Namų interneto ir televizijos tinklo planavimas
Pradėkime nuo to, kad kiekvieno projekto sėkmė priklauso nuo turimų poreikių įvertinimo ir atidaus reikiamų darbų planavimo. Pirma, kokiuose kambariuose norite tiesti laidus? Pavyzdžiui, gyvenate dviejų kambarių bute, kuriame abiejuose kambariuose norite nevaržomai naudotis tiek interneto, tiek televizijos paslaugomis. Pasirinkę kabelinę televiziją, laidu turėsite prijungti visus pageidaujamus televizorius. Skaitmeninės televizijos atveju laidu galima prijungti kiekvieną televizorių atskirai arba, jei televizoriai yra naujesnių modelių, laidu galima prijungti skaitmeninį televizijos imtuvą, statomą šalia naudojamo įrenginio.
Jei savo namuose norite turėti vietinį interneto tinklą (pavyzdžiui, turite kelis stacionarius kompiuterius, kuriuos norite ne tik prijungti prie interneto, bet ir sujungti tarpusavyje), kiekvieną kompiuterį reikės prijungti atskirais laidais. Kai namuose naudojatės tik nešiojamais kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais ir planšetėmis, užtenka bevielio interneto – tokiu atveju laidu reikės prijungti tik būsto centre įrengtą maršrutizatorių. Bevielio interneto atveju greitaveika sumažėja apytikriai 10–30 proc. priklausomai nuo naudojamų įrenginių, signalo trikdžių iš kaimyninių butų, sienų storio ir panašiai.
Antra, kiek ir kokių interneto ir televizijos jungčių norėtumėte turėti kiekviename savo namų kambaryje? Atsakydami į šį klausimą, turite aiškiai nuspręsti, kur ir kokiais prietaisais ketinate naudotis. Trečia, kur yra optimali vieta maršrutizatoriui įrengti? Būtų tobula, jei laidus galima būtų suskirstyti ir nutiesti iš vietos, kuri yra netoli jūsų būsto „geografinio“ centro ir kurioje yra pakankamai erdvės laidų skirstytuvams paslėpti. Toliau reikia atsakyti į bene kebliausią klausimą – kokiais konkrečiais maršrutais tiesite laidus? Atsakymas į šį klausimą reikalaus nemažai kūrybiškumo, ypač jeigu jūsų būstas yra išsidėstęs per kelis aukštus. Geriausia pasirinkti sprendimą, reikalausiantį kuo mažesnio bendro visų laidų ilgio ir suteiksiantį galimybę nutiestus laidus paslėpti arba kiek įmanomai estetiškiau užmaskuoti.
Persikraustant į naujus namus, dauguma žmonių dažniausiai pasirenką bevielį internetą ir išmaniąją televiziją, nes vietinio tinklo įrengimas tiesiant laidus gali būti gana komplikuotas darbas, o nepaslėpti laidai tikrai neatrodo patraukliai. Kita vertus, variantas įrengti vietinį interneto tinklą užtikrina ne tik greitesnį ir saugesnį internetą, bet ir geresnį pasiruošimą ateityje iškilsiantiems poreikiams. Kiekviename kambaryje, kuriame numatysite prisijungimo prie vietinio tinklo galimybę, galėsite patogiai naudotis stacionariu kompiuteriu ir įjungti išmaniąją televiziją. Be to, pasirinkus laidinį internetą, tais pačiais maršrutais galima nutiesti ir kabelinės televizijos laidus.
Vietinio interneto tinklo įrengimas
Namuose, kuriuose norima įrengti vietinį interneto tinklą, interneto laidas pirmiausia prijungiamas prie modemo, kurio paskirtis yra pradinį signalą konvertuoti į internetinį ryšį. Toliau modemas yra jungiamas prie maršrutizatoriaus. Maršrutizatorius, kaip tai galima suprasti iš šio prietaiso pavadinimo, naudojamas nutiesti informacijos „maršrutus“ tarp skirtingų kompiuterių, kurie yra jūsų namų vietiniame tinkle sujungti tiek tarpusavyje, tiek su internetu. Kiekviename iš kompiuterių jau yra integruotas vietiniam interneto tinklui reikalingas adapteris. Vietinio interneto tinklo laidais kiekvienas kompiuteris turi būti prijungtas prie maršrutizatoriaus, o maršrutizatorius prie modemo turi būti prijungtas dar vienu atskiru laidu.
Toliau reikia nuspręsti, kokį interneto laidą geriausiai pasirinkti. Vietiniam tinklui iš esmės galima rinktis iš trijų interneto laidų rūšių – „Cat5e“, „Cat6“ ir „Cat7“. Optimalus variantas yra rinktis „Cat6“ rūšies laidą. Šis laidas yra dešimt kartu spartesnis negu „Cat5e“ laidas, be to, jis nėra labai brangus. „Cat7“ laidas yra dar galingesnis, tačiau jo kaina jau yra gerokai didesnė. Geriausia iš karto apskaičiuoti bendrą reikiamų laidų ilgį, nes tokiu atveju nupirksite tik tiek laidų, kiek reikės ir taip sutaupysite pinigų. Jei pasirinkote „Cat6“ laidą, papildomai turite padaryti dar kelis pasirinkimus. Laidai dar būna „UTP“ ir „STP“ rūšių, šiose santrumpose „U“ reiškia neekranuotą (angl. „unshielded“), o „S“ – ekranuotą (angl. „shielded“) laidą. Ekranuoti laidai brangesni, nes juose yra papildomas apsaugos sluoksnis. Vietiniam namų interneto tinklui tokia papildoma apsauga nėra reikalinga, todėl galima drąsiai rinktis neekranuotus laidus, kurių parametrų visiškai užtenka.
Kitas dalykas, kurį reikės pasirinkti, yra laido struktūra. Galima rinktis tiek supinto, tiek vientiso laido variantus. Šie variantai reiškia, kad laido vidus gali būti arba vientisas, arba supintas iš gyslų. Tinkamas pasirinkimas priklauso nuo to, kiek manevravimo laisvės jums reikės. Jei laidą būtina tiesti per siauras ertmes, vientisas laidas yra idealus pasirinkimas, nes jis yra kietesnės struktūros ir jį gerokai lengviau tiesti per siauras vietas. Vientiso laido trūkumas yra jo nedidelis lankstumas, todėl jį sunkiau prijungti prie kištukinio lizdo arba plastikinio perjungiklio. Kita vertus, supintą laidą yra gerokai paprasčiau prijungti prie jungčių, tačiau sudėtingiau tiesti per siauresnes ertmes.
Pasirinkus konkrečiam būstui labiausiai tinkančios rūšies vietinio interneto tinklo laidą, jums reikės jį įrengti ir prijungti prie norimų įrenginių. Prieš pradedami laidų tiesimo darbus, įsitikinkite, kad turite visus reikiamus įrankius ir visas reikalingas medžiagas – tokiu būdu sutaupysite laiko, nes nereikės netikėtai sustoti pačiame darbų įkarštyje. Prieš tiesdami kiekvieną reikalingą laido atkarpą, tiksliai išmatuokite reikiamą laido ilgį. Prie laido ilgio nepamirškite pridėti šiek tiek papildomo rezervo, kuris bus reikalingas laido prijungimui prie jungčių.
Toliau reikės išgręžti laidų tiesimui reikalingas angas ir įsitikintis, kad visi suplanuoti tiesimo maršrutai ir tinkamai paruošti. Pratiesus visus reikiamus laidus, juos reikės prijungti prie jungčių. Norėdami tai padaryti, turėsite nuo apytikriai 2,5 cm laido galo nuimti izoliacinį sluoksnį ir neizoliuotą laido galą įdėti į jungtį taip, kad tarpusavyje sutaptų laidų ir jungčių spalvos (vadovaujantis „T568A“ arba „T568B“ standartais). Prijungus visus reikiamus laidus, jungtis galima įdėti į sieninius kištukinius lizdus, o pačius lizdus prisukti prie sienos specialiais komplektuojamais varžtais. Pratiestus ir prijungtus interneto laidus galima patikrinti specialiu interneto laidų bandikliu. Jeigu bandiklis rodo, kad signalas yra, prie naujai įrengtų jungčių galite prijungti visus pageidaujamus įrenginius ir sėkmingai pradėti jais naudotis.
Interneto ir televizijos tiekėjo pasirikinimas
Įrengiant interneto ir televizijos tinklą savo namuose, bene svarbiausi klausimai, kuriuos visada reikia užduoti, yra susiję su geriausio interneto ir televizijos paslaugų tiekėjo pasirinkimu. Kiek tiekėjas yra patikimas? Ar dažnai įvyksta teikiamų paslaugų sutrikimai ir per kokį laikotarpį tokie sutrikimai pašalinami? Ar tiekėjo siūlomi techniniai variantai atitinka jūsų gyvenamosios vietos technologinius aspektus? Kokios teisinės sąlygos yra numatytos tiekėjo siūlomoje sutartyje? Pagaliau, kokių konkrečių planų pasiūlymai jums labiausiai tinka paslaugų kainos ir kokybės santykio atžvilgiu?