Verslo naujienų tinklalapyje thriveglobal.com aprašomi 5 komandos narių tipai, patariama, kaip su jais bendradarbiauti ir įspėjama, kokių problemų tikėtis.
Pirmas tipas: idėjų generatorius
Komandos narys, kuriam nuolat kyla naujų idėjų, ir kuris visada mąsto nestandartiškai ir nori išbandyti naujus dalykus, yra komandos vizionierius. Tai žmogus, kuris nebijo daryti to, ko dar niekas nėra daręs.
Galimos problemos:
Vizionieriaus tipo komandos narys gali greitai prarasti susidomėjimą, jei projektas pernelyg užsitęsė. Be to, jei jam kyla nauja idėja, senoji dažniausiai iškart pasimiršta. Dar vienas trūkumas – tokie komandos nariai nelabai kreipia dėmesį į detales arba dirba atsainiai.
Kaip su bendradarbiauti:
Pasistenkite suteikti jiems viską, ko reikia – prireikus, netgi duokite papildomų užduočių, kurios juos stimuliuotų ir neleistų nuobodžiauti. Taip pat nukreipkite juos teisinga linkme, kad nenukentėtų darbo kokybė.
Antras tipas: darbo skruzdėlė
Šis komandos narys visada koncentruojasi į tai, kad visi darbai būtų atlikti. Jie nori kuo greičiau pasiekti tikslą. Tai žmonės, kurie mažiau kalba, daugiau daro. Jiems patinka sunkiai dirbti, jie susidoroja praktiškai su bet kokiu krūviu, kurį gauna. Jei norite, kad jūsų komandos darbas sulauktų sėkmės, komandoje būtinai turi būti šio tipo narių.
Galimos problemos:
Jie kartais gali taip susikoncentruoti į darbą, kad pamiršta užduoti klausimus, arba iškelia sau tikslą atlikti užduotį, kurios galbūt apskritai nebūtina atlikti. Taip pat jie leidžia per daug laiko tobulindami dalykus, kurie yra smulkmenos. Jie gali perdegti, jei netinkamai susidėlioja prioritetus.
Kaip su jais bendradarbiauti:
Paprašykite, kad visada pasakytų, jei jaučia, kad darbų krūvis per didelis, pasistenkite su jais pasikalbėti apie prioritetus.
Trečias tipas: komandos lipdytojas
Šiam komandos nariui visada centre yra komanda – jie linkę imtis organizacinių reikalų.
Jie puikiai atlieka mediatoriaus vaidmenį, siekia sužiūrėti, kad viskas vyktų sklandžiai ir būtų siekiama užsibrėžto tikslo. Neturint tokio komandos nario, komandai nelengva sulaukti sėkmės.
Galimos problemos:
Šio tipo žmonės linkę taip susitelkti į komandos procesus, kad nebemato platesnio vaizdo. Jiems taip pat sunku toleruoti tuos narius, kurie nelinkę dirbti pagal griežtą planą.
Kaip su jais bendradarbiauti:
Pasikalbėkite su jais ir paprašykite atvirai priimti kitus komandos narius su visais jų privalumais ir trūkumais. Visada priminkite jiems pagrindinį projekto tikslą, ir kad svarbi ne tik komanda, bet ir paties projekto vizija.
Ketvirtas tipas: proto bokštas
Šio tipo komandos narys, kilus nesklandumams visada sugalvoja sprendimą, greitai išsprendžia visas problemas. Jų idėjos, lyginant su kitų komandos narių, visada būna svarios, analitinės. Tokį komandos narį rasti nelengva, tačiau radus – jų vaidmuo nepakeičiamas.
Galimos problemos:
Proto bokštai dažnai linkę dirbti neorganizuotai, labai chaotiškai, jie taip pat linkę žiūrėti į kitus komandos narius iš aukšto.
Kaip su jais bendradarbiauti:
Paraginkite juos pastebėti ir priimti kitų komandos narių įgūdžius, darbus ir pasiūlymus. Galite padėti jiems įsilieti į kolektyvą patikėdami konkretų projektą įgyvendinti dviese ar trise su kitais komandos nariais.
Penktas tipas: įtikinėjimo meistras
Šis komandos narys yra tarsi vaikščiojanti komandos ir projekto reklama. Jis turi didelį pažinčių ratą ir dalykinių kontaktų tinklą – tai padeda sulaukti palaikymo už komandos ribų. Įtikinėjimo meistras moka komunikuoti su kitais, yra entuziastinga asmenybė, tad užkrečia pozityvumu ir kitus komandos narius.
Galimos problemos:
Šio tipo komandos nariai dažnai priima sprendimus nepasitarę su kitais nariais, jie taip pat linkę ignoruoti tuos vidinius komandos procesus, kurie jiems nepatinka. Jie turi daug idėjų, kurios ne visada susijusios su komanda, arba kurios yra ne iki galo apgalvotos.
Kaip su jais bendradarbiauti:
Tokie komandos nariai bus nepakeičiami, jei jiems priminsite, kad reikia susikoncentruoti į komandos tikslus.