Atmintinę sudaro 5 skyriai

Atmintinė sudaryta iš penkių skyrių, kuriuose pateikiama svarbiausia teisinė informacija apie:

1) migraciją (kaip pasirengti kelionei, kokios teisėto buvimo Lietuvoje sąlygos ir kaip keliauti į kitas ES šalis);
2) socialinės paslaugas (globa ir rūpyba, pagalba neįgaliems karo pabėgėliams iš Ukrainos, socialinė parama ir kt.);
3) užimtumą (karo pabėgėlių iš Ukrainos įdarbinimas Lietuvoje pagal darbo sutartį, informacija apie darbą savarankiškai, įdarbinto Ukrainos piliečio teisė vykti kovoti į Ukrainą);
4) apgyvendinimą ir Vyriausybės teikiamą kompensaciją (apgyvendinimas pagal panaudos arba nuomos sutartį, apgyvendinimo kompensacijos sąlygos);
5) galimybes pasinaudoti nemokama teisine pagalba.

„Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai ne tik patys mokosi, tačiau ir geba savo patirtį, žinias ir laiką išnaudoti visuomenei naudingoms reikmėms. Jau keletą metų mūsų nariai savo žiniomis dalinasi, rengdami straipsnius ar komentuodami, kokie galėtų būti gyvenimiškų problemų teisiniai sprendimai per radiją ar televiziją. Prasidėjus karui prieš Ukrainą, mūsų nariai susivienijo tam, kad sukurtų lengvai suprantamą ir naudojamą Atmintinę, kurioje būtų pateikiama visa esminė teisinė informacija, reikalinga iš Ukrainos atvykusiems pabėgėliams Lietuvoje. Kol kas Atmintinė yra lietuvių kalba, nes informacija pirmiausia reikalinga Lietuvos gyventojams ir institucijoms, kurios padeda pabėgėliams, bet, esant poreikiui ir palaikymui, planuojame leidinio vertimą į ukrainiečių bei lenkų kalbas“, – teigė LJAA prezidentas, advokatas dr. Edvinas Meškys, pasidžiaugęs, kad LJAA iniciatyva parengti Atmintinę sulaukė Lietuvos advokatūros nuoširdaus palaikymo.

Lietuvos advokatūros Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis įsitikinęs, kad lengvai pasiekiama informacija karo pabėgėliams iš Ukrainos yra efektyvi pagalba greičiau ir sklandžiau integruojantis į mūsų valstybės gyvenimą.

„Netektys, karas griauna likimus ir gyvenimus. Mes turime ir galime ištiesti pagalbos ranką jos taip laukiantiems. Mūsų, advokatų, advokato padėjėjų, tikrasis turtas, tai – žinios. Būtent šiuo turtu – žiniomis, mes ir dalinamės su tais, kuriems šiandien jų labiausiai reikia. Kuo daugiau žinių tampa prieinama žmogui, tuo lengviau jis randa duris, kurias jam reikia atrakinti, kad grįžtų saugumo ir savivertės jausmas. Jums, gerbiami ir mylimi nukentėjusieji ir karo pabėgėliai iš Ukrainos, atvykę ar atvyksiantys į Lietuvą, pristatoma ši Atmintinė – raktas į mūsų namus“, – kalbėjo M. Kukaitis.

Sulaukė daug prašymų

Idėjos parengti Atmintinę sumanytoja LJAA narė, advokato padėjėja Renata Rynkevičiūtė–Jančiauskienė įsitikinusi, kad leidinys bus naudingas ne tik asmenims, bėgantiems nuo karo Ukrainoje, bet ir tiems, kurie juos priima ir teikia pagalbą: fiziniams ir juridiniams asmenims, valstybės įstaigų, visuomeninių organizacijų darbuotojams, savanoriams ir kitiems.

„Elektronine atmintine patogu naudotis ne tik todėl, kad joje informacija pateikta pagal temas ir potemes, bet ir dėl to, kad gausu aktyvių nuorodų, kurias paspaudęs skaitytojas bus nukreiptas į atsakingų įstaigų tinklalapius ar aktualių teisės aktų tekstus, kur galės rasti daugiau naujausios informacijos dominančiu klausimu“, – pasakojo R. Rynkevičiūtė–Jančiauskienė.

Pasak R. Rynkevičiūtės–Jančiauskienės, poreikį išleisti tokią Atmintinę padiktavo susidariusi situacija – po vasario 24 d. įvykių ir ji, ir kiti LJAA nariai iš Lietuvos gyventojų sulaukė daug klausimų, susijusių su pagalba karo pabėgėliams, jų teisine padėtimi ir įsikūrimu, o ypač gausu prašymų pakonsultuoti pasiekdavo iš pasienio zonos su Lenkija.

„Pastebėję, kad susistemintą informaciją rasti yra sudėtinga ir norėdami suteikti tikslią, konkrečią ir kokybišką konsultaciją, LJAA nariai susibūrė į darbo grupę, kurioje dalinosi surasta informacija, idėjomis, kokiomis teisinėmis priemonėmis būtų galima spręsti vieną ar kitą klausimą. Taip ir gimė idėja bendromis jėgomis sukurti Atmintinę, kurioje susisteminome visą su karo pabėgėliais iš Ukrainos susijusią informaciją: pradedant nuo jų atvykimo ir teisėto buvimo Lietuvoje, migracijos klausimų iki socialinių paslaugų, pašalpų, įsidarbinimo, apgyvendinimo, veiklos perkėlimo iš Ukrainos į Lietuvą ir pan.“, – paaiškino R. Rynkevičiūtė–Jančiauskienė.

Atmintinę nemokamai parengė 22 LJAA tikrieji nariai ir kandidatai į tikruosius narius, kurie analizavo ir apibendrino įvairių institucijų pateiktą informaciją bei aktualius teisės aktus.

Idėją parengti šią Atmintinę taip pat palaikė ir parėmė integruotų verslo paslaugų bendrovė „LEWBEN“ ir advokatų kontora „VILYS ir Partneriai“.

Atmintinę galima nemokamai parsisiųsti iš LJAA tinklalapio. (https://ljaa.org/ljaa-parenge-atmintine-ukrainos-karo-pabegeliams-atvykstantiems-i-lietuva-ir-juos-priimantiems-asmenims/?fbclid=IwAR1tdZXh80VZgP9m5dHZL2bvSK4dJdL0wD1ewndGhvTJd8f187Dp2IOtsag)

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją