Svarbiausi patarimai, į ką verta atkreipti dėmesį, norint išsirinkti tinkamą kalėdinį apšvietimą, kaip jį įrengti ir prižiūrėti.


1. Rinkitės oro sąlygoms atsparų apšvietimą

Puošiant lauką kalėdinėmis lemputėmis, specialistai rekomenduoja atsižvelgti į jų atsparumą oro sąlygoms – jos turi būti nepaveikios šalčiui ir drėgmei.

Rinkdamiesi lemputes, ieškokite „IP“ ženklinimo, kuris nurodo prekės atsparumą drėgmei. Kuo šis indeksas didesnis, tuo prekė yra atsparesnė oro pokyčiams. Pavyzdžiui, jei ant pakuotės yra „IP20” žymė, vadinasi, lemputės yra skirtos naudoti tik patalpose. Jei indeksas nurodo „IP44”, tai reiškia, kad produktas skirtas naudoti lauke, tačiau yra neatsparus vandeniui. „IP67“ rodiklis nurodo, kad lemputės yra atsparios visoms oro sąlygoms, todėl yra tinkamos naudoti lauke be apribojimų.
Nereikėtų pamiršti ir maitinimo šaltinio. Jis taip pat turi būti atsparus oro sąlygoms ir šalčiui, todėl ieškokite atitinkamo „IP“ ženklinimo. Baterijomis veikiančias lemputes geriausia puošti tik uždarose patalpose esančius objektus.

Kalėdinės dekoracijos lauke


2. Derinkite lempučių spalvas

Kalėdinių lempučių spalva ypač svarbi kuriant vientisą šventinį stilių. Interjero dizainerė D. Luzgauskaitė paaiškina lempučių spalvų skirtumus ir kaip geriausia jas derinti.

Šaltai baltos lemputės. Tai šviesiausios ir ryškiausios spalvos pasirinkimas. Šios spalvos lemputės tinka derinti su šalto atspalvio – mėlynomis ir sidabrinėmis – dekoracijomis, kad sukurtumėte klasikinį žiemišką įvaizdį. Tokios lemputės ypač gražiai išryškėja ant žalios eglutės.

Šiltai baltos lemputės. Šios spalvos lemputės turi šiek tiek geltoną ir oranžinį atspalvį, todėl nėra tokios ryškios, kuria jaukumo atmosferą. Šios lemputės yra ypač universalios, tačiau geriausiai dera prie žalių, raudonų ir auksinių papuošimų.

Vario spalvos lemputės. Šią spalvą taip pat galima vadinti rožinio aukso spalva. Šio atspalvio lemputės gražiausiai spindės prie auksinių arba juodų žaisliukų.

Įvairiaspalvės lemputės. Naudojant skirtingų spalvų lemputes, lengva sukurti žaismingą ir šventišką stilių. Populiariausias – raudonos, žalios, mėlynos ir geltonos spalvų derinys. Šiomis lemputėmis galima puošti medžius, augalus, papildomai nebebūtina naudoti girliandų ar žaisliukų.

Spalvas keičiančios lemputės. Jei negalite apsispręsti, kokių spalvų lempučių norite, arba kasmet mėgstate keisti puošimo stilių, tuomet šios lemputės – geriausias pasirinkimas. Šių spalvų lemputės tinka eglutėms ir kitoms dekoracijoms puošti.

Kalėdinės dekoracijos lauke

Apšvietimui lauke geriausia rinktis LED girliandas arba kaitrines lemputes. LED lemputės yra ekonomiškesnės, jos efektingesnės, skleidžia daugiau šviesos. Kaitrinių lempučių pasirinkimas yra didesnis, tačiau jos mažiau atsparios įvairiems smūgiams.

3. Tinkamai įrenkite

Prieš įkomponuodami apšvietimą lauke, įsitikinkite, kad jį įrengėte saugiai ir tinkamai, nes nuo to priklausys ir lempučių tarnavimo laikas.

„Jei apšvietimą naudojate metai iš metų, po kurio laiko jų veikimas gali sutrikti, iškristi tam tikros detalės. Todėl visuomet įsitikinkite, kad jos yra tinkamos naudoti, o tik tada dekoruokite“, – siūlo interjero dizainerė.

Lempučių girliandas svarbu montuoti saugioje vietoje, kad jų nepasiektų maži vaikai bei gyvūnai. Atkreipkite dėmesį ir į aštrius kampus, kurie gali pažeisti laidus ir sukelti trumpą jungimą. Taip pat venkite skersvėjo vietų, kad vėjas nenuplėštų ar kitaip nepažeistų dekoracijų.

Taip pat svarbu lemputes tinkamai pritvirtinti. Specialistai jas rekomenduoja montuoti ne su lipnia juosta, klijais ar vienkartiniais smeigtukais, o statybiniais elementais – vinimis, kabliukais, virvelėmis.


4. Kurkite šventines kompozicijas

Lauko dekoravimas kalėdinėmis lemputėmis gali subtiliai išryškinti pasirinktas namo dalis – verandą, langus, terasą, pavėsines. Taip pat šventiškai galima puošti ir šalia augančius medelius bei krūmus.

„Projektuojant interjero apšvietimą, visuomet siūlau ir fasado bei kiemo apšvietimo variantus. Tai pastogės, fasado paslėptas apšvietimas arba namo stilių atitinkantys šviestuvai, kurie išryškina kiemo akcentus – augalus, takelius, vartus. Šie apšvietimai džiugina ir šventiniu laikotarpiu“, – vardija interjerus kurianti specialistė.

