Apie tai sutiko papasakoti advokatų profesinės bendrijos „Černiauskas ir partneriai“ advokato padėjėja Ida Skiecevičė.
Sezoninis darbas – rizikingesnis
Specialisto teigimu, sezoniniais darbais yra pripažįstami: statybos, kelių statybos, žemės, žemėtvarkos, žemės ūkio, miškų ūkio, miškotvarkos, žvejybos, upių transporto, vandens telkinių, pakrančių, parkų, akvakultūros tvenkinių tvarkymo darbai, aptarnavimo darbai, susiję su poilsio namų, sanatorijų veikla, turizmu ir stovyklomis (kai jie veikia ne ištisus metus), taip pat darbai, susiję su sezoninį darbą dirbančių asmenų aptarnavimu, darbai, atliekami nešildomose patalpose (palapinėse) ir lauko sąlygomis (išskyrus kelių statybos darbus) žvejybos darbai ir darbai, susiję su žuvų perdirbimu, realizavimu bei veisimu.
Sutarties trukmė, atostogos, išėjimas iš darbo ir nepilnamečių darbas
„Dirbantiems sezoninį darbą verta žinoti, kad pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso 100 straipsnio 1 dalį, sezoninių darbų trukmė negali būti ilgesnė, kaip 8 mėnesiai, o sezoninis darbas privalo būti įtrauktas į Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą sąrašą. Tokiu atveju, sudarant darbo sutartį su darbdaviu, ji gali būti sudaroma tik 8 mėnesiams, keliems sezonams arba neterminuotai. Ši sutartis, pasibaigus terminui, gali būti pratęsta kitam sezonui, nenutraukiant darbo santykių,“ – pasakoja specialistas.
Pasak Idos Skiecevičės darbuotojams, kurie dirba du sezonus ir daugiau iš eilės, nenutraukus sezoninio darbo sutarties, už tarpsezoninius laikotarpius turi būti mokama kolektyvinėje sutartyje arba sezoninio darbo sutartyje nurodyta išmoka. Vis dėlto dažnai taip nenutinka. Idos Skiecevičės teigimu, praktika rodo, kad darbdaviams patogiau sudaryti terminuotas darbo sutartis ir nemokėti tarpsezoninių išmokų. Tokia situacija kiek pablogina darbuotojo padėtį, nes darbdavys nemoka darbo užmokesčio tarpsezoniniu laikotarpiu, kuris įprastai trunka tiek pat ar net ilgiau nei pats sezoninio darbo laikotarpis.
Norintiems išeiti iš darbo, sezoninio darbo sutartis gali būti nutraukta nepasibaigus terminui darbuotojo rašytiniu pareiškimu, įspėjus darbdavį prieš 5 kalendorines dienas.
Sutartį nutraukiant darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, pagal LR DK 57 straipsnio 1 dalies 1 punktą, gali būti nutraukiama įspėjant darbuotoją prieš 5 kalendorines dienas.
„Sezoninį darbą labai dažnai dirba nepilnamečiai. Tačiau jauniesiems sezoniniams darbuotojams įsidarbinti sudėtingiau nei pilnamečiams. Nuo 14 iki 16 metų amžiaus vaikai, prieš sudarydami sutartį, turi darbdaviui pateikti vieno iš tėvų arba atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą dėl vaiko įdarbinimo. Kartu su šiais dokumentais, jiems taip pat būtina pateikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažyma su išvada, kad nepilnametis gali dirbti konkretų darbą. Jei nepilnametis įdarbinamas mokslo metų laikotarpiu, taip pat reikalingas mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštiškas sutikimas,“ – teigia advokato padėjėja.
Populiariausios rizikos dirbant sezoninį darbą
Nors sezoninis darbas – patrauklus uždarbiavimo būdas, vyrauja begalė rizikų ir potencialių problemų, prieš kurioms atsirandant, pasak specialisto, ir būtina žinoti keletą svarbių teisinių niuansų.
Ką daryti susidūrus su nelegalaus darbo pasiūlymu arba jau „pasimovus“ ant sukčių kabliuko?
Specialistė Ida Skiecevičė pasakoja, kad Valstybinė darbo inspekcija savo internetiniame tinklalapyje kiekvienais metais pateikia statistiką apie užfiksuotus atvejus dėl nelegalaus darbo, nurodant ekonominės veiklos sektorius, kuriuose buvo užfiksuotas nelegalus darbas.
Pasitikrinti ir išvengti susidūrimo su nesąžiningu darbdaviu galima šiame internetiniame tinklalapyje: https://www.vdi.lt/Forms/Tema.aspx?Tema_ID=57)
„Liūdna, bet darbuotojas, kuris dirba nelegaliai, labiausiai nukenčia finansiškai, kadangi kaip ir buvo minėta prieš tai, neturint oficialios darbo sutarties, darbdavys gali nemokėti darbo užmokesčio, viršvalandžių ir kitų mokėtinų sumų, be to, atsitikus nelaimingam įvykiui ar darbuotojui susirgus, pastarasis neturi jokių socialinių garantijų. Tai suponuoja vienareikšmišką išvadą, kad darbuotojo teisės nėra pakankamai užtikrintos bei ginamos pagal LR DK nuostatas. Dirbant nelegaliai, darbuotojui sunkiau apginti ir savo pažeistas teises, sutinkamai su LR DK taikytinomis nuostatomis. Taigi, tuo atveju, jei darbuotojas įtaria, jog darbas gali būti nelegalus, būtina kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją (el. paštas info@vdi.lt), kuri atliks išsamų tyrimą,“ – teigia Ida Skiecevičė
Jei planuojate dirbti sezoninį darbą ar turite pažįstamų asmenų aplinkoje, kurie svarsto tokio darbo galimybę, štai keli svarbiausi Idos Skiecevičės patarimai:
* Būtinai sudarykite sezoninio darbo sutartį, kurioje, be kitų būtinųjų darbo sutarties sąlygų, būtų nurodyta, kad darbuotojas priimtas dirbti sulygtą sezoninį darbą pagal atitinkamą profesiją, specialybę, kvalifikaciją, taip pat nurodytas sezoninio darbo sutarties terminas.
* Sudarant sutartį, nepamirškite pasitikrinti, ar joje apibrėžta, kad darbas yra būtent sezoninio pobūdžio, kadangi, priešingu atveju, tokia sutartis nebūtų pripažįstama kaip sezoninė.
* Prieš sudarant darbo sutartį, rekomenduojama atidžiai perskaityti sutarties tekstą, atkreipti dėmesį į tai ar nustatytas minimalus darbo užmokestis, ar nepažeidžiami darbo ir poilsio laiko reikalavimai.
* Pasitikrinkite, ar siūlomas sezoninis darbas tikrai yra įtrauktas į sezoninių darbų sąrašą.
* Darbinantis pagal paprastą terminuotą darbo sutartį patikrinkite, ar darbas tikrai yra terminuoto pobūdžio. Sutartyje termino nenurodžius arba netinkamai nustačius, laikoma, kad sudaryta neterminuota darbo sutartis.