Ambicijas slopina socialinės nuostatos

Vargu, ar tokia išvada būtų teisinga. Tai, kad tik dvi iš dešimties moterų savo karjeros viršūnę įsivaizduoja įmonės vadovės pozicijoje, kai tuo metu tokį pat scenarijų regi net aštuoni iš dešimties vyrų – turbūt nėra atsitiktinumas. Greičiau tai yra per šimtmečius suformuotų, įtvirtintų ir vis dar palaikomų nuostatų ir stereotipų pasekmė.

Susiję straipsniai

Visuomenė ir neretai šeima moterų ateitį vis dar dažnai projektuoja į santuoką, motinystę, o ne karjerą, profesinius ar akademinius pasiekimus. Visuomenės sąmonėje tokie socialiniai vaidmenys kaip vadovavimas ar lyderystė vis dar yra rezervuoti vyrams. Nenuostabu, kad tokioms nuostatoms esant gyvybingoms moterims nėra lengva išsivaduoti iš socialinių ir psichologinių pančių, kurios neretai prilaiko ir neleidžia pilnai atsiskleisti bei realizuotis visam savo potencialui.

Kliūtis – stereotipai

Lyčių lygybės karjeros srityje nepadeda įtvirtinti ir tai, kad kai kurios veiklos sritys ar profesijos vis dar laikomos išskirtinai vyriškomis ar moteriškomis. Galbūt dėl to šiandien pagal dirbančiųjų perspektyviausiose IT ar inžinerijos srityse skaičių ryškiai dominuoja vyrai? Juk, nors mokyklose berniukai ir mergaitės lanko tas pačias pamokas, tačiau lėktuvų konstravimo būreliai kažkodėl dar yra suprantami kaip berniukiški, o baleto – kaip mergaitiški.

Tokie skirstymai neabejotinai atsispindi ir moterų bei vyrų karjeros pasirinkimuose. Galbūt dėl to nemažai moterų turbūt net neįsivaizduoja savęs dirbančių, pavyzdžiui, IT ar inžinerinėje srityje. Tai iš moterų, o taip pat ir šiose srityse veikiančių įmonių, atima nemažai galimybių.

Kita vertus, Lietuvoje atsiranda vis daugiau iniciatyvų, tokių kaip „Women Go Tech“ ar „Lyderė“, kurios ne tik palaiko realizuoti save tam tikroje srityje siekiančias moteris, bet ir suteikia joms platformą bei priemones savo idėjoms įgyvendinti, profesiniams laimėjimams pasiekti. Tai labai svarbu norint pakeisti nusistovėjusį status quo.

Svarbu nebijoti

Teigiamų poslinkių galima pastebėti ir pačioje darbo rinkoje. Pavyzdžiui, įsilieti į darbo rinką po motinystės atostogų moterims šiandien yra gerokai lengviau nei prieš keletą metų – iš dalies dėl to, kad rinka yra įkaitusi, tačiau taip pat ir dėl besikeičiančio darbdavių požiūrio, didesnio lankstumo ir atvirumo.

Vis tik turbūt labiausiai ko reikia, kad vadovaujančiose pozicijose matytume daugiau moterų, o užmokesčio dydžio skirtumai tarp lyčių išnyktų, – tai pačių moterų drąsa, pasitikėjimas savo jėgomis ir principinė pozicija nesitenkinti mažesniais pasiekimais ar žemesniu karjeros laipteliu. Reikia leisti savo ambicijoms atsiskleisti ir reikalauti maksimumo. Kai patikėsime, kad galime pasiekti daugiau, tuo privalės patikėti ir darbdaviai bei visa visuomenė. Dėl to būtent nevaržomų ambicijų kitais metais ir noriu palinkėti visoms moterims.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (104)
Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės