ngai mūsų namuose užima didelę pagrindinių plokštumų dalį, tad ir erdvės vaizdą gali pakeisti kardinaliai. O laiku neapgalvoti valdymo sprendimai gali apsunkinti ir namų gyventojų kasdienybę. „Domus Lumina“ pardavimų vadovė Jurga Šiugždinytė interjero studijos „Blank Page“ organizuotame seminare dalinosi langų dengimo tendencijomis ir akcentais, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, kuriantiems namų erdves šiandien.
Natūralios medžiagos ir gamtos raštai
Pirmiausia, ekspertė akcentuoja, kad medinės šviesdengės namams visuomet suteiks jaukumo ir natūralumo jausmą. Rinktis šias langų uždangas savo namams reikėtų ne tik pagal spalvą. Svarbu žinoti, kad skiriasi žaliavų rūšys ir įsivertinti, kokia būtų tinkamiausia individualiu atveju.
- Šarvamedžio mediena pasižymi ypatingu tvirtumu ir ilgaamžiškumu;
- Amerikinė liepa – populiariausia mediena, naudojama medinių šviesdengių lamelėms, pasižyminti nepriekaištingu lygumu ir spalvų gausa;
- Iš bambuko gaminamos itin lengvos ir plonos lamelės. Tai ekologišku tvarumu pasižyminti žaliava.
Šviesdengių montavimo galimybės
Renkantis medines šviesdenges labai svarbu atsižvelgti ne tik į estetines jų savybes, bet ir į valdymo patogumą – dažnai šiuolaikiniuose namuose montuojami aukšti ir platūs langai, tad norint juos uždengti šviesdengėmis ir patogiai jas valdyti, pasak J. Šiugždinytės, vertėtų pagalvoti apie automatinį valdymą. Toks sprendimas turi būti numatomas dar interjero projekto rengimo pradžioje, kad būtų galima suprojektuoti reikiamus elektros įvadus ar nišas.
Svarbus aspektas, renkantis šviesdengių sprendimą langams – įvertinti montavimo galimybes.
- Montavimas ant lango rėmo – dažniausiai naudojamas tada, kai langas varstomas, šviesdengėms naudojamos siauresnio pločio lamelės;
- Montavimas lango nišoje – naudojamas, kai langai visiškai nesivarsto, o šviesdengės tik pridengia langą arba aklinai jį uždaro;
- Montavimas ant lubų ar lubų nišose – toks būdas leidžia darinėti langą, sukėlus šviesdenges virš jo.
Komfortiškas paprastumas – roletų sugrįžimas
Renesansą išgyvenantys roletai arba kitaip – ritininės šviesdengės, grįžta į namų erdves ir, pasak langų uždengimo sprendimų ekspertės, stebina ne tik spalvų, bet ir skirtingų audinių pasirinkimo gausa bei funkcionalumu – nuo švelnaus šviesos srauto valdymo iki visiško užtemdymo.
Roletų audinių pasirinkimai:
Roletai šiandien nebeatrodo taip, kaip jų pirmtakai, kurių vaizdas iškyla galvoje pirmiausiai. Juos renkantis labai svarbu atkreipti dėmesį į detales. Šiandien yra galimybės rinktis net mechanizmo ir tvirtinimo elementų spalvą, grandinėlės medžiagas ir spalvas bei reguliavimo galimybes. Roletai, kaip ir šviesdengės, gali būti automatizuoti ir lengvai valdomi vienu pultelio mygtuko paspaudimu, per programėlę telefone ar balsu.
Universalumas: plisuotos šviesdengės – net ir sudėtingiausios konfigūracijos langams
Architektūrinės formos šiuo metu kinta, jomis drąsiai eksperimentuojama. Tokiu būdu namuose gali atsirasti ne tik standartiniai tvarkingos formos langai, bet ir kreivalinijiniai sprendiniai, kurių dengimas gali tapti iššūkiu. J. Šiugždinytė sako, kad plisuotos šviesdengės išsiskiria tuo, jog turi net 12 skirtingų montavimo tipų, todėl dažnai pasirenkamos, siekiant rasti atsakymus nestandartiniams sprendimams. Šis langų dengimo būdas išskirtinis tuo, kad sudėtingų konfigūracijų langai ne tik uždengiami, bet ir pilnai reguliuojami, pasirenkant konkrečiam atvejui tinkamiausią būdą – automatinį arba mechaninį valdymą.
Plisuotų žaliuzių audiniai:
Klostuoti vieno sluoksnio audiniai gali būti skaidrūs, dalinai peršviečiami ar „Blackout“ tipo – visiškai nepraleidžiantys šviesos. Klostuot audiniai pasižymi spalvų, tekstūrų įvairove. Pavyzdžiui, galima rinktis audinius su perlamutro danga, kuri optimaliai atspindi šviesą ir padeda sumažinti energijos suvartojimą;
Korėti – iš dviejų sluoksnių sudaryti audiniai (tarp jų atsiranda oro kišenė-korelis) suteikia galimybę sukurti maksimalų užtemdymo efektą. Tai puikus pasirinkimas ramybe ir jaukumu dvelkiančiai miegamojo ar svetainės erdvei. Korinis audinys yra padengtas blizgia danga, kuri užtikrina maksimalias izoliacines savybes. Taip pat yra vandeniui atsparių korėtų audinių, todėl plisuotas žaliuzes galima naudoti drėgnose, pavyzdžiui vonios patalpose.
Plisuotos šviesdengės gali būti valdomos automatiškai, rankenėlėmis arba virvelėmis. Automatinis valdymas nepakeičiamas montuojant stoglangių, žiemos sodų ar dideliame aukštyje esančių langų uždangas.
Plisuotos šviesdengės gali būti montuojamos įvairiausiais būdais. Pavyzdžiui, kombinuojant du audinius: skaidrų, bet privatumą suteikiantį dieninį ir neperšviečiamą naktinį. Pažymėtina, kad plisuotos žaliuzės dėl spalvų gausos ir tvirtinimo ypatumų yra nepamainomas sprendimas vaikų kambariuose. Ypač dėl praktinių sumetimų – nėra virvelių bei grandinėlių, taigi tai ne tik estetiškas, bet ir saugus pasirinkimas.
Žinoma, J. Šiugždinytė siūlo nepamiršti ir klasikinio langų dengimo sprendimo – užuolaidų, tačiau siūlo jas derinti su alternatyviais langų dengimo būdais.
„Lietuvoje turime kintančias klimato sąlygas, tad derindami skirtingus langų dengimo būdus, galime sukurti komfortą erdvėje bei įvairesnę estetiką. Drąsiai eksperimentuokime – juk langų dengimo elementai pakankamai lengvai transformuojami, o pasirinkimų gausa tikrai įspūdinga, tad galime leisti savo fantazijai skleistis“, – teigia langų dengimo specialistė.