Absolventai galėtų būti išsigelbėjimas, tačiau realybė kiek kitokia: jaučiamas kai kurių sričių absolventų trūkumas, pavyzdžiui, IT, technologijų, inžinerijos srities absolventams trūksta praktinės patirties ir įgūdžių, o kai kuriems gerokai stinga ir motyvacijos. Dažnu atveju laimi ir paklausiausi tie absolventai, kurie studijų metu įgijo atitinkamos darbinės patirties, yra aktyvūs, motyvuoti ir turi teisingą požiūrį į darbą.

Absolventas absolventui nelygus, darbdaviai vien dėl darbuotojų trūkumo reikalavimų kartelės nenuleidžia ir ieško sau tinkamo darbuotojo, kuris atitiks ne tik techninius reikalavimus, bet ir tiks kaip asmenybė. Jei studentas tikslingai sėmėsi darbinės patirties, gavęs diplomą jis ieškosi jau nebe pirmo darbo, o kils karjeros laiptais.

Darbdaviai supranta, kad absolventus gali tekti mokyti iš naujo, tuomet labai svarbu, ar absolventas yra linkęs mokytis ir tobulėti.

Studentai

Patirtis yra bene svarbiausias kriterijus renkantis darbuotoją, tačiau ne ką mažiau svarbios ir asmeninės savybės (jos priklauso nuo pareigų). Savanorystė, praktika, priklausymas organizacijoms ir įsitraukimas į įvairias veiklas kandidatui prideda papildomų pliusų. Aktyvus, visuomeniškas, plačių pažiūrų, judantis darbuotojas yra daug paklausesnis nei pasyvus, užsisklendęs kandidatas.

Neturintys darbinės patirties ne itin paklausių sričių absolventai dažnai patiria sunkumų įsilieti į darbo rinką.

Kokio atlyginimo gali tikėtis absolventai?

Atlyginimas priklauso nuo daugybės faktorių, bet darbo rinkos naujokai (turintys iki 1 metų darbo patirties) uždirba mažiau. Kalbant apibendrintai, atlyginimų skirtumai pagal darbo patirties trukmę yra tokie: daugiausiai uždirba 6–10 metų patirtį turintys darbuotojai, tuo tarpu iki 1 metų patirties turintys uždirba 28 proc. mažiau, 1–2 metų patirtį – 18 proc. mažiau, 3-5 metų – 6 proc. mažiau.

Taigi, jei absolventas ieškosi pirmojo darbo, jo atlyginimas gali būti gerokai mažesnis už senbuvių”, o jei absolventas studijų metu sukaupė vertingos darbo patirties, jo atlyginimas greičiausiai bus didesnis nei absolvento ieškančio pirmojo darbo. Pirmieji studentų darbai dažnai būna žemesnės kvalifikacijos, žemesnių pozicijų, todėl jų atlyginimai yra mažesni.

Tačiau, aukštųjų mokyklų absolventai (bakalaurai) uždirba vidutiniškai 20 proc. daugiau nei turintys profesinį išsilavinimą.

studentai, Jeilio universitetas

Kokiose srityse itin didelė darbuotojų paklausa?

Šiuo metu daugiausiai darbo pasiūlymų yra skirta: IT, klientų aptarnavimo/paslaugų, gamybos, pardavimų, inžinerijos, finansų, transporto, prekybos, statybos srities darbuotojams. Šiose srityse labai svarbi darbinė patirtis, išsilavinimas, kompiuterinis raštingumas, užsienio kalbų žinios.

Paklausa didelė – pasiūla ne itin. Konkurencija šiose srityse nėra didelė, įsidarbinimo galimybės aukštos. Daug didesnė konkurencija fiksuojama rinkodaros, žmogiškųjų išteklių, teisės, žiniasklaidos, organizavimo, administravimo srityse. Čia mažiau darbo pasiūlymų, daugiau kandidatų, o laimi – stipriausi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)