Kalėdinės dekoracijos lauke

Kalėdinių apšvietimo dekoracijų pasirinkimas yra platus ir priklauso nuo kiekvieno skonio. Varveklius interjero dizainerė siūlo kabinti pastogėje ir balkonuose, o šviesos girliandas – ant langų ir fasado, pabrėžiant jų kontūrus. Šviesos tinklai tiks ant krūmų ir medžių, o šviečiančios miško gyvūnėlių figūros sukurs kalėdinės magijos nuotaiką balkone ar sode.

5. Lempučių ir dekoracijų sandėliavimas

Atėjus laikui nupuošti namus ir kiemą, retai susimąstome, kaip tai padaryti tvarkingai. D. Luzgauskaitė ir „Senukų“ ekspertai pranešime žiniasklaidai pataria, kaip juos sandėliuoti, kad šventinis dekoras tarnautų ne vienerius metus:

1. Dekoracijas laikykite vėsioje ir sausoje vietoje, kur nėra didelių temperatūros svyravimų.
2. Papuošimams skirkite vieną sandėliavimo dėžę, kad jie nepasimestų ir prieš kitas šventes juos lengvai rastumėte. Geriausia dėžę paženklinti.
3. Šventines lemputes ir girliandas verta apvynioti aplink plokščią kartono gabalą, kad jos nesusipainiotų.
4. Kalėdinį vainiką užkabinkite ant drabužių pakabos ir uždenkite maišu. Taip ant jo nesikaups dulkės, purvas ar drėgmė.
5. Mažesnes, lengvai lūžtančias ar dūžtančias dekoracijas patogu laikyti švarioje kiaušinių dėžutėje.
6. Kalėdinius papuošimus apvyniokite burbuline plėvele arba audeklu, kad tarpusavyje nesiliestų – taip juos papildomai apsaugosite nuo dužimo ir įbrėžimų.

Gaisrų priežastys – ir girliandos, ir žvakės


Tikrai nepaneigsime, kad vienas dažniausių dekoro elementų per kiekvienas šventes – kalėdinės lemputės patalpose ir lauke, taip pat – žvakės. Tačiau dažnas neįvertina šių dekoracijų pavojaus, ypač, jeigu jos yra naudojamos neatsargiai ir ne pagal paskirtį. Viena klaida gali atnešti didelių piniginių nuostolių ar net atimti namus.

Kaip anksčiau Delfi yra sakęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininko Aurimo Gudžiausko, nors artėjant šventėms gyventojai namuose stengiasi sukurti jaukesnę, šviesesnę aplinką ir labai dažnai to neįsivaizduoja be degančių žvakių, šviečiančių girliandų ir įvairių dekoracijų, tačiau žmonės raginami nepersistengti ir neužmiršti saugumo.

„Dažniausia klaida deginant žvakes – netinkamai parinkta vieta. Gyventojai žvakes stato bet kur, neįvertinę, ar šalia žvakės nėra degių medžiagų, ar žvakė laikosi stabiliai, ar pagrindas po žvake yra nedegus. Nepaisant šių dalykų, žvakė tampa tikrai pavojingu dalyku. Nemažą pavojų kelia advento vainikai, kuriuose tarp kitų dekoracijų įkomponuojamos žvakės, kurios lengvai uždega šalia esančias degias dekoracijas“, – pažymėjo A. Gudžiauskas.

Pašnekovas sakė, kad kita pasitaikanti klaida – degančios žvakės paliekamos be priežiūros. Būtina užgesinti žvakes net ir trumpam išeinant iš namų, o ypač einant miegoti. Ekspertas dalinasi ir keliais patarimais, susijusiais su žvakių deginimų namuose:

  • Pasirinkti tinkamą vietą. Žvakes statyti ant stabilaus pagrindo, kad jos nenukristų, kad nepasiektų vaikai ar naminiai gyvūnai;
  • Nestatyti arti degių daiktų (užuolaidų, baldų, dekoracijų), nepuošti degančiomis žvakelėmis Kalėdų eglutės, vainikų ir panašių dekoracijų. Žvakeles naudoti ant nedegaus pagrindo arba specialiose žvakidėse. Pasitaikė ne vienas atvejis, kai užsidegė televizorius, palangė nuo ant jos pastatytos žvakės;
  • Degančios žvakelės turėtų būti bent 10 cm viena nuo kitos, o virš jų turėtų būti bent 1 m tarpas;
  • Jei degančiomis žvakėmis puošiamas šventinis stalas, reikėtų pasirūpinti, kad per jas nebūtų ko nors siekiama – gali užsidegti prie stalo sėdinčiųjų drabužiai ar plaukai.


Nors įvairios girliandos taip pat gali sukelti gaisrą, A. Gudžiausko teigimu, jas naudoti yra saugiau negu žvakes. Šiuolaikinės girliandų lemputės išskiria nedaug šilumos ir normalaus naudojimo metu neturėtų kelti gaisro pavojaus.

„Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, ar nepažeista laidų izoliacija, ar įjungus į elektros lizdą nekaista laidai, nekibirkščiuoja. Naudojant šviečiančias dekoracijas būtina perskaityti naudojimo instrukciją ir laikytis nurodytų saugumo reikalavimų. Išvykstant iš namų būtina išjungti visas girliandas ir kitas dekoracijas iš elektros lizdo“, – akcentavo ekspertas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją