„Aš gimęs ir augęs kaime, tai rankos darbo nebijo“, – sako Irmantas. Šiandien jau trejus metus trunkantis projektas Irmantui tapo ne tik didžiausiu gyvenimo iššūkiu, bet ir asmenybės augimo kelione – vyras ne tik pasinėrė į statybos subtilybes, bet ir atrado savo pašaukimą elektros srityje.
– Kaip priėmėte sprendimą statytis namą?
– Aš pats esu iš Joniškio rajono, žmona – kaišiadorietė, susipažinom Anglijoje. 2018 metais grįžom į Lietuvą, norėjosi savo kampo. Pradėjom ieškoti būsto, naujos statybos nelabai patiko, kainos labai didelės, išplanavimai netiko, o statyti naują reikia didelės paskolos. Pradėjom dairytis į senus namus – buvo labai daug rąstinių, bet norėjom mūrinio. Man namas mūrinis turi būt. Iš pradžių apžiūrėjus šį namą atrodė, kad bus labai daug darbo, todėl kaip ir neketinome pirkti, tačiau tėtis padrąsino, kad viskas yra padaroma. Pasakėm, viskas – perkam, ir bus, kaip bus.
– Ar anksčiau turėjote kažką bendro su statybomis?
– Kadangi aš gimęs ir augęs kaime, tai rankos darbo nebijo. Mano tėtis nebijojo darbo, naujų iššūkių, tai aš irgi toks. Jeigu nemoku – kažkaip išsiaiškinsiu. Iki tol nieko bendro su statybomis neturėjau. Joniškyje paminklus kapinėse statydavom, tai turbūt arčiausiai, kas prie statybų buvo. Tad didžiąją daugumą darbų pirmą kartą darau. Dabar, aišku, yra youtubas, ten nemažai pasižiūriu, pasidomiu. Kartais tenka ir pasiklausti profesionalų patarimo.
– Ar buvo momentų, kai pagalvojote, kur įsivėlėte?
– Buvo, buvo tokių momentų. Pirmas buvo, kai žiemą pradėjom nukasinėti viršuje perdangos apšiltinimą, ten buvo toks senas spalių, pjuvenų, kalkių sluoksnis. Mes ten visi juodi buvom po to nukasinėjimo. Tai buvo pirmas momentas, kai pagalvojom, kur mes čia įsivėlėm.
Pavasarį pradėjom ardyti stogą ardyti, reikėjo pamūryti sienas, labai grandiozinis projektas išėjo, pats namas iš karto labai transformavosi. Tais metais labai daug darbų pasidarėm.
– Dabar dirbate elektriku. Pirma pradėjote statybas ar tapote elektriku?
– Taip, dabar dirbu elektriku. Statydamas namą sugalvojau, kad noriu montuoti saulės elektrines, pusmetį tą ir dirbau. Darbas fiziškai sunkus, aukštyje, bet tada susidomėjau elektra. Pasimokiau profesinėje mokykloje, nuo praėjusio sausio pradėjau individualią veiklą.
– Galima sakyti, kad statyba pakeitė jūsų gyvenimą?
– Taip, galbūt ir pasitikėjimo savimi atsiranda. Kai kažką naujo pradedi daryt, nežinai to dalyko, išsiaiškini ir pavyksta dar geriau negu žmonėms, dirbantiems toje srityje. Kadangi dirbu elektriku, tai važinėju po įvairius objektus, pažiūrėjus į darbo kokybę net ausys užsilanksto, o už tai žmonės dar moka didelius pinigus.
– Kas buvo sunkiausia renovuojant namą?
– Galbūt planavimas, strategavimas visko, turi labai daug dalykų apgalvoti į priekį. Profesionalai žino, kas po ko eina, ką reikia į priekį pasidaryt, o darant pačiam reikia viską išsiaiškinti ir įvertinti į priekį. Reikia ne tik patį darbą padaryti, bet ir viską suplanuoti.
– Ar lieka laisvo laiko?
– Galima sakyti, kad visas laisvalaikis čia ir praleidžiamas. Šią savaitę su žmona grįžome iš atostogų, tai buvo pirmos atostogos per 5 metus. Įprastai išvažiuojame pravėdinti galvas kur nors Lietuvoje bent 2–3 dienas, bet visas likęs laisvalaikis būna čia, prie namo.
– Ar statybos veikia asmeninį gyvenimą?
– Būna, poros pykstasi, bet manau, kad viskas susiveda į komunikaciją. Jeigu žmonės dar prieš statybas prastai komunikavo, tai statybų metu visi kivirčai tik paaštrės. Mes su žmona puikiai susikalbame, tas labiausiai ir gelbsti. Būna ir nesutarimų, kai vienas nori to, kitas – ano, tada einame į kompromisus. Pavyzdžiui, susitariam, kad aš pasirinksiu fasadą, o žmona galės savo norus reikšti viduje, kas jai labiau patinka.
– Ar kartotumėt?
– Taip. Gal kai ką kitaip daryčiau, gal būtume griovę ir sienas. Sienos labai senos, storos, nes jose yra oro tarpas. Nežinojom, kad reikia tą tarpą užpildyti, tai patyrėme papildomų išlaidų, gal jei būtume pasirinkę jas nugriauti, būtų buvę paprasčiau. Tai vienintelis dalykas, ką daryčiau kitaip.
– Kiek liko iki statybų pabaigos?
– Planuojam, kad užtruksim dar porą metų, nes viską darom be paskolos, iš santaupų. Santaupos kaip ir pasibaigusios, tai dirbam, pasitaupom, padarom kokį nors etapą, tada vėl taupom – tokiu principu viskas ir vyksta. Dabar laukia tokie inžineriniai etapai – šilumos siurblys, valymo įrenginiai, santechnika. Kitą vasarą planuojame tinkuoti sienas, o vėliau prasidės ir apdailos darbai.
– Ar buvo minčių viską mesti ir pasamdyti meistrus?
– Ne, nesvarsčiau to. Kai kurių darbų nedarau, nes rankos nemyli tų darbų, o kai kuriose vietose ir finansiškai neapsimoka pačiam daryti tam tikrų darbų. Pavyzdžiui, grindų betonavimas – atvažiuoja brigada ir viską padaro per vieną dieną, ką pats darytum dvi ar tris dienas.
– Ar pavyksta laikytis plano laiko atžvilgiu?
– Neatsiliekam, net šiek tiek viršijam savo lūkesčius. Sakėm, kad statysim 5–6 metus, tai dabar jau 3 metai. Jeigu pavyks per porą metų pabaigti, pataikysim į savo nustatytą terminą.
– Ar neatsibodo statybos?
– Aišku, norisi savo kampo, bet susitaikėm su tuo, kad užtruks. Vienas kolega sako, kad statyba yra ne sprintas, o maratonas – tam ir nusiteikėm, žinom, kad greitai niekas neįvyks, stengiamės su ta mintimi ir gyventi.
– Kaip pavyksta sutaupyti?
– Daugiausia pavyksta sutaupyti darant darbus pačiam. Pavyzdžiui, patys darydami stogą sutaupėm bent 10 tūkstančių. Taip pat ir fasado darbai, palangės, angokraščiai – kiekvienas darbas kainuoja ir susidaro nemaža suma.
– Kodėl nenorėjote imti paskolos ir pirkti jau pastatyto namo?
– Paskolą pasiimti tikriausiai protingas sprendimas, nes tai pigūs pinigai, bet mes tos paskolos nenorim. Norim nebūti finansiškai prisirišę – dėl to ir pasirinkom tokį kelią. Anksčiau buvo minčių taupyti pradiniam įnašui ir pirkti namą, bet netiko išplanavimai. Atvažiavę apžiūrėti šį namą iš karto pradėjome su žmona dėlioti viziją, kaip kas čia galėtų atrodyti.
– Visą statybų procesą detaliai pasakojate instagrame. Kodėl?
– Instagrame ieškodavau informacijos iš kitų žmonių, kurie statosi namus. Daug kas statosi naujai, kiti renovuoja rąstinius namus, apie mūrinių namų renovaciją nieko nebuvo. Pagalvojau – padarysiu. Pasiknisiu, bet bus kažkam naudingos informacijos. Taip ir yra, parašo žmonės gražių žinučių, kad pasižiūri, kaip ką daryti. Net elektros darbų atsiranda per instagramą, nes žmonės mato, kaip kruopščiai pas save viską darau, savo kasdieniniame darbe kaip elektrikas stengiuosi vadovautis tais pačiais principais ir žmonėms tas patinka.
– Ką patartumėte žmogui, kuris nori pats statyti namą?
– Kad reikia patikėti savimi. Patys visada esame aršiausi savo kritikai. Kartais tą vidinį kritiką reikia nutildyti ir tiesiog imti ir daryti. Man irgi kartais būna, kad galvoju, bus sunku, užsiknisiu, bet paskui imam ir padarom.