Iš gausybės kepsninių išsirinkti tinkamiausią nėra lengva užduotis. „MOKI VEŽI“ ekspertai paaiškina, kad kepsninių, paprastai dažniausiai vadinamų griliais, yra kūrenamų dujomis, anglimis ar elektros generuojama kaitra. Vieni labiau tinkami namuose, kiti – gamtoje, dar kiti pasižymi kompaktiškumu, todėl juos ypač patogu pasiimti į tolimesnę kelionę.

Renkantis grilį, svarbiausia nuspręsti, kur dažniausiai jį naudosite, kokiam kiekiui žmonių ir kokį maistą dažniausiai ruošite. Vienu metu norint pagaminti didelį kiekį patiekalų, labiausiai pasitarnaus dujinis grilis. Kelių draugų kompanijoje pakaks anglies kepsninės. Šiuolaikinėse kepsninėse – tiek dujinėse, tiek Kamado keramikinėse, kūrenamose anglimis, galima nesunkiai paruošti beveik visus patiekalus, nuo sultingo mėsos kepsnio ar žuvies, iki pyrago desertui.

Skirtingi maisto skoniai

Visgi, skirtingai kūrenami griliai suteikia savitą maisto skonį. Anglimi kūrenamus grilius renkasi klasikos mylėtojai, taip kepamas maistas įgauna intensyvų dūmo aromatą ir skonį. Šios kepsninės gali pasiekti net iki 400 °C temperatūrą, dėl to maistas išlieka labai sultingas.

Grilinimas balkone

Keraminiai Kamado griliai taip pat kūrenami malkomis arba anglimis, šiose kepsninėse taip pat pasiekiama net iki 400 °C temperatūra. Skirtumas toks, pasak ekspertų, kad dėl specialios konstrukcijos kepsninės viduje, temperatūra paskirstoma tolygiai, išlaikoma ilgiau, todėl maistas iškepamas greičiau ir išlieka sultingesnis. Kamado kepsninės yra panašios į malkomis kūrenamas krosnis, todėl galima ne tik kepti ar rūkyti mėsą, bet ir iškepti picą, sausainius, pyragus ar duoną.

Dujiniai griliai, ekspertų teigimu, išsiskiria savo paprastumu – tereikia įjungti kepsninę, palaukti kelias minutes kol įkais ir jau galima kepti mėsą. Tuo pačiu nelieka pelenų, todėl maistas ruošiamas greitai ir lengvai. Kepsnines galima prijungti prie dujų baliono arba prie tiesioginės dujų tiekimo įrangos.

Elektrinį grilį galima naudoti tiek lauke, tiek namuose, kur tik yra elektros lizdas. Šią kepsninę renkasi tie, kuriems patinka kepti su mažiau dūmų ir sutaupyti – elektriniai griliai kainuoja pigiau nei dujiniai.

Svarbu išsirinkti tinkamą

Ekspertai pataria rinktis tokias kepsnines, kurios paprastai susirenka, o jų funkcionalumas ir priežiūra nesudėtinga.

Kepimas balkone

Stacionariam pastatymui rekomenduojamos didžiosios dujinės kepsninės, tinkančios ir dideliems, ir mažiems susibūrimams. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kuo pageidaujate kepsninę kūrenti: dujomis, anglimi ar malkomis. Reikia apgalvoti, kaip dažnai naudositės kepsnine. Jei kiekvieną savaitgalį ar bent kelis kartus per mėnesį, tuomet verta investuoti į kokybišką ir kiek brangesnį grilį. Jei rečiau – užteks ir pigesnio.

Ekspertai pataria atsižvelgti ir į kepsninės grotelės. Svarbiausias kriterijus yra medžiaga, iš kurios jos pagamintos. Grotelės paprastai būna pagamintos iš nerūdijančio plieno, emaliuotos ar ketaus. Būtent pastarąsias rekomenduoja specialistai, nes jos geriausiai atiduoda kaitrą ir taip padeda maistą išlaikyti sultingą.

Kepimas balkone

Namuose siūlo naudoti dujines arba elektrines kepsnines

Kepsninės pasirinkimą nulemia ir vieta, kurioje bus kepami kepsniai. Mat, grilių naudoti net ir nuosavame kieme (terasoje) reikia vadovaujantis tam tikromis taisyklėmis, o kepti kepsnius balkone apskritai yra draudžiama, išskyrus vieną aplinkybę.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyrius vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis „Delfi būstas“ sakė, kad naudojant grilius, kūrenamus kietu kuru, privaloma laikytis šių Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų:

Kietu kuru kūrenamas šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius, ugniakurus naudoti leidžiama ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų.

Grilinimas balkone

Patalpose, balkonuose, lodžijose, erkeriuose, terasose ir ant pastato stogo draudžiama naudoti kepsnines, šašlykines ir rūkyklas, kurioms naudojamas kietasis kuras, jei kitaip nenumato gamintojo naudojimo instrukcija.

„Vadovaujantis minėtų punktų nuostatomis pastatų balkonuose, terasose naudoti kietu kuru kūrenamus grilius draudžiama. Atvirose teritorijose minėti griliai galėtų būti naudojami tik ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų. Pastatų terasos traktuotinos kaip pastatų dalys, todėl 6 m atstumas turi būti išlaikomas ir iki jų. Analogiški reikalavimai taikytini ir grilių naudojimui privačiuose sklypuose“, – atsakyme pabrėžė ekspertas.

Aukščiau išvardintų reikalavimų nesilaikymas užtraukia baudą asmenims nuo 10 iki 70 Eur. Tiesa, K. Skrickis akcentuoja, kad elektrinius ar dujinius grilius galima naudoti be minėtų apribojimų tiek balkonuose, tiek terasose.

„Todėl siūlytume gyventojams rinktis būtent tokio tipo grilius, kepsnines ir pan.“, – sakė pašnekovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją