Vis dėlto yra kelios užduotys, kurias vienu ar kitu būdu atliks dauguma sodininkų, norėdami atgaivinti rožes ir paruošti jas vasaros žydėjimui. Rožės turi sudėtingo auginimo reputaciją, tačiau iš tikrųjų dauguma jų auga ir žydi net tada, kai sodininkas jas apleidžia. Tačiau tinkami veiksmai sezono pradžioje gali užtikrinti, kad vegetacijos sezono metu turėsite mažiau problemų.

Atidenkite savo rožes

Daugumoje šalto klimato zonų hibridinės rožės yra tam tikru būdu apsaugotos nuo žiemos šalčio, todėl ankstyvą pavasarį paprastai reikia pašalinti visas praėjusį rudenį naudotas žiemos rožių apsaugos priemones. Tai reikėtų daryti tada, kai būsite tikri, kad nebebus užšalimo ir atšilimo ciklų, dėl kurių žūtų rožės. Rožes žudo ne vien šaltas oras, bet veikiau pasikartojantys užšalimo ir atšilimo ciklai, kurie smarkiai pažeidžia augalo audinius, rašo „The Spruce“.

Iš tikrųjų rožių uždengimas nėra skirtas apsaugoti rožes nuo šalčio, o veikiau išlaikyti rožes užšaldytas tol, kol nebeliks pavojaus, kad oras vėl ir vėl pereis iš šalčio į atšilimą. Neuždenkite rožių, kol neįsitikinsite, kad šiltų dienų nebepertrauks šaltos naktys.

Kai kuriose šaltesnėse auginimo zonose sodininkai įprastai visą rožių krūmą uždengia dėže arba maišais su džiovintais lapais ar šiaudais. Pašalinkite dėžes ir dengiamąją medžiagą maždaug tuo metu, kai pavasarį pradeda žydėti tulpės ir narcizai. Nugrėbkite žemę arba mulčią, kuris buvo naudojamas skiepų jungčiai apsaugoti, ir pašalinkite visas šiukšles arba lapus, kurie buvo naudojami žemei izoliuoti. Atidengę skiepo jungtį galėsite pastebėti bet kokį iš apačios išaugusį augalą. Žemiau šios vietos augantys stiebai yra iš laukinio šakniastiebio ir neduos jūsų trokštamų brangių žiedų.

Labai šaltose auginimo zonose hibridinės rožės dažnai peržiemoja: nupjaunamos ir surišamos kankorėžiai, iškasama tranšėja, visas krūmas sulenkiamas į žemę ir užpilamas žemėmis bei mulčiu. Jei tai buvo jūsų pasirinktas žiemojimo būdas, dabar pats laikas nugrėbti mulčią, iškasti rožes ir palenkti jas į vertikalią padėtį. Žemę aplink šaknis sandariai užberkite žemėmis, kad krūmas laikytųsi, bet nepamirškite palikti atvirą skiepo jungtį.

Žiemojant vijoklinėms, laipiojančioms rožėms, ilgus kankorėžius reikia ištiesti ant žemės, prispausti ir užberti žemėmis bei mulčiu. Pavasarį atsargiai nugrėbkite žemę ir mulčią, atkabinkite kankorėžius ir dar kartą pritvirtinkite juos prie atraminės tvorelės arba grotelių.

Genėkite rožes

Galbūt per žiemos priežiūrą rožes apkarpėte, bet jei rudenį šio veiksmo neatlikote, ankstyvą pavasarį yra puikus metas apžiūrėti krūmus ir atlikti būtinus genėjimo darbus. Net jei šiek tiek genėjote rudenį, tikėtina, kad kankorėžių galiukai šiek tiek atšalo, todėl juos reikia papildomai genėti. Genint prieš prasiskleidžiant lapų pumpurams, rožių krūmas visą energiją atiduoda naujam augimui.

Naudodami aštrius genėtuvus, trumpomis atkarpomis genėkite kiekvieną kankorėžį, kol pašalinsite visą negyvą medieną ir pasieksite žalią augančią medieną. Kiek senų ataugų pašalinsite, priklausys nuo žiemos sunkumo, bet net jei nupjausite beveik iki šaknų skiepo lygio, jūsų rožė greičiausiai atsigaus.

Rožės, auginamos vietovėse, kuriose žiemą būna šalta, neturėtų būti genimos iki maždaug balandžio mėnesio, nes priešingu atveju kankorėžiai gali būti labiau pažeisti žiemos metu. Kai ant krūmo pradeda brinkti lapų pumpurai (paprastai maždaug tuo metu, kai pradeda žydėti forzitijų krūmai), rožes galima genėti.

Rožių krūmų maitinimas

Kaip ir dauguma augalų, rožės, pradėjusios aktyviai augti, pavasarį yra gerai pamaitinamos. Pirmą kartą jas tręšti galite genėjimo metu. Pakaks ir universalių trąšų. Lėtai išsiskiriančias trąšas reikės tręšti rečiau nei vandenyje tirpias trąšas.

Purškimas nuo ligų ir kenkėjų

Deja, rožės linkusios sirgti grybelinėmis ligomis. Tikėkimės, kad pasirinkote atsparias ligoms ir jūsų vietovei tinkamas rožes, tačiau labai sunku išvengti visų rožių grybelinių ligų. Apie profilaktinį purškimą pavasarį reikėtų pagalvoti net ir ekologiškai auginamoms rožėms. Pavasariniam purškimui gerai tinka kalkių siera. Ji paprastai sunaikina visas grybų, pavyzdžiui, juodosios dėmėtligės, sporas, kurios galėjo peržiemoti. Papildomas purškimas sodininkystės aliejumi padės užmušti vabzdžių kiaušinėlius ir lervas.

Rožės

Šios pavasarinės rožių priežiūros priemonės turėtų padėti jūsų rožėms gerai ir sveikai pradėti sezoną. Be genėjimo, tręšimo ir purškimo, pasirūpinkite, kad rožės gautų daug vandens, ir reguliariai stebėkite, ar neatsiranda problemų. Pavasarį atlikta priežiūra jums atsipirks visą augimo sezoną.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)