„Mano užduotis – kad komandinis darbas būtų kokybiškas, nukreiptas labiau ne į patį tikslą, bet į žmonių bendrystę. Mokau susivienyti ir susidraugauti taip, kad jie mokėtų atpažinti ir priimti sėkmes bei nesėkmes, palaikytų vieni kitus, ne tik pasyviai dalyvautų bendroje veikloje, bet iš tiesų įsitrauktų į darbą. Jei grupę sudaro žmonės, kurių niekas nevienija, kurie yra kartu tik šiaip sau, tai ir rezultatai bus ne kokie“, – sako M. Vidugiris.
– Kokie yra komandinio darbo privalumai ir iššūkiai?
– Didžiausi privalumai yra tai, kad siekiama to paties tikslo (tiesa, nebūtinai tais pačiais būdais). Visų akys nukreiptos į tą patį tikslą, esi ne vienas, jauti, kad nesėkmės atveju gausi palaikymą.
Pagrindinis komandinio darbo iššūkis yra bendravimas ir bendradarbiavimas su kitais žmonėmis: kiekvienas komandos narys turi savo nuomonę, pasaulėžiūrą, pasaulėjautą, gyvenimišką patirtį, įsitikinimus ir ne visada būna lengva prisitaikyti vieniems prie kitų.
– Ką daryti, jei komandoje atsiranda keli lyderiai ir vyksta daužymasis kaktomis?
– Dirbant komandoje, lengva prisiimti nuopelnus ir permesti nesėkmės atsakomybę kitiems...
– Prisiimti atsakomybę ir pripažinti, kad ne viską moku, ne viskas pavyksta, kartais būna sudėtinga. Man labai patinka vienos kompiuterinių žaidimų kūrėjų kompanijos vidaus politika – čia identiškai švenčiami ir sėkmingi projektai, ir nesėkmės. Visi susirenka įvertinti, ar padarė ką galėjo, ar visi norėjo laimėti. Jei taip, tuomet savęs smerkti nereikia: susimovėme, atšventėme ir kitą kartą darome geriau. Norėčiau pastebėti, kad jų nesėkmių nuostoliai yra šešiaženklės sumos, bet žmonės sugeba pripažinti klaidas ir judėti į priekį neplakdami savęs bei kitų. Tai stiprios komandos bruožas.
– Komandoje, prieš pradedant veikti, dažnai būna daug kalbų, daug ginčų, o vienas nusprendi ir padarai? Ar taip ne patogiau?
– Ar šeimą taip pat galime laikyti komanda?
– Ne, šeima ir komanda dažniausiai yra du skirtingi dalykai. Aš darbinius santykius skirstau į tam tikras kategorijas. Pirmas lygis yra bendradarbiai, kolegos, kuriuos sieja tik darbo vieta. Jie neturi bendrų tikslų, vienas kito nepažįsta ir nesidomi, žino savo užduotį, kurią turi atlikti, ir viskas.
Antras lygis yra komanda – profesionalai, kurie turi labai aiškius tikslus ir jų siekia; vieni kitais domisi, kiek tai yra susiję su bendro tikslo įgyvendinimu. Jie pasiruošę dirbti ir kitoje komandoje, jei bus suteikta didesnė asmeninė nauda.
– Daug kalbate apie bendrą tikslą, o versle dažniausiai tai yra pelnas. Ar toks tikslas nėra pakankamas?
– Jei didesnis pelnas yra pagrindinis ir vienintelis tikslas, negalima kalbėti apie tvarumą organizacijoje ar komandoje. Kai tikslas – pinigai, žmogus nesijaučia saugus, nes jis komandai rūpi tik to didesni pelno rėmuose: jei prisideda prie pelno didinimo – jis tinkamas, jei ne – nereikalingas.
Tai išnaudojimo filosofija. Kai tikslas yra aukštesnis, atmosfera visai kitokia. Buvo toks atvejis, kai „NASA“ dirbančios valytojos paklausė, ką ji čia veikia. Ji atsakė: „ruošiu astronautus“ ir šventai tuo tikėjo. Ji ne tik valytoja, ji prisideda ruošiant astronautus. Tiek žmonės, tiek įmonės gali nestatyti savęs į epicentrą, bet būti maža didesnio vaizdo dalis, matyti viziją ir dirbti vardan didesni gėrio. Pavyzdžiui, mūsų siekis – blaivesnis pasaulis, nesvarbu, kad esame maža išblaivinimo pasaugas teikianti įmonė Lietuvoje.
– Ką daryti, jei esi individualistas? Ar reikia bandyti tapti komandos dalimi?
– Yra žmonių, kuriems geriau dirbti vieniems ir organizacijų, kuriose jie puikiai save realizuoja. Nėra vieno teisingo kelio – arba individas, arba komanda. Tačiau yra tvaresnis kelias – dirbti su komanda tiek pat kaip ir su tikslu. Jis turėtų būti ne pinigai, bet didesni gėris, tada nelieka savanaudiškumo ir abejingumo. Ukrainiečiai šiuo metu kovoja dėl didelio tikslo – kad šalis būtų laisva. Nėra jokios baimės ir jokių abejonių, nes didesnis tikslas pastato į centrą ne vieną žmogų, bet šalį, kaimynus, draugus. Tai tvaru, nesugriaunama.
Labai svarbu, kad verslo, komandos tikslai būtų paremti ne vien pelnu, bet ir pamatinėmis vertybėmis. Jei jos nėra aiškiai įvardinamos, į komandą ateina žmonės su skirtingomis vertybėmis ir įsitikinimais, jų nesieja bendra idėja. Tokia organizacija ilgai negyvuoja.
– Kaip manote, ar ateities verslas turi būti tvarus?
– Niekas nieko neprivalo. Tai yra pasirinkimas. Ar galėtų būti? Būtų labai faina. Ar bus? Nebūtinai. Ar visas verslas bus tvarus? Netikiu. Yra tendencijų, kad žmonės nori tvarumo, tačiau pokyčiai nenutinka per vieną naktį. Gyvename materialiame pasaulyje ir natūralus verslo siekis yra pelnas, tačiau ir jo siekti galima kitaip. Matau labai gražių apraiškų, kaip veikti mažiau išnaudojant aplinką ir visuomenę. Tačiau manau, kad apie tai reikia kalbėti ne versle, bet mokyklose ir darželiuose.