Kaip plinta mikrobai
Mikrobai labiausiai plinta tarp žmonių. Tyrimas apie užterštus daiktus taip pat leido manyti, kad mikrobų dauginimuisi ir išgyvenimui įtaką daro keli veiksniai:
Koks yra paviršiaus tipas;
Kokie yra namiškių gyvenimo įpročiai;
Kokios yra gyvenimo būdo praktikos;
Kokios yra namų valymo procedūros.
Portalas healthline.com pateikia vietas ir patalpas namuose, kuriose aptinkama daugiausiai bakterijų, ir dalijasi patarimais, kaip namuose palaikyti švarą kasdien.
Virtuvė
Nacionalinis sanitarijos fondas (NSF) nustatė, kad vietose, kuriose laikomas arba ruošiamas maistas, bakterijų buvo daugiau nei kitose namų vietose. Daugiau nei 75 proc. indų kempinių ir skudurų turėjo salmonelių. Tų pačių bakterijų turėjo 9 proc. vonios maišytuvų rankenų.
Kiti virtuvės reikmenys, kuriuos reikia dažnai valyti, yra šie:
Pjaustymo lentos;
Kavos aparatas;
Šaldytuvas, ypač vietos, kuriose liečiasi nevirtas ir neplautas maistas;
Virtuvės kriauklė ir stalviršiai.
Čia yra keletas patarimų, kaip išlaikyti šias vietas švarias:
Ant maišytuvo, šaldytuvo paviršiaus ir stalviršio naudokite dezinfekuojančias servetėles;
Minutėlę kaitinkite drėgnas kempines mikrobangų krosnelėje, kad sunaikintumėte bakterijas;
Mirkykite kempines ketvirtadalyje šilto vandens su puse šaukštelio koncentruoto baliklio;
Keiskite indų rankšluosčius kelis kartus per savaitę;
Nuplaukite rankas prieš liesdami maistą ar po lietimo.
Rankenėlės, rankenos ir jungikliai
Stalviršiai, rankenos ir šviesos jungikliai yra kelios mažiau akivaizdžios mikrobų vietos. Nors daugelis žmonių mano, kad vonios durų rankenėlė bus nešvariausia, NSF rado ir kitų vietų, kuriose daug bakterijų.
Vonios kambario šviesos jungikliai;
Šaldytuvo rankenos;
Viryklės rankenėlės;
Mikrobangų krosnelės rankenėlės.
Kartą per savaitę šias dėmes galite nuvalyti dezinfekuojančiomis servetėlėmis. Idealiausia naudoti naują valiklį kiekvienoje vietoje, o ne tą patį.
Makiažo krepšys
Makiažo priemonės, šepetėliai ir kempinės yra svarbiausias mikrobų nekilnojamasis turtas, ypač jei makiažo maišą nešiojate ne namuose. Mikrobai, kurie gyvena ant jūsų makiažo priemonių, gali sukelti odos ir akių infekcijas.
Jums gali tekti pakeisti makiažo laikymo būdą. Idealiu atveju produktai turėtų būti laikomi švarioje, sausoje vietoje kambario temperatūroje. Norėdami, kad makiažo šepetėliai būtų švarūs, galite juos kartą per savaitę plauti įprastu muilu ir vandeniu arba ant teptukų naudoti alkoholio purškiklį.
Daugelis gydytojų rekomenduoja kosmetiką pakeisti kas šešis mėnesius.
Vonia
Nenuostabu, kad vieta, kurioje šveičiate nešvarumus nuo kūno, sulaiko bakterijas. Dėl karšto dušo drėgmės vonios kambarys taip pat yra puiki vieta bakterijoms. Taškai, į kuriuos turėtumėte atkreipti ypatingą dėmesį, yra šie:
Dušas ir vonia;
Unitazas;
Maišytuvai;
Grindų plotas aplink tualetą;
Vonios rankšluosčiai;
Dantų šepetėliai.
Kiekvieną dieną galite nuvalyti paviršius ir rankenas dezinfekuojančia priemone ir kruopščiai valyti kartą per savaitę. Senas dantų šepetėlis gali būti naudingas mažoms vietoms, tokioms kaip maišytuvai, valyti. Vonios rankšluosčius taip pat turėtumėte pakeisti kartą per savaitę, o dantų šepetėlius – kas tris ar keturis mėnesius.
Skalbiniai
Skalbyklėje palikti drėgni skalbiniai net trumpam laikui gali sukelti mikrobų klestėjimą. Švarius drabužius į džiovyklę turėtumėte perkelti iškart po kiekvieno skalbimo. Jei drabužiai plaunami skalbimo mašinoje ilgiau nei 30 minučių, galbūt norėsite atlikti antrą ciklą.
Patartina skalbimo priemonės būgną nuvalyti dezinfekuojančia servetėle. Prieš džiaudami švarius drabužius, būtinai nuvalykite paviršius, ant kurių džiausite, ypač jei skalbinius džiaustote bendro naudojimo patalpose.
Namų biuras ir svetainė
Nuotolinio valdymo pulteliais, kompiuterio klaviatūra, telefonais ir planšetiniais kompiuteriais dažnai dalijasi keli šeimos nariai ir svečiai. 22 namų ūkiuose NSF rado mielių ir pelėsių kompiuterio klaviatūroje, nuotolinio valdymo pulte ir vaizdo žaidimų valdiklyje.
Paviršiai taip pat prisideda prie bakterijų augimo ir įvairovės. Pavyzdžiui, kilimas gali išlaikyti aštuonis kartus daugiau svorio nei purvas ir dulkės ir gali būti purvinesnis nei miesto gatvė.
Savo daiktams valyti taip pat galite naudoti dezinfekuojančias servetėles, ypač jei jie liečiasi su nešvariais paviršiais.
Augintiniai
Naminiai gyvūnai taip pat gali parnešti mikrobų ir bakterijų į jūsų namus, ypač jei jie buvo lauke. Remiantis NSF atliktu tyrimu, naminių gyvūnėlių dubenys užima ketvirtą vietą taškuose, kuriuose daugiausiai mikrobų. Naminių gyvūnėlių žaislai taip pat perneša mikrobus, mieles ir pelėsį.
Galite užkirsti kelią savo augintiniams parnešti nešvarumus: prieš leisdami juos į namus, nuplaukite arba nušluostykite letenas. Naminių gyvūnėlių dubenis kasdien plaukite šiltu muiluotu vandeniu, o kartą per savaitę pamirkykite baliklyje. Kietus žaislus reguliariai valykite karštu muiluotu vandeniu, minkštus žaislus plaukite kas mėnesį.
Asmeniniai daiktai
Kiekvieną dieną į namus galite atsinešti mikrobų ant batų, gimnastikos krepšio ir net ausinių. Iš 22 apklaustų namų NSF rado mikrobų ant šių kasdien naudojamų daiktų:
Mobilieji telefonai;
Raktai;
Piniginė;
Pietų dėžutės;
Piniginių dugnas.
Dauguma dezinfekuojančių servetėlių yra saugios elektronikai, tačiau jei norite būti ypač saugūs, parduotuvėse galite rasti valymo priemonių elektronikai.
Gerų įpročių praktikavimas
Vienas iš būdų sumažinti mikrobų plitimą yra švara ir higiena. Tai galite padaryti su tokiais įprastais namų apyvokos daiktais kaip:
Muilas ir vanduo;
Baliklis ir vanduo;
Dezinfekuojančios servetėlės;
Rankiniai valymo įrenginiai.
Taip pat gali padėti geri įpročiai, pavyzdžiui, nusimauti batus prieš einant per namus ir nusiplauti rankas po vonios kambario naudojimo ar žalio maisto lietimo. Ligų kontrolės ir prevencijos centrų ekspertai rekomenduoja reguliariai plauti rankas su muilu ir vandeniu 20 - 30 sekundžių, kad būtų pašalinti mikrobai ir išvengta ligų.