Kokios lyties nulemto darbo užmokesčio skirtumo tendencijos pastebimos V4 šalyse?
Kitose Višegrado regiono šalyse vyrų ir moterų atlyginimai skiriasi maždaug ketvirtadaliu, tuo metu Lenkijoje šis skirtumas yra apie 33 procentai.
Kuriose šalyse vyrų ir moterų atlyginimų skirtumai mažiausi?
Analizuojant V4 grupės valstybes, mažiausias atlyginimų skirtumas pastebimas Vengrijoje – čia vyrai uždirba maždaug 22 procentais daugiau nei moterys. Tačiau Višegrado šalyse lyties nulemto darbo užmokesčio skirtumo tendencijos aukštesnės nei kitose Europos šalyse. Mažesnis atotrūkis pastebimas, pavyzdžiui, Balkanų šalyse. Tai iš esmės lemia kitokios krypties ekonomika, pasižyminti labiau subalansuotu abiejų lyčių pasiskirstymu paklausiausiose darbo rinkos srityse.
Dar mažesnė atskirtis pastebima šiaurės Europoje, kurioje taip pat matomas ženkliai didesnis nei Slovakijoje moterų vadovaujančiose pozicijose skaičius. Vidutinis Suomijos moterų darbo užmokestis yra mažiau nei 12 procentų žemesnis nei bendradarbių vyrų.
Kas sąlygoja vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumus?
Atlyginimų skirtumams yra daugybė priežasčių – Paylab.com tyrimo duomenimis, didesnę įtaką šiems skaičiams daro ne diskriminacija, o tradicijos ir skirtingas darbo sričių pasirinkimas. Dažnai moterų dominuojamuose sektoriuose vyrauja žemesni atlyginimai, ypač tai pastebima Višegrado šalyse. Daugiau moterų dirba sveikatos ir socialinių paslaugų, administraciniame, finansų ir apskaitos sektoriuose. Tuo tarpu vyrai dominuoja geriau apmokamose telekomunikacijų, inžinerijos, mechanikos srityse.
Visgi, daugelyje regionų vis dar matoma ir lyčių stereotipų įtaka, kur tėvas laikomas maitintoju, o mama – rūpinasi buitimi ir vaikais. Moterys iki šiol susiduria su palaikymo ir motyvavimo kilti karjeros laiptais stoka.
Kita svarbi priežastis, susijusi su anksčiau minėtais aspektais yra ta, jog moterys yra linkusios prašyti mažiau pinigų darbo pokalbio metu. Ši problema yra dažnai aptariama tokiose šalyse kaip Slovakija, Čekija, Vengrija ar Lenkija. To priežastis gali būti mažesnis iniciatyvumas. Pasitaiko atvejų, kuomet pačios moterys suteikia vyrams šeimos išlaikytojo vaidmenį ir nesiekia karjeros aukštumų. Taip pat svarbu paminėti, jog darbo rinkoje moterys dažniau nepasitiki savimi ir nesijaučia vertos derėtis dėl didesnio atlygio. Daugelyje šalių pastebimas dar vienas svarbus aspektas – moterų derybos dėl atlyginimo dažnu atveju vyksta su vyru.