Dažniausiai neabejojame, kad kandidato CV nurodyti žmonės atsiliepimams apie mus kalbės tik teigiamai. Deja, tai nėra taisyklė. Pasak personalo atrankų kompanijos „Soprana Personnel International“ vadovės Dianos Blažaitienės, kartais asmuo, kurį kandidatas nurodo kaip galintį jį rekomenduoti, pasako dalykus, kurie anaiptol nėra rekomendacinio pobūdžio.

„Jei galintys rekomenduoti asmenys yra nurodomi šeimos nariai, draugai, pažįstami – jie būsimam darbdaviui menkai kuo pagelbės. Geriausia, jei tai yra neutralūs asmenys, o dar geriau – buvę vadovai, kolegos. Žinoma, reikia įsitikinti, kad išeinant iš darbo neliko jokių nuoskaudų, įvertinti santykį su buvusiu kolektyvu. Jei nekonfliktavote, gerai sutarėte, o jūsų darbu buvo patenkinta visa komanda, tuomet drąsiai galite nurodyti kontaktus. Kitu atveju, rekomendacija gali tapti antirekomendacija“, – perspėja D. Blažaitienė.

Be to, dažniausiai būna pateikti ne daugiau nei dviejų asmenų kontaktai, į kuriuos galima kreiptis. Siekiant objektyvumo ir aiškesnio portreto apie kandidatą, pravartu būtų susisiekti su abejais.

Diana Blažaitienė (Tomo Pikturnos nuotr.)

Nepažeiskite kandidato teisių

Suprantama, kad ieškant žmogaus, kuriuo būtų galima visapusiškai pasikliauti, norisi nedelsiant griebti už telefono ir skambinti buvusiam kandidato vadovui. Tikėtina, kad pastarojo pateikta informacija būtų viena svarbiausių ateities samdytojams. D. Blažaitienė siūlo susilaikyti nuo tokių impulsyvių veiksmų, nes darbdaviams susisiekti su kandidato buvusiais vadovais be leidimo nedera. Jei vis dėlto leidimas buvo gautas, prieš skambinant reikėtų atsakingai pasiruošti klausimus.

„Yra kelios esminės taisyklės, kurių vertėtų laikytis. Visų pirma, nereikėtų klausti pernelyg atvirų klausimų – „Ką manote apie kandidatą?“ Klausimai turėtų būti susiję su kandidato įgūdžiais, gebėjimais, profesionalumu, jo stipriosiomis ar silpnosiomis pusėmis atliekant darbus, pavyzdžiui, „Ar galite apibūdinti kandidato gebėjimus organizuoti darbus ir skirstyti prioritetus? Kokios užduotys jam sekėsi geriausiai?“, – teigia personalo atrankų ekspertė.

Po baigto pokalbio būtina įvertinti informaciją tarp to, kaip atsiliepė buvęs darbdavys ir kandidato pateiktos gyvenimo aprašyme bei pristatomos per interviu. Jei kyla kažkokių neaiškumų ar neatitikimų, vėliau galima pasitikslinti informaciją su kandidatu.

Būtina papildoma informacija

Lietuvoje pridėti rekomendaciją prie CV dar vis nėra populiaru, tačiau personalo atrankų įmonėms, susiduriančioms su dideliu kiekiu žmonių, įvairūs atsiliepimai padeda atmesti netinkamus kandidatus ir priimti lemiamą sprendimą.

„Kartais į tam tikrą darbo poziciją kandidatuoja kelios dešimtys pretendentų. Tokiu atveju net ir kruopščiai įvertinus kiekvieno prisistatymą vis tiek pritrūksta informacijos „iš šalies“. Ją galėtų papildyti įvairūs atsiliepimai, rekomendacijos, pasiekimų įrodymai“, – sako D. Blažaitienė.

Be to, net ir gavus atsiliepimą, rekomenduotina jį vertinti kritiškai ir kompleksiškai. Gali pasitaikyti tokių atvejų, kad konkrečioje įmonėje dirbusio žmogaus atsiliepimas nebuvo pats geriausias dėl pačios įmonės ypatumų, tačiau darbuotojas yra puikus, sėkmingas kitoje įmonėje.

Įdomu tai, kad Vakaruose galioja visai kitokie darbuotojų atrankos principai nei mūsų regione. Įmonių personalo vadovai drąsiai skambina į universitetus, buvusiems kandidato darbdaviams ir aiškinasi, ar pateikta informacija gyvenimo aprašyme yra reali. CV laikomas itin rimtu dokumentu, todėl faktai privalo būti nurodyti tikslūs ir teisingi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (25)