavyzdžiui, vaikštinėdami lauke, kur gana vėsu, išgeriate taurę karšto alkoholinio vyno. Galbūt patys ir nesijaučiate apsvaigę, tačiau pasidaro šilta, nors prieš akimirką buvo vėsu. Tai – alkoholio poveikis. Jis išplečia kraujagysles, organizmas atiduoda šilumą, tai yra, kūnas atšąla. Tam pakanka vienos taurės. Tad jei viena taurė gali praplėsti kraujagysles ir apgauti kūną, kad jam šilta, nereikėtų abejoti, kad ta pati viena taurė paveikia ir smegenis, už reakciją, budrumą atsakingas dalis“, – sako G. Mikulevičienė.

Veikia ir kiti faktoriai

Ar galima vairuoti išgėrus karšto vyno puodelį?

„Labiau paveikia alkoholis, kuris yra prisotintas angliarūgštės – su burbuliukais. Taip pat ir šilti, karšti alkoholiniai gėrimai greičiau gali padaryti įtaką savijautai. Žmonės dažnai neįvertina, kad šaltą dieną karštas alkoholinis gėrimas greičiau gali paveikti smegenis nei vyno taurė valgant vakarienę šiltoje aplinkoje“, – teigia specialistė.

Itin didelė įtaką alkoholio poveikiui gali daryti psichologinė būklė, sako toksikologė: „Dažniausiai kalėdinių eglučių pažiūrėti žmonės vyksta vakare, po darbo, jau sutemus. Tad nuovargis po darbo dienos gali taip pat prisidėti prie spartesnio ir stipresnio karšto vyno poveikio. O jei dar asmuo turi mažiau vairavimo patirties, yra ne itin palankios vairavimo sąlygos, visi faktoriai gali atvesti prie liūdnų pasekmių. Net ir vienos taurės ar taurelės gali pakakti tam, kad įvyktų avarija. Mat nors žmogus pats nieko ir nejaučia, suvartotas alkoholis lėtina reakciją, mažina budrumą ir atsakingomis akimirkomis gali užkirsti kelią lemiamiems sprendimams, kuriuos būtų paprasta priimti esant blaivaus mąstymo.“

Toksikologė Gabija Mikulevičienė

Taip pat alkoholio poveikis organizmui gali priklausyti nuo kepenų darbo – vienų kepenys alkoholį skaido greičiau, kitų lėčiau. Pastebima, kad alkoholis greičiau paveikti gali vyresnio amžiaus žmones, nes jų medžiagų apykaita lėtesnė, bei moteris – mat jos dažnai turi daugiau riebalinio audinio.

Taigi, net ir viena išgertas puodelis karšto vyno kalėdinėje mugėje su vairavimu yra nesuderinamas veiksmas. Taip elgdamiesi rizikuojate savo ir aplinkinių sveikata ir gyvybe.