Pažintis su darbo rinka prasideda studijų metais

Šiaulių miesto aukštojo ir profesinio mokslo įstaigos siekia, kad motyvuoti bei gabūs studentai įgytų ne tik teorinių žinių, taptų kvalifikuotais specialistais, bet ir lengvai įsilietų į darbo rinką. Vilniaus universiteto Šiaulių akademija stojantiesiems siūlo tarptautinių ekspertų akredituotą aukštojo mokslo studijų programų portfelį, kuris tenkina verslo, finansų ir viešojo sektoriaus institucijų kvalifikacinį poreikį. Tai reiškia, kad visos siūlomos studijos yra aktualios darbdaviams, todėl VU Šiaulių akademijoje jau 2–3 kursuose įsidarbina daugiau nei 70 procentų studentų, rašoma pranešime žiniasklaidai. Pradinio ir ikimokyklinio ugdymo, muzikos pedagogikos, kūno kultūros ir sporto pedagogai absolventai lengvai randa darbą netgi studijų metais. O štai didėjantis specialiųjų pedagogų ir logopedų poreikis šalyje užtikrina tai, kad beveik visi įsidarbina pagal specialybę.

„Studijų metų vyksta nuolatiniai studentų vizitai į institucijas, praktikų ir užsienio ekspertų paskaitos universitete, studentai kartu su dėstytojais atlieka užsakomuosius verslo tyrimus. Visų studijų programų studentai lygiagrečiai studijuoja ir kaupia jiems reikalingą praktinę patirtį studijų praktikose, kurias atlieka nuo antro kurso“, – pasakoja VU Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto direktorė Lina Garšvienė.

Pagalba įsidarbinti studentams užsiima ir Šiaulių valstybinė kolegija. Per kelerius mokslų metus jaunuoliams yra sudarytos galimybės lankytis verslo įmonėse, atlikti jose praktikas ir tyrimus, bendradarbiauti, semtis patirties bei užmegzti ryšius su verslo atstovais.

„Kolegijoje išskirtinis dėmesys yra skiriamas praktinių įgūdžių ugdymui. Tai, ko išmokstama per paskaitas, dar labiau įtvirtinama praktikų metu, todėl natūralu, kad per 3–4 studijų metus sukauptą žinių ir įgūdžių bagažą puikiai vertina darbdaviai“, – sako Šiaulių valstybinės kolegijos Studentų priėmimo ir karjeros centro vedėja Skaistė Buivytė.

Kolegijos administracijos atstovė pabrėžia, kad Šiauliai pozicionuojami kaip inžinerinės pramonės miestas. Vadinasi, šios srities specialistų paklausa yra didžiausia. Skirtingų įmonių atstovai organizuoja pokalbius su įvairių ŠVK vykdomų programų studentais, kviečia juos jau studijų metu pradėti dirbti, siūlo karjeros galimybes, tobulėjimo perspektyvas.

Šiauliuose amato besimokantys asmenys taip pat dažnai greitai ir be didesnio vargo įsilieja į darbo rinką. Šiaulių profesinio rengimo centras (ŠPRC) bendradarbiauja su daugiau kaip 230 Šiaulių regiono verslo įmonių, kuriose mokiniai nuolat atlieka praktiką. Dalis jų čia lieka dirbti ir baigus mokslus. ŠPRC teigimu, mokiniai, jau dirbantys pagal pasirinktą specialybę, gali mokytis pameistrystės mokymosi forma. Tai reiškia, kad teorinę dalį moksleivis išklauso ŠPRC, o praktinė dalis atliekama darbo vietoje. Ugdymo įstaiga lanksčiai prisitaiko prie moksleivių poreikių, tai leidžia mokslus derinti ne tik su darbu, bet ir su šeimyninėmis atsakomybėmis ir panašiai.

Verslas ir savivaldybė dirba dėl sklandaus jaunimo įdarbinimo

Verslas nelieka švietimo sistemos nuošalyje ir tiesia pagalbos ranką, įgyvendinant įvairias iniciatyvas, kuriomis siekiama užpildyti pasiūlos trūkumą. Verslo iniciatyva visos Šiaulių regione veikiančios aukštojo mokslo įstaigos paskatintos peržiūrėti vykdomas studijų programas. Tai buvo daroma tam, kad rengiami specialistai atitiktų darbo rinkos poreikius. Dar vienas svarbus žingsnis – įkurtas „Investor’s Spotlight“ kokybės ženklas, kuriuo vertinamos studijų programos.

„Šis ženklas – stipri žinutė įmonėms, kad šių programų absolventus verta įdarbinti, verta pakovoti dėl jų jau nuo pirmųjų kursų. Iš verslo pusės pradėta aktyviau reprezentuoti karjeros galimybes regione, atskleisti tendencijas darbo rinkoje“, – sako Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis.

„Investor’s Spotligt“ ženklas yra įteiktas VU Šiaulių akademijos Programų sistemų bei Šiaulių valstybinės kolegijos Gamybos inžinerijos ir Informacinių sistemų technologijos studijų programoms. Tai tik vienas iš pavyzdžių, kaip reikšmingai gerinimas jaunų specialistų perėjimas iš mokslo į darbo rinką.

Verslo ir ugdymo įstaigų bendradarbiavimą skatina ir miesto valdžia. Siekiant efektyviai gerinti jaunuolių karjeros galimybes, Šiaulių miesto savivaldybė yra parengusi Aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų pritraukimo dirbti mieste veikiančiose įmonėse finansinės paramos skyrimo tvarką. 6 000 eurų siekianti parama yra skirta pritraukti ir paskatinti trūkstamų specialybių atstovus atvykti dirbti būtent į Šiaulius. Yra žinoma, kad jauni ir ambicingi darbuotojai padės vystyti novatoriškus projektus bei plėtos verslą, kurs naujas darbo vietas.

Miesto savivaldybė neužmiršta smulkiojo ir vidutinio verslo, kuriems dažnai sudėtinga konkuruoti su didžiosiomis įmonėmis. Šiaulių miesto savivaldybė yra parengusi skatinamąsias priemones, kurių tikslas yra remti ir skatinti verslumą bei ekonomikos plėtrą. Šių priemonių įgyvendinimui Šiauliuose įregistruotiems ir veiklą vykdantiems smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams skiriama savivaldybės parama. Ji siekia iki 5 000 eurų vienai priemonei, tačiau vienu metu galima pasinaudoti net keliomis. Taip tikimasi, kad ateityje darbo vietų ir jaunų specialistų mieste tik daugės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją