Kaip sau padėti ir kaip surasti motyvacijos lengviau išgyventi pokyčius darbe? Esminiais patarimais dalijasi JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Personalo verslo partnerė Rūta Baleišienė.

Pirmas patarimas. Nebijokite užplūdusių neigiamų jausmų.

R. Baleišienės teigimu, nors daugelis žino, kad kai patys siekiame pokyčio, tam turime skirti nemažai pastangų, o naujam įpročiui suformuoti prireikia nuo 21 dienos iki 6 mėnesių. Tačiau įvykus neplanuotam pokyčiui gyvenime dažniausiai reaguojame stipriai ir tik neigiamai.

„Norint susikurti naujus įpročius prireiks labai daug motyvacijos. O tam akivaizdu reikia valios, pozityvaus nusiteikimo ir tikėjimo, kad tas pokytis mums gali būti naudingas. Tačiau, jeigu pokytis atsitinka be mūsų noro ir mums visai to neplanavus – dažnai reaguojame neigiamai. Suvokimas, kad nekontroliuoji situacijos, kuri keičiasi be tavo sutikimo, sukelia daug nerimo. Tad pirmiausia, kad ir kaip keistai tai skambėtų, reikėtų nebijoti tų neigiamų jausmų. Visiškai normalu, kad pokyčio metu jaučiame netikrumą ir baimę. Jau žinome, kad kažkas keisis, kažko neteksime, tačiau dar nežinome, ką tiksliai mums atneš rytojus. Tai panašu į gedėjimo procesą, kurio metu galime išgyventi ir baimę, ir neigimą, ir pyktį bei nerimą. Svarbu tų jausmų neneigti ir nuo jų nebėgti. Išreikšti jausmai praeina, ir taip atsiranda vietos teigiamiems išgyvenimams. Tačiau vadovas turi sudaryti visas sąlygas darbuotojams atvirai išsisakyti, o tai geriausiai padeda individualūs pokalbiai „1-on-1“, kurie turi vykti nuolatos“, – teigia personalo verslo partnerė.

Antras patarimas. Remkitės tik patikimais informacijos šaltiniais.

Anot R. Baleišienės, natūralu, kad įvykus bet kokiems pasikeitimams organizacijoje netrūks kalbų ir įvairiausių pasisakymų, gandų, tačiau itin svarbu atsirinkti tinkamus informacijos šaltinius ir remtis tik patikrinta informacija. Tam gali pasitarnauti ir gyvos klausimų atsakymų organizacijoje sesijos arba atviras pokalbis su tiesioginiu vadovu.

„Visada saugiau jaučiamės, kai turime sukaupę kaip įmanoma daugiau informacijos – tai mums leidžia labiau „kontroliuoti“ situaciją. Todėl būtina nuolat domėtis kas vyksta įmonėje, kodėl yra vykdomi tokie pokyčiai, kokių tikslų yra siekiama, kaip tai palies kiekvieną darbuotoją. Daugiausia nerimo visada kelia jausmas, kad kažką parandame – dabartinį saugumą, aiškumą, todėl kuo daugiau informacijos turėsime apie vykstančius pokyčius, tuo saugiau ir ramiau jausimės. Tokiu metu ir vadovams taip pat rekomenduojama skirti laiko išklausyti savo darbuotojų mintis, atsižvelgti į jų nerimą ir neneigti situacijos rimtumo. Kartais užtenka tiesiog išsikalbėti, gauti atsakymus į užduotus klausimus ir jau jaučiamės geriau, o pasidalintas nerimas visada sumažėja“, – pataria įmonės atstovė.

Trečias patarimas. Pasidalinkite savo nerimu su kitais.

R. Baleišienė pabrėžia, kad kartais darbuotojai užsisuka apkalbų ir gandų rate, o tai tik užaugina dar daugiau nerimo ir pakelia streso lygį į neregėtas aukštumas. Nors išsikalbėti yra būtina ir savyje nereikėtų kaupti neigiamų jausmų, vis dėlto derėtų ieškoti patikimo pašnekovo, kuriuo galima pasitikėti.

