„Vaiko priežiūros metu dalis tėvų vykdo savarankišką veiklą, pavyzdžiui, užsiima namudine veikla, kuri lengviau suderinama su vaiko priežiūra, ir taip užsidirba papildomų pajamų. Džiaugiamės tokiu šalies gyventojų veiklumu“, – pranešime žiniasklaidai sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.
Beveik 18 tūkst. tėvų rinkosi dviejų metų trukmės vaiko priežiūros atostogas, pirmaisiais metais vaiko priežiūrą ir darbą derino apie 1,3 tūkst., antraisiais – kas dešimta mama ar tėtis. Jie gavo ir vaiko priežiūros išmoką, ir pajamų iš savarankiškos veiklos.
Kam priklauso vaiko priežiūros išmoka?
Vaiko priežiūros išmoka iki vaikui sukanka vieneri ar dveji metai gali būti mokama vaiką prižiūrinčiam vienam iš tėvų, įtėvių, globėjų ar dirbusių senelių. Senelis ar senelė pretenduoti į vaiko priežiūros išmoką gali tik tuo atveju, jeigu teisę gauti šią išmoką už tą patį vaiką turi bent vienas iš vaiko tėvų ar įtėvių.
Tėvai, įtėviai, globėjai ar seneliai gali dalintis vaiko priežiūra iki vaikui sueina vieni ar dveji metai. Pavyzdžiui, jeigu pasirenkama vaiko priežiūros atostogų išeiti iki vaikui sukanka metai, pusę metų vaiką gali prižiūrėti ir išmokas gauti mama, likusius pusę metų – tėtis. Vaiko priežiūrą suaugusieji gali dalintis savo nuožiūra, pasiskirstydami priežiūros mėnesius.
Jeigu vaiką prižiūrintis asmuo reikiamo stažo neįgijo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, tokiu atveju stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai. Taigi, vaiko priežiūros išmoka vis tiek priklausys.