„Nebūkite vieni, tikriausiai nerimą išgyvenate ne tik jūs, bet ir kolegos šalia. Vadovas gali turėti gerokai daugiau informacijos apie situaciją nei jūs numanote, tad puiki proga jo tiesiai paklausti, jus dominančių klausimų. Pokyčio metu komunikacija yra labai svarbi, tad ieškokite patikimos informacijos, o ne gandų, kurie gali tik padidinti jūsų nerimą bei dar labiau pabloginti savijautą. Tai pat neskubėkime pokyčio „nuteisti“, iš pirmo žvilgsnio, ne viskas atrodo racionalu ir įmanoma, tačiau ilgainiui į situaciją galbūt pavyks pažvelgti ir kitaip. Organizacija turi ugdyti vadovus, kad jie mokėtų pastebėti suprastėjusias darbuotojų nuotaikas, tam, pavyzdžiui, savo organizacijoje turime ne tik reguliarius individualius pokalbius tarp vadovų ir jų komandos narių. Taip pat darbuotojams siūlome priemones, kaip išvengti neigiamų emocijų, perdegimo. Padengiame neribotas psichologų konsultacijas, siūlome papildomas atostogas, apmokame sporto klubų ir grupinių treniruočių paslaugas, įrengėme krepšinio aikšteles šalia biuro ir skatiname fizines veiklas ne tik įmonės viduje, bet ir už jos ribų. Ir tai tik keletas priemonių, padedančių darbuotojams atitrūkti ir išlaikyti emocinį balansą“, – įsitikinusi personalo specialistė.

Ketvirtas patarimas. Įvertinkite situaciją iš skirtingų kampų.

Įmonės atstovė pabrėžia, kad visi pokyčiai tai kartu ir naujos galimybės. Dažnai tuo būna sunku patikėti pačioje įvykių pradžioje, tačiau kažko netekę visada atrandame ir kažką nauja.

„Turite nuspręsti, kokį kelią rinktis – būti tuo, kuris piktinasi ir skleidžia blogas emocijas, ar tuo, kuris konstruktyviai vertina dabartinę situaciją ir ieško joje naujų perspektyvų. Reikėtų nepamiršti, kad dažniausiai tos neigiamos emocijos labiausiai kenkia mums patiems. O gal pokytis suteiks jums daugiau žinių, naujų atsakomybių, net ir įdomesnį darbą? Dažnai bijome prarasti kažką apčiuopiamo prie ko jau esame įpratę: įprastus procesus, praktikas, nusistovėjusią tvarką. Tačiau dažnai šių dalykų praradimas dienos pabaigoje būna lengviausias – ilgiausiai užtrunka atrasti savyje naują mąstymą ir požiūrį. Tačiau tai ir yra labiausiai vertinga“, – akcentuoja personalo verslo partnerė.

Penktas patarimas. Priimkite iššūkius kaip galimybę.

Pasak R. Baleišienės, visi sudėtingiausi išgyvenimai suteikia daug naujų patirčių, o tai mus sustiprina. Svarbu tas pamokas išmokti, tiek individualiai, tiek ir komandoje. Kiekvieno komandos nario patirtis bus unikali, taigi situaciją galėsime įvertinti iš kelių perspektyvų.

„Pokyčių gyvenime neišvengsime, todėl yra verta kaupti patirtis kitiems kartams. Tiek projekto, naujos rolės ar komandos vadovo bei narių pasikeitimas, visada pradžioje įneša kiek daugiau sumaišties ir tai yra natūralu. Mūsų įmonės viduje taip pat teko išgyventi didesnius pokyčius. Praėjusių metų pabaigoje, prieš paskelbiant apie „Devbridge“ prisijungimą prie „Cognizant Softvision“ įmonės, pirmiausia detaliai suplanavome komunikaciją ir jos seką. Pagrindinis vadovų tikslas – būti arčiau žmonių tokiu metu. Ypač svarbu visus pasikeitimus priimti kaip naują galimybę ar net iššūkį“, – pabrėžė HR verslo partnerė